Yayını i5-9400F'ten vermek mi, GTX 1660S'ten vermek mi?

Talha Cepci

Hectopat
Valorant yayınları yapacağım ve yayını işlemciden mi, versem ekran kartından mı versem bilemedim. Ekran kartından versem ekran kartının performansı düşer diye korkuyorum, işlemciden versem arkadaşım işlemcin yanar dedi, ondan korktum. Sizce hangisinden vermeliyim? İşlemcim: Intel i5 9400F, ekran kartım: GTX 1660 Super.

Valorant yayınları yapacağım ve yayını işlemciden mi, versem ekran kartından mı versem bilemedim. Ekran kartından versem ekran kartının performansı düşer diye korkuyorum, işlemciden versem arkadaşım işlemcin yanar dedi, ondan korktum. Sizce hangisinden vermeliyim? İşlemcim: Intel i5 9400F, ekran kartım: GTX 1660 Super.

İşlemciden verirseniz de işlemci performansı düşecek yayında olduğunuz süre boyunca yani ekran kartından vermeniz daha mantıklı olur. Valorant işlemci oyunu eğer işlemciden yayını verirseniz FPS sorunu çok fazla yaşarsınız.

Durduk yere işlemci niye yansın?

Evet, durduk yere işlemciniz yanmaz. İşlemci çok yüksek sıcaklıklarda uzun süre çalışırsa ve ani bir voltaj sorunundan dolayı yanabilir. Ani bir voltaj sorunu günümüz anakart ve PSU'ları sayesinde çok aza inmiş durumda. Sıcaklık konusuna gelirsek zaten belirli sıcaklığa çıktıktan sonra bilgisayar zarar vermemek adına kendini kapatıyor. O yüzden yanma gibi sorun yaşamazsınız.

İşlemciden verirseniz de işlemci performansı düşecek yayında olduğunuz süre boyunca yani ekran kartından vermeniz daha mantıklı olur. Valorant işlemci oyunu eğer işlemciden yayını verirseniz FPS sorunu çok fazla yaşarsınız.

Peki ekran kartindan versem yayini yayini kapadiktan sonra ekran kartinin performansi duser mi yoksa sadece yayin acikken mi performansi duser?

Peki ekran kartindan versem yayini yayini kapadiktan sonra ekran kartinin performansi duser mi yoksa sadece yayin acikken mi performansi duser?
Araba ile bir yere gidersen arabanın hızı azalır mı? Sadece yayın açıkken yük bindiği için diğer işlemlere bir tık daha az güç ayırmak zorunda kalır. Atıyorum %10, %15 gibi. Zaten 1660 Super gayet güçlü bir GPU.

Aynı sistem bende de var ve ekran kartından verilmesini tavsiye ediyorum.

Abi bugün açtım yayın fakat ekran kartından vermeme ragmen işlemci sıcaklıgı artıyor normalde Valorant oynarken işlemci sıcaklıgı 65 cıvarı olurdu ama yayın actıgımda 70 73 derece oldu sonra yayını kapadıgımda tekrar 65'e dondu bu neden olabılır?

Yeni konular

Geri
Yukarı