Yatay geçiş yapılmalı mı?

Makaleler
1
Bu sene ÖSYS ile İngilizce eğitim yapan bir üniversiteye kaydoldum. Elektrik elektronik mühendisliği okuyorum. Kayıt olduktan sonra okulun kendi bir öğretim programını oluşturduğunu ve buna göre dersleri verdiğini gördüm. Şöyle ki, mühendislik dersleri neredeyse her yerde aynı şekildedir. Birinci sınıfta matematik fizik gibi temel dersleri alırsınız ve ikinci sınıfta departmanınızla ilgili özel dersleri görürsünüz. Bu okulun da yapısı buna benzer, tek farkı akademik yazım işlerine ve genel kültür tadında derslere fazlaca vakit ayırmışlar. Öyle ki ben mühendislik okumama rağmen şu an matematik namına hiçbir ders almadım, ikinci sene alınacağı gözüküyor.

İşin en garip yanı ise mühendislik derslerine 2. yarıyıldan başlanmış olması. Örnek verecek olursam, elektrik elektronik mühendisliğinin temelleri adı altında bir ders alıyorum. Bu derste yapılan şeyler mühendislik için ne kadar temel olsa da anlamadığım bir şeyi internette araştırıyorum bir bakıyorum her şeyin içinde türev ve integral var doğal olarak. Hiçbir şey anlayamıyorum bu yüzden...

Okul değiştirmeyi düşündüm, başka bir okula geçersem ilk sınıftan başlayamıyorum. Bu yüzden de yine temel matematik fizik gibi dersleri zamanında alamadan o okulda devam etmiş olacağım, ki bu da çok ayrı bir sorun... Bu durumda ne yapılabilir? Önerilerinizi fikirlerinizi ve yardımlarınız benim için çok önemli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Okul değiştirmeyi düşündüm, başka bir okula geçersem ilk sınıftan başlayamıyorum.
Neden?

Okulların dersleri YÖK tarafından denetleniyor. Uygun görülen bir ders programını istedikleri gibi hazırlama haklarına sahipler. Hangi okul olduğunu söylemediğin için açıp inceleyemiyoruz ama gerekli dersler er ya da geç veriliyordur.

Açıkçası derdinizi pek anlamadım. Ben bu bölümü sevmiyorum, başka bölüme gideceğim diyorsanız yatay geçiş yap derdim de bölümün derslerini sevmeme kısmını anlamıyorum. Başka okullarda da başka boş dersler oluyor. Bunlar boş olanları toplayıp başta vermiş gibi görünüyor. Tabii boş dersler yerine nispeten iş yapacak seçmeli dersler veren okullar da var. Tercih zamanı tercih ettiğiniz okulların ders programlarını incelemeliydiniz.
Yine de başka okullarınkini inceleyip siz de şartları sağlıyorsanız yatay geçiş yapmaya çalışabilirsiniz.

Mevzuat gereği geçeceğim sonraki dönemden başlamak durumundayım birinci sınıfa yatay geçiş yapılamıyor. Örneğin bu yaz başvurup bir yere gitsem ben 3. yarıyıldan itibaren o okulda eğitimime devam edeceğim.
Benim derdim temel şeyler baz alınmadan ileri doğru yolculuğa hazırlıksız çıkılması. Matematik bilmeden elektroniğe nasıl girebiliriz ki? O derste işlenen şeyler için matematik bilmeden internette bir kaynaktan faydalanamıyorum demek istedim.

Ben tam anlayamamışım. Evet, sözde 2. sınıf olacaksınız ama almadığınız dersleri almak zorunda olacaksınız. Dolayısıyla bol bol 1. sınıf dersi alacaksınız. Ben o durumda kendinizi 1. sınıf sayarsınız diye düşünmüştüm.

Matematiği biliyorsunuz. Size süper üstün şeyler öğretmeyecekler. Daha gelişmiş analiz dersi, gereksizce gelişmiş lineer cebir, daha da gereksizce gelişmiş olasılık ve istatistik dersi ve niceleri. Üniversitede yapılan hesaplarda o derslerin temel bilgisi ve lisedeki matematik bilgisi yeter de artar bile. Temel bilgilerini ise elektrik dersini veren hoca bir dersinde anlatabilir veya siz internetten birkaç saatte öğrenebilirsiniz. Temel bilgiden kastım, örneğin matris çarpmak.

Yazdıklarınızı okuyunca hangi üniversitede okuduğunuzu merak ettim.

Ben de yatay geçişe elini bulamış bir elektrik elektronik 2.sınıf öğrencisi olarak yardımcı olabileceğim bir şey varsa yardımcı olmak isterim.

Ama genel olarak Vavien arkadaşımızın da dediği gibi eninde sonunda ilgili dersleri görürsün diye düşünüyorum.

Bahsettiğin bölüm dersi de gördüğün türev, integraller de oldukça normal. Ben benzer bir dersi matematik ile beraber ilk üniversite dönemimde almıştım ve ben de matematikte daha türevin yarısına gelmeden diğer derste türev, integralli işlemlere, grafik yorumlama ve dönüştürmelere girmiştik bile. Liseden türev integral temelin kötü değilse çok da zorlanmayacağını düşünüyorum. Ayrıca dersi güzel öğrenmeye bak ileride sürekli karşına çıkacak önemli derslerden kendisi.

Ama yine de yatay geçiş yapmak istiyorum diyorsanız yazın başvurursun istediğin üniversitelere (Not ortalaman yeterli olursa onunla da yapabilirsin, olmazsa ÖSYM puanını kullanarak puanından aşağıdaki üniversitelere). Sonra da kazandığında transkript ve ders içeriklerinde gider sayılacak derslerini saydırır devam edersin okumaya. Tamamen sana kalmış. Ama araştırmanı düzgün yapmanı öneririm.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı