Yayın evlerinin ne gibi farklılıkları var?

kediseviyom

Picopat
Merhaba, fazla kitap okuyan birisi değilim İzlanda balıkçısı kitabını alacaktım fakat yayın evlerinin farklı olduğunu gördüm. Yayın evlerinin farkları nelerdir ve neden çoğu kişi iş bankasını tercih ediyor.
Son olarak İzlanda balıkçısı kitabını hangi yayın evinden almam daha mantıklı? Şimdiden teşekkür ederim :)

Merhaba, fazla kitap okuyan birisi değilim İzlanda balıkçısı kitabını alacaktım fakat yayın evlerinin farklı olduğunu gördüm. Yayın evlerinin farkları nelerdir ve neden çoğu kişi iş bankasını tercih ediyor.
Son olarak İzlanda balıkçısı kitabını hangi yayın evinden almam daha mantıklı? Şimdiden teşekkür ederim :)
Can yayınlarından alabilirsiniz. Örneğin x yayınlarının bazı kısımları eksiktir lakin y yayınlarında öyle değil. Yabancı kitap ise çevirisinde yanlışlıklar olabilir. Yazım yanlışı olan kelimeler vardır. Bu tarz şeyler...

İş Bankası'nın yayınlarında kitaplar hem ucuz, hem de çeviriler gayet başarılı. Yayınevi tercihi yaparken kişisel olarak ilk baktığım ise eserin orijinaline ne kadar sadık kalındığı oluyor. Son olarak da Izlanda Balıkçısı hakkında hiçbir bilgim yok.

Çeviri farkları olur. Bazı kısımlar eksik veya fazla olur. Genellikle İş ve Can yayınları tercih edin. Ama bazı kült kitapların yayınları sabittir.

Kimi yayınevi ucuza kaçmak için asgari ücretten bile daha az paraya çevirmen tutar eserleri çevirmek için. (Ki onlar da diğer çevirilerden kopya bile çekmeye yeltenir.) Kimi yayınevleri de hem kitabın cilt, karton ve kağıt kalitesi için, hem de çevirinin kalitesi için daha çok yatırım yapar. Tabi aynı yayınevinde çevirmenler ve editörler de birbirinden farklı kalitede olabilir ama genel olarak o yayınevinin kalitesi, karakteri belli seviyede olur. O yüzden aynı eseri çıkaran iki yayınevinin birbirinden çok farklı olabileceği görülür.

Yeni konular

Geri
Yukarı