Yayın için R7 3800X vs R5 5600X

Bütçe
2900 ile 3500 arası

Mertdmrz

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba Twitch yayınlarına başladım.
Kullandığım sistem:
  • Ryzen 5 1600X
  • MSI CoreLiquid 360r sıvı soğutma.
  • 16 GB RAM.
  • MSI B450 Pro M.2 Max.
  • Galax GTX 1060 3GB
  • 500GB HDD.
  • 600W Power suply.
CS:GO ve Valorant yayınlarında FPS düşüyor. 144Hz monitör kullanıyorum sanki 60Hz'de oynuyormuşum gibi oluyor bu sebepten ötürü sistemimi yavaş yavaş güncellemeyi düşünüyorum. İlk olarak işlemciden başlama kararı aldım. Normal şartlarda Ryzen 7 3800X almayı düşünüyordum 8 çekirdek olduğu için sonra araştırma yaparken Ryzen 5 5600X'in oyun performansında daha iyi olduğunu öğrendim aklımı çeldi birazcık. Toparlayacak olursak oyun yayınları açmak istiyorum çok oyun oynamıyorum GTA 5, Valorant, CS:GO tarzı oyunlar oynuyorum yayınlarda drop olmasın, akıcı olsun izleyenler bu ne ya ne biçim bir yayın desin istemiyorum. Ayrıca YouTube kanalım da var YouTube'a da içerik üretiyorum montajlarda da zorlanmasın istiyorum. Sizce Ryzen 7 3800X mi Ryzen 5 5600X mi almalıyım?

Oynadığın oyunlardan dolayı 5600X, yüksek grafikli ve işlemciye yük bindiren oyun tercih edecek olsaydın 3700X ya da 3800X derdim bu arada fiyat olarak ileride bir karar verecek olursan arasında pek fark yoksa 3800X tabii ki de fakat fark varsa epey 3700X alabilirsin 65W TDP değerine sahip pek fark yok 3800X ile.

1600X o oyunlar için fazla fazla yeterli olur yayın için. Sizin sorununuzun başka bir nedeni olabilir.

Yayın açmadığım zaman akıcı bir şekilde oynayabiliyorum yayın açtığım zaman kasma yapıyor aldığım FPS çok fazla düşmüyor akıcılık düşüyor.
Senin daha güçlü bir şeye ihtiyacın var 5800X gibi.
Okadar bütçem yok maalesef.

Yayın-video edit için çok çekirdek, oyun için tek çekirdek performansı gerekiyor. 5600X'de çekirdek sayısı az olabilir ama genel performans olarak ve tek çekirdekte daha iyi. Bu kadar yakınken oyun için iyi olanı almak daha mantıklı.

Yayın-video edit için çok çekirdek, oyun için tek çekirdek performansı gerekiyor. 5600X'de çekirdek sayısı az olabilir ama genel performans olarak ve tek çekirdekte daha iyi. Bu kadar yakınken oyun için iyi olanı almak daha mantıklı.
Tercihimi 5600x ten yana kullanacağım AliExpress ten aldığım tek 16 gb 2666mhz ama 3000mhz de kullandığım ram imi değiştirmeli miyim ?

Yeni konular

Geri
Yukarı