Yayın yapmak için hangi ekipmanlar alınmalıdır?

mcmuzaffer

Centipat
Merhaba. Yayın yapma işine girmek istiyorum. Sistemim:

İşlemci: Ryzen 5 3600.
Anakart: ASUS B450M anakart.
RAM: XPG Gammix 3200MHz 8 GB X2.
Ekran kartı: ASUS Dual RTX 2060 6 GB GDDR6.
SSD: Adata SU630 480 GB 520/450 MB/s.
HDD: Samsung M3 2 TB portable.
AOC 24G2U.

Mouse dışında ekipmanlarım iyi değil, James Donkey kullanıyorum klavyeden memnun değilim. Benim aklıma gelen şeyler bunlar. Webcam için ne alacağımı bilmiyorum. Hepsi toplu görünsün diye aynı yerden sepete ekledim cimriden bakarak alacağım. Ayrıca bir oda yapmak istiyorum ses izolasyonu falan yaptıracağım. Eksik şeyleri söyler misiniz? Bütçem 10K civarında biraz geçebilirim. Hemen almayacağım taşınırken alacağım büyük ihtimalle. En uzun süreli beni idare etmelerini istiyorum. Kalitesiz olmasını istemiyorum çünkü bir sürü projem var, sadece oyun için değil müzik üretmek için de kullanacağım mikrofonu. Umarım söylediklerimi anlamışsınızdır yardımlarınızı bekliyorum.

Desktop Screenshot 2020.12.07 - 06.47.15.08.png

Desktop Screenshot 2020.12.07 - 06.39.01.07.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Ses izolasyonu için Enes Özen isimli bir youtuberın yakın zamanda yayınladığı "çalışma odam" gibi bir videosu var, ona göz atmanızı öneririm. Pahalı izolasyon malzemelerine alternatif bir çözüm bulduğundan ve oldukça memnun olduğundan bahsediyordu.

Hyperx'in kulaklıkları ve mikrofonları için oldukça iyi şeyler duyuyorum. Kulaklık kablosuz olsun derseniz, biraz da paranız artarsa Steelseries Arctis 1,7,9 ve Pro Kablosuz modellerini araştırabilirsiniz, çok övülüyorlar. HyperX'in kablosuz kulaklıkları hakkında fikrim yok maalesef.

Webcam için logitech öneririm, 1080plik bir kamera sizi rahat ettirecektir. telefonunuz iyiyse bir adet de 50-150 tl'lik tripod alırsanız webcam + telefon ile çift açılı kayıt yapabilirsiniz (teknoloji ürün incelemeleri vs için)

Bütçe kısmak istiyorsanız ve mekanik klavye takıntınız/ihtiyacınız yoksa Logitech G213 oldukça güzel, Steelseries Apex klavyeleri de oldukça güzel malzemelere sahip. Razer hiç kullanmadım, kullanan arkadaşlar yorum yapar mutlaka.

Video editleme gibi işler için 24" ekran küçük gelebilir size. Competitive ve FPS oyunlarda 24" ekranlar çok rahat oluyor biliyorum, ama YouTube kanalına içerik üretecek, müzik programlarında düzenleme yapacaksanız geniş açılı bir ekran almayı da düşünün diyebilirim.

50-100 lira daha pahalı bile olsa amazon.com.tr, mediamarkt veya hepsiburada gibi firmalar tercih etmenizi öneririm.

Bir çırpıda aklıma bunlar geliyor. Şahsen yayın deneyimim yok, izlediğim yayıncılardan, arkadaşlarımın ve kendimin kullandığı çeşitli ürünlerden bir şeyler yazmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Aklıma bir şey gelirse eklerim.

Ses izolasyonu için Enes özen isimli bir YouTuber'ın yakın zamanda yayınladığı "çalışma odam" gibi bir videosu var, ona göz atmanızı öneririm. Pahalı izolasyon malzemelerine alternatif bir çözüm bulduğundan ve oldukça memnun olduğundan bahsediyordu.

HyperX'in kulaklıkları ve mikrofonları için oldukça iyi şeyler duyuyorum. Kulaklık kablosuz olsun derseniz, biraz da paranız artarsa SteelSeries Arctis 1, 7, 9 ve Pro kablosuz modellerini araştırabilirsiniz, çok övülüyorlar. HyperX'in kablosuz kulaklıkları hakkında fikrim yok maalesef.

Webcam için Logitech öneririm, 1080P'lik bir kamera sizi rahat ettirecektir. Telefonunuz iyiyse bir adet de 50-150 TL'lik tripod alırsanız Webcam + telefon ile çift açılı kayıt yapabilirsiniz (teknoloji ürün incelemeleri vs için)

Bütçe kısmak istiyorsanız ve mekanik klavye takıntınız/ihtiyacınız yoksa Logitech G213 oldukça güzel, SteelSeries Apex klavyeleri de oldukça güzel malzemelere sahip. Razer hiç kullanmadım, kullanan arkadaşlar yorum yapar mutlaka.

Video editleme gibi işler için 24" ekran küçük gelebilir size. Competitive ve FPS oyunlarda 24" ekranlar çok rahat oluyor biliyorum, ama YouTube kanalına içerik üretecek, müzik programlarında düzenleme yapacaksanız geniş açılı bir ekran almayı da düşünün diyebilirim.

50-100 lira daha pahalı bile olsa amazon.com.tr, MediaMarkt veya Hepsiburada gibi firmalar tercih etmenizi öneririm.

Bir çırpıda aklıma bunlar geliyor. Şahsen yayın deneyimim yok, izlediğim yayıncılardan, arkadaşlarımın ve kendimin kullandığı çeşitli ürünlerden bir şeyler yazmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Aklıma bir şey gelirse eklerim.

Kulaklık konusunda size katılıyorum Arctis 7 kullanıyorum hiç kalkmadan 6saat oynasam bile herhangi bir bir rahatsızlık vermiyor ve mikrofonuda oldukça iyi.

Ses izolasyonu için Enes Özen isimli bir youtuberın yakın zamanda yayınladığı "çalışma odam" gibi bir videosu var, ona göz atmanızı öneririm. Pahalı izolasyon malzemelerine alternatif bir çözüm bulduğundan ve oldukça memnun olduğundan bahsediyordu.

Hyperx'in kulaklıkları ve mikrofonları için oldukça iyi şeyler duyuyorum. Kulaklık kablosuz olsun derseniz, biraz da paranız artarsa Steelseries Arctis 1,7,9 ve Pro Kablosuz modellerini araştırabilirsiniz, çok övülüyorlar. HyperX'in kablosuz kulaklıkları hakkında fikrim yok maalesef.

Webcam için logitech öneririm, 1080plik bir kamera sizi rahat ettirecektir. telefonunuz iyiyse bir adet de 50-150 tl'lik tripod alırsanız webcam + telefon ile çift açılı kayıt yapabilirsiniz (teknoloji ürün incelemeleri vs için)

Bütçe kısmak istiyorsanız ve mekanik klavye takıntınız/ihtiyacınız yoksa Logitech G213 oldukça güzel, Steelseries Apex klavyeleri de oldukça güzel malzemelere sahip. Razer hiç kullanmadım, kullanan arkadaşlar yorum yapar mutlaka.

50-100 lira daha pahalı bile olsa amazon.com.tr, mediamarkt veya hepsiburada gibi firmalar tercih etmenizi öneririm.

Hyper X'in mikrofonu kötü bence ses kalitesi olarak. En iyi mikrofon böyle ayaklı olanlar.

Ses izolasyonu için Enes Özen isimli bir YouTuber'ın yakın zamanda yayınladığı "çalışma odam" gibi bir videosu var, ona göz atmanızı öneririm. Pahalı izolasyon malzemelerine alternatif bir çözüm bulduğundan ve oldukça memnun olduğundan bahsediyordu.

HyperX'in kulaklıkları ve mikrofonları için oldukça iyi şeyler duyuyorum. Kulaklık kablosuz olsun derseniz, biraz da paranız artarsa SteelSeries Arctis 1, 7, 9 ve Pro Kablosuz modellerini araştırabilirsiniz, çok övülüyorlar. HyperX'in kablosuz kulaklıkları hakkında fikrim yok maalesef.

Webcam için Logitech öneririm, 1080P'lik bir kamera sizi rahat ettirecektir. Telefonunuz iyiyse bir adet de 50-150 TL'lik tripod alırsanız Webcam + telefon ile çift açılı kayıt yapabilirsiniz (teknoloji ürün incelemeleri vs için)

Bütçe kısmak istiyorsanız ve mekanik klavye takıntınız/ihtiyacınız yoksa Logitech G213 oldukça güzel, SteelSeries Apex klavyeleri de oldukça güzel malzemelere sahip. Razer hiç kullanmadım, kullanan arkadaşlar yorum yapar mutlaka.

50-100 lira daha pahalı bile olsa amazon.com.tr, MediaMarkt veya Hepsiburada gibi firmalar tercih etmenizi öneririm.

Dostum videoya baktığımda o kişi ses yalıtımından ziyade ses yankı problemi için bunun yapmış.
Ses yalıtıma karşı taş yünü çok işlevsel değil maalesef

Hocam bence önce sisteminizi biraz güçlendirin derim. Özellikle işlemci yayınlarda takılmalara sebebiyet verebilir. Bunla ilgili çok fazla konu açılmıştı. 3700x alsanız çok daha iyi olur gibime geldi.

Dostum videoya baktığımda o kişi ses yalıtımından ziyade ses yankı problemi için bunun yapmış.
Ses yalıtıma karşı taş yünü çok işlevsel değil maalesef
Doğrudur yanlış hatırlamışım, teşekkür ederim belirttiğiniz için. Ana mesajımı düzenleyemiyorum nedense, bu platformda yeniyim. Diğer mesajlarda düzenle seçeneği varken ana mesajda yok. Birileri alıntıladığı için galiba

Bence stream deck'e o kadar para vermeye gerek yok.

Şu videoya bir göz atın derim. 400-450 liraya bir klavye yapıp onu stream deck olarak kullanabilirsiniz. Ondan artan parayla da daha iyi bir monitör alırsınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı