Yatay geçiş nasıl yapılır?

qwertyklavye

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese iyi günler diliyorum. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. 1. sınıfı tamamladığımda yatay geçiş ile Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'ne geçiş yapmak istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Ne nasıl yapılır hangi aşamalar vardır vs. Geçmek istediğim bölümde almadığım sanırım 4 dersim olacak. Onları alttan almam gerekecek. Bu ders sayımları nasıl yapılıyor?

Sakarya Üniversitesi | Endüstri Mühendisliği Bölümü - Sakarya Üniversitesi Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ders programı.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Eğitim Bilgi Sistemi Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ders programı.

Sizden ricam şunları inceleyerek bana daha detaylı bilgi verebilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim sizlere.

Bir de şu an KYK bursu almaktayım. Geçiş yapabilirsem ve yaptığımda alttan almam gereken 4 ders olacağı için bursum kesilir mi?

Son düzenleme:
Bursun kesilmez. Ancak okula göre bir dönemde alabileceğin maksimum AKTS veya krediyi aşarsan bazı dersleri alamayabilirsin. Ortak dersler varsa bu derslerden muaf tutulman için ders içeriklerinin aynı olması gerek. Geçiş yapmak istediğin okulun Web sitesinde yatay geçiş zamanında duyuru olarak paylaşım yapılır. Bu paylaşımda yapman gerekenleri ve ihtiyacın olan belgeleri bulacaksın. Edindikten sonra geçiş yapmak istediğin okula başvuruda bulunacaksın.

Yatay geçiş mesaşşatli iştir. Kimsenin gerçek anlamda tam olarak düzgünce vakit ayıracağını sanmıyorum. İnceleme kısmı sende.

Öncelikle merkezi yerleştirme puanı ile mi yoksa ortalama ile mi geçeceğine karar vermelisin. Okullar temmuz-ağustos gibi başvuruları anlatan zımbırtılar açıklayıp başvuruları alırlar. Sürekli takip etmelisin. Her okulun şartları değişik oluyor. Ders saymaları da öyle.

Sen başvurursun. Onlar da şunları kabul ettik diye liste yayınlarlar. Listede varsan kayıt için gerekli zımbırtılar ile okula gidersin (veya pandemi döneminde ne yapılıyorsa onu yaparsın) ve kaydını yaptırırsın. Söylenene göre yeni okuluna kayıt yaptığın an eskisindeki kaydın düşse/silinse de tam öyle olmuyor. Ben bunun sebebinin öğrenci işlerinin işlerini yapmaması olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden erkek olduğunu varsayarsak askerlik işini de sık sık kontrol et. Arada kalıp kaçak olarak yakalanmak istemezsin.

Aslında anlatılacak pek bir şey yok. Her gün başvuracağın bölümün, fakültenin, okulun ve okulun öğrenci işleri sayfasının haber/duyuru kısmına bakıp duruyorsun. Sonrasını onlar anlatıyor, sen de yapıyorsun.

KYK hakkında kesin bilgim olmasa da teknik olarak o derslerden kalmamış olduğun için sorun olmaması lazım. Ama KYK için de nakil ya da ne deniyorsa o işten yapmalısın, o da uğraştırıyor.

Bursun kesilmez. Ancak okula göre bir dönemde alabileceğin maksimum AKTS veya krediyi aşarsan bazı dersleri alamayabilirsin. Ortak dersler varsa bu derslerden muaf tutulman için ders içeriklerinin aynı olması gerek. Geçiş yapmak istediğin okulun Web sitesinde yatay geçiş zamanında duyuru olarak paylaşım yapılır. Bu paylaşımda yapman gerekenleri ve ihtiyacın olan belgeleri bulacaksın. Edindikten sonra geçiş yapmak istediğin okula başvuruda bulunacaksın.
O AKTS konusundan dolayı alamadığım dersleri kalan 3 yıla yayacağım yani doğru mudur?

Bir ekleme de benden olsun, eğer YKS puanınla yatay geçiş yapmak istersen bu Merkezi Puanla Yatay Geçiş oluyor ve tek bir hakkın oluyor. Geçtiğin okulu herhangi bir sebepten dolayı beğenmezsen bir sene içerisinde eski okuluna ve bölümüne dönebiliyorsun. Fakat tekrar YKS puanını kullanarak yatay geçiş yapamazsın. Ortalama ile olan yatay geçişi de üstte hocam anlatmış zaten.

Bir ekleme de benden olsun, eğer YKS puanınla yatay geçiş yapmak istersen bu Merkezi Puanla Yatay Geçiş oluyor ve tek bir hakkın oluyor. Geçtiğin okulu herhangi bir sebepten dolayı beğenmezsen bir sene içerisinde eski okuluna ve bölümüne dönebiliyorsun. Fakat tekrar YKS puanını kullanarak yatay geçiş yapamazsın. Ortalama ile olan yatay geçişi de üstte hocam anlatmış zaten.
Ortalama ile yapmayı düşünüyorum ama gerçekten tam olarak bir şeyleri anlamış değilim daha detaylı ve açık bir şekilde anlatılması lazım oturmuyor kafama tam olarak.

2.80 barajını ve diğer barajları bildiğini varsayarak biraz daha anlatayım. O 4 alttan alacağın dersi mezun olana kadar herhangi bir senede vermen gerekiyor. Direkt gittiğin ilk sınıfta illa vermen gerekmiyor. Onun dışında yatay geçiş esnasında ya da kabul edildikten sonra tam hatırlayamıyorum, transkriptini veriyorsun ve sana alman gereken dersleri iletiyorlar. Sakarya'da başarıyla bitirdiğin dersi tekrar alma ihtimalin çok düşük fakat yine de geçeceğin üniversiteye bağlı. Zaten yıl sonunda geçmek istediğin üniversite, yatay geçiş için hangi belgeleri hazırlayacağını, hangi adrese başvuracağını, tarihleri kısaca tüm detayları ilgili fakültenin duyurular sayfasından yapacaktır.

2.80 barajını ve diğer barajları bildiğini varsayarak biraz daha anlatayım. O 4 alttan alacağın dersi mezun olana kadar herhangi bir senede vermen gerekiyor. Direkt gittiğin ilk sınıfta illa vermen gerekmiyor. Onun dışında yatay geçiş esnasında ya da kabul edildikten sonra tam hatırlayamıyorum, transkriptini veriyorsun ve sana alman gereken dersleri iletiyorlar. Sakarya'da başarıyla bitirdiğin dersi tekrar alma ihtimalin çok düşük fakat yine de geçeceğin üniversiteye bağlı. Zaten yıl sonunda geçmek istediğin üniversite, yatay geçiş için hangi belgeleri hazırlayacağını, hangi adrese başvuracağını, tarihleri kısaca tüm detayları ilgili fakültenin duyurular sayfasından yapacaktır.
3 ortalama istiyor sanırım SAÜ. Şu an 1. dönemden kalan ve tekrar almam gereken 1 dersim var. Yani kısacası şu an notlarımı en yüksek düzeyde tutup o kalan dersi yatay geçiş başvuru zamanına kadar verip başvuru duyurularını takip etmemi söylüyorsunuz anladığım kadarıyla. Yaz okulunda o dersi verdikten sonra herhalde hiçbir sıkıntım kalmaz diye düşünüyorum. Sadece notlarımı yüksek tutup beklemem gerekiyor herhalde.

3 ortalama istiyor sanırım SAÜ. Şu an 1. dönemden kalan ve tekrar almam gereken 1 dersim var. Yani kısacası şu an notlarımı en yüksek düzeyde tutup o kalan dersi yatay geçiş başvuru zamanına kadar verip başvuru duyurularını takip etmemi söylüyorsunuz anladığım kadarıyla. Yaz okulunda o dersi verdikten sonra herhalde hiçbir sıkıntım kalmaz diye düşünüyorum. Sadece notlarımı yüksek tutup beklemem gerekiyor herhalde.
Evet aynen öyle. Yalnız o transkript mevzusunu anladınız değil mi? Ders programına baktığım zaman ek 4 ders alacağınızı görüyorum ama yine de tamamen SAÜ'ye kalmış bir şey. 3 ders de aldırabilirler 5 ders de. Size önerim notlarınızı en yüksek düzeyde tutmanız ve yatay geçiş takvimlerini beklemeniz.

Evet aynen öyle. Yalnız o transkript mevzusunu anladınız değil mi? Ders programına baktığım zaman ek 4 ders alacağınızı görüyorum ama yine de tamamen SAÜ'ye kalmış bir şey. 3 ders de aldırabilirler 5 ders de. Size önerim notlarınızı en yüksek düzeyde tutmanız ve yatay geçiş takvimlerini beklemeniz.
Tamamdır teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı