Yatay Geçiş'te hangi puan kullanılıyor?

Karabomba

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, aşağıya koyduğum yazılarla ve genel olarak yatay geçiş hakkında sorularım olacak, cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
İlk olarak; ilk attığım fotoğrafta "sınava girdiği yıl itibarıyla geçmek istediği diploma..." diye devam eden bölümü tam olarak anlamadım, değiştirmek istediğim bölümün puanı hakkında sınava girdiğim yıldaki puanlamaya mı bakılacak yoksa güncel 2021-2022 yılındaki puanlamaya mı?

İkinci olarak seçtiğim yazıda ilkte olduğu gibi bir sorun yaşadım ve tam olarak ne dediğini anlamadım. Tam olarak anlamadığım ilk sorudakiyle aynı denebilir. "Geçmek istediği programının girdiği yıldaki taban puanına eşit...." diye devam eden yerden ne anladığınızı söyler misiniz?
Bugün bir garibim, iş bakınıyordum, bu sırada da bunun hakkında bilgi edineyim dedim, kafam allak bullak oldu.

1624282676788.png

1624282710349.png

Son düzenleyen: Moderatör:
...değiştirmek istediğim bölümün puanı hakkında sınava girdiğim yıldaki puanlamaya mı bakılacak yoksa güncel 2021-2022 yılındaki puanlamaya mı?
Sınava girdiğin yıldakine bakacak. Hatta o yıl öğrenci alınmamışsa (örneğin bölüm sonradan açılmıştır) oraya yatay geçiş yapamazsın.

"Geçmek istediği programının girdiği yıldaki taban puanına eşit...." diye devam eden yerden ne anladığınızı söyler misiniz?
Puanın diyelim 400. Gidip 410'luk bölüme merkezi yatay geçiş yapamazsın.
Merkezi yatay geçiş yapabileceğin yerler tercih zamanı yazsaydın kazanabileceğin yerler.

Puana değil, başarı sırasına bakılır. Girdiğiniz yıl taban başarı sırası sizin başarı sıranızdan daha düşük programlara geçiş yapabilirsiniz demek oluyor. Örnek veriyorum üniversitenize kayıt yaptırdığınız yıl başarı sıranız 10000'di. 10001 dahil daha düşük taban sıralaması olan programlara sınavsız geçiş yapabilirsiniz. Girdiğiniz yıl taban sıralaması 9999 olan bir programa giremezsiniz.

Değil. Puan her sene oynama yapar. Soruları kaç kişinin doğru yaptığına bağlı olarak değişir. Başarı sırası yıllardır süregelen bir şeydir az çok kontenjana bağlı olarak oynama yapar sadece.

Değil. Puan her sene oynama yapar. Soruları kaç kişinin doğru yaptığına bağlı olarak değişir. Başarı sırası yıllardır süregelen bir şeydir az çok kontenjana bağlı olarak oynama yapar sadece.
Aynı şey. Çünkü yatay geçişte yatay geçiş yapmak isteyen kişinin girdiği yıldaki puana bakılıyor. Girdiği yıldaki sıralamaya bakılsa bir şey değişmeyecek.

Bölümlerin sıralamaları (veya puanları) önemsizdir. Sadece tercih yaparken rehber olarak alınması için tutulan bir istatistik. Secde edin diye değil.

Bende bu girdiğim yıldaki sıralaya mı bakılıyor yoksa olduğumuz yıldaki sıralamaya mı bakılıyor diye soruyorum kendime, son bir defa daha sormak istiyorum. Mesela benim x yılındaki sıralamam x yılındaki bir üniversiteye uyuyorsa geçebilir miyim? Yoksa x yılındaki sıralamam bu yılki sıralamadan daha iyi olunca mı geçebiliyorum?
Aynı şey. Çünkü yatay geçişte yatay geçiş yapmak isteyen kişinin girdiği yıldaki puana bakılıyor. Girdiği yıldaki sıralamaya bakılsa bir şey değişmeyecek.

Bölümlerin sıralamaları (veya puanları) önemsizdir. Sadece tercih yaparken rehber olarak alınması için tutulan bir istatistik. Secde edin diye değil.

Geri
Yukarı