Yayın için 35.000TL sistem önerisi

Bütçe
35.000 SADECE KASA İÇİN
İlginç tavsiyeler gelmiş, ben kişisel tavsiyemi yapıp kaçıyorum.

Sarı sitede, ekran kartı içinden alınıp satışa çıkarılan çok iyi ekran kartsız sistemler var. Mining için sistem alıp kartı alıp kalanı satıyorlar. Daha dün denk geldiğim bir ilanın içeriğini yazıyorum;

5600X
B550M
2x8 16GB RAM
500GB NVMe
650W PSU
Mesh Kasa

İlanı favlarımda bulamadım, satıldı muhtemelen. Yukarıda yazdığım parçalar 6.000₺ idi, hadi buna acil ve şans diyelim, çok rahat 6500-7000 TL arasına ekran kartsız şekilde yukarıda yazdıklarımı almak mümkün.

Dün İncehesap Cuma İndirimleri'nde 3070 ekran kartı yanlış hatırlamıyorsam 15.300₺'e satıldı. Yani söylemek istediğim, 5600X - 3070 combo bir sistemi 30-35 bin TL yerine takip edip uğraşarak 21-23 bin TL arasına dizebilirsiniz. Tek PC yayın yapmak istiyorsanız işlemciyi 5900X yapabilirsiniz, yine 30 bin TL altında kalacaktır bütçe ancak ben olsam 2.bir sistem dizer ve kaliteli yayın verirdim, ayrıca oyun sistemim etkilenmezdi. 2. sistem için 2700X'li bir sistem bile yeter, görüntü almak için basit ve oldukça uygun fiyatlı herhangi bir ekran kartı yeterli olacaktır.

Evet yeni başlayacağım
Hocam ben 2 seneyi geçiktir yayın işleri ve youtube ile uğraşıyorum staj ve okuldan vakit sürekli olarak devam edemediğim için hiç gelişemedim. Yayına başladığımda inanki elimde İ5 4590 + 12 GB Ram + Evga gtx 750 Ti vardı. Bazı kişilere ilginç geliyor fakat ben bu sistemle aylarca ilk önce youtubede sonra twitchte 720P 2500 Bitrate kalitesinde yayın yaptım ve aynı bilgisayardan oyun oynadım. Daha sonra elime imkan gelince piyasa yüksekken bu sistemi ayrı ayrı satıp Ryzen 5 3600 16 gb ram B450 mortar max ve param kalmadığı için GTX 1050 aldım. Şuan yayın kalitem 2500 bitrate ten 5K bitrate kadar verebiliyorum. Ayrıca işlemciden yayın yapıyorum. Çok ağır oyun olmadıkça yayın kalitem izlenebilir düzeyde. Güzel para harcayacaksan yayını ekran kartından yapan bir sistem dizmelisin. İki bilgisayarda olsa tek bilgisayarda olsa. Bu ekran kartı nvidia olmalı çünkü NVENC kodlayıcı mevcut. Yayın için birebir. Fakat 35 ten vaz geçtim dersen inanki bir abim 2. nesil İ5 1050 ti bilgisayarla çok ağır olmayan oyunların yayınlarını cayır cayır yapıyor. Arada outlast Deadspace vs bile giriyor. Yani diyeceğim yeni isen para harcamaya gerek yok. Daha uygun bir sistemden başka twitchte hemen gelişmek zor fakat sabit 20 izleyiciye ulaşırsan yürür gidersin ben onu gördüm. İyi bilgisayar çok izleyici demek değil. Milletin işte 20 30K lık sistemleri var al şu video yu editle dersin anlamaz etmez anladınmı sadece yayın açmak la yayıncı olunmuyor. Ben 2 sene içinde zaten önceden de bilgim vardı. Abone rozetlerimden tut introlarıma tonla klasör klasör resim video yayın komik an aditlerimi hep kendim yaptım. Bunları yapabilmek 20 30 K bilgisayardan çok daha önemli. Emin ol kendini sevdirirsen herkese hitap eden bir yayıncı olmaya çalışırsan al 100 liralık bir kamera sadece sohbet yayını yap onda bile geliştiğini görürsün. İnsanlar bilgisayarın değerli diye değil senin sohbetini sevdiği için yayına gelirler. Yayınlarında başarılar kardeşim. Genel bilgi vermek istedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı