Yayını işlemciden vermek mi yoksa ekran kartından vermek mi?

XxmrfirexX

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba OBS ile yayın yapıyorum 50 download 20 uploadım var 5K bitrate versem de yayınlarda takılma oluyor ve yayını 720P 60FPS yapmama ragmen sebebi nedir?

Ayriyeten sistem özelliklerim şöyle.

AMD Ryzen 5 3600X 3.8GHz.
MSI Ventus RTX 2070 Super.
Gigabyte Aorus B450 AMD soket mATX anakart.
Corsair Vengeance 2x8GB 3200MHz RAM.

Yayınımı 900P 60FPS civarı yapmayı düsünüyorum. Az buçuk kaliteli olsun istiyorum çünkü FPS oyunu oynuyorum. 6000K falan en az bitrate vermek istiyorum. Sizce yayını işlemciden mi yoksa ekran kartından mı vermeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence ekran kartı üzerinden ver. Benim ekran kartı AMD olduğu için işlemci üzerinden veriyorum ekstra %15 civarı yük bindiriyor işlemci 3800X olmasına rağmen. Ama yayının görüntü ayarları, işlemesi vs yüksek ben ondan kaynaklı da olabilir. 720P 60FPS 4500 Bitrate veriyorum bu arada.

Arkadaşlar merhaba OBS ile yayın yapıyorum 50 download 20 uploadım var 5K bitrate versem de yayınlarda takılma oluyor ve yayını 720P 60FPS yapmama ragmen sebebi nedir?

Yayınımı 900P 60FPS civarı yapmayı düsünüyorum. Az buçuk kaliteli olsun istiyorum çünkü FPS oyunu oynuyorum. 6000K falan en az bitrate vermek istiyorum. Sizce yayını işlemciden mi yoksa ekran kartından mı vermeliyim?

Önce x264 6000 kalite yapın ve bir kayıt alın, daha sonra ekran kartı ile 6000 bitrate yapıp bir kayıt alın. İkisini karşılatırın, bu şekilde kendi gözlerinizde görmüş olursunuz. İşlemciniz x264 ile yayın yapıp ve oynamak için oldukça yeterli. Nitekim daha çok işlemci gücüne ihtiyaç duyuyorsanız, yeni nesil NVENC oldukça başarılı. Aşağıya attığım videodan oldukça detaylı yapılmış teste bir göz atın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Önce X264 6000 kalite yapın ve bir kayıt alın, daha sonra ekran kartı ile 6000 bitrate yapıp bir kayıt alın. İkisini karşılatırın, bu şekilde kendi gözlerinizde görmüş olursunuz. İşlemciniz X264 ile yayın yapıp ve oynamak için oldukça yeterli. Nitekim daha çok işlemci gücüne ihtiyaç duyuyorsanız, yeni nesil nvenc oldukça başarılı. Aşağıya attığım videodan oldukça detaylı yapılmış teste bir göz atın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir de ekran kartından deniyim dediğiniz gibi farka bakayım çok tesekkür ederim.

İşlemci yani X264 verirseniz çok fazla işlemciye yük binecektir. Çünkü CPU kullanım ön ayarı ne kadar düşürürseniz okadar çok işlemciye yük binecektir. Tam tersi yükseltirseniz işlemciye binen yük azalacaktır. Fakat görüntü kalitesi kötü olacaktır. Örneğin 900P60 X264 6.000 bitrate OBS medium High yaparsanız. Oyun oynamayı bir kenarı bırakın sadece bu ayarlarda işlemci kullanımı %60 dayanıyor. Ne kadar yüksek bitrate verirseniz işlemciye binen yük okadar artacaktır. Zira Twitch partner değilseniz 6.000 bitrate üstünde bitrate veremezsiniz. Şimdi buraya kadar her şey net anlaşıldı sanırım. Elinizde çok güçlü RTX bir ekran kartı var. NVIDIA New nvenc kodlayıcı ile 1080P60 6.000 bitrate Max quality High ayarlarla %5 performans kaybı ile yayınlarınızı iyi kalitede ve zorlanmadan rahatlıkla yapabilirsiniz. Günün sonunda özetlersek ayrı yayın bilgisayarı ile düşük upload yüksek CPU kullanımı ile kaliteli yayın yapılabilir. Yüksek upload RTX ekran kartına sahip tek makine ile kaliteli bir yayın yapılabilir.

İşlemci yani X264 verirseniz çok fazla işlemciye yük binecektir. Çünkü CPU kullanım ön ayarı ne kadar düşürürseniz okadar çok işlemciye yük binecektir. Tam tersi yükseltirseniz işlemciye binen yük azalacaktır. Fakat görüntü kalitesi kötü olacaktır. Örneğin 900P60 X264 6.000 bitrate OBS medium High yaparsanız. Oyun oynamayı bir kenarı bırakın sadece bu ayarlarda işlemci kullanımı %60 dayanıyor. Ne kadar yüksek bitrate verirseniz işlemciye binen yük okadar artacaktır. Zira Twitch partner değilseniz 6.000 bitrate üstünde bitrate veremezsiniz. Şimdi buraya kadar her şey net anlaşıldı sanırım. Elinizde çok güçlü RTX bir ekran kartı var. NVIDIA New nvenc kodlayıcı ile 1080P60 6.000 bitrate Max quality High ayarlarla %5 performans kaybı ile yayınlarınızı iyi kalitede ve zorlanmadan rahatlıkla yapabilirsiniz. Günün sonunda özetlersek ayrı yayın bilgisayarı ile düşük upload yüksek CPU kullanımı ile kaliteli yayın yapılabilir. Yüksek upload RTX ekran kartına sahip tek makine ile kaliteli bir yayın yapılabilir.
çok teşekkür ederim ilginize partnerlik alıcam yakında sadece 1 adım kaldı aldıktan sonra işler yoluna girer :D

Çok teşekkür ederim ilginize partnerlik alacağım yakında sadece 1 adım kaldı aldıktan sonra işler yoluna girer :D.

Bu arada FPS tarzı oyunlar oynuyorsanız. Çözünürlük olarak 900P60 kullanmak yararınıza olacaktır. 900P60 çözünürlüğü hızlı ve akıcı oyunlarda daha başarılıdır. 1080P60 daha yavaş akıcılığı ve aksiyonu bol olmayan oyunlarda ve sohbetlerde tercih edebilirsiniz.

Benim işlemci 3700X ekran kartım Gigabyte Aorus RTX2080 RAM'ler 3600MHz CL16 anakart MSI X570 Edge Wi-Fi M.2 SSD var internet hızım 24MB OBS'de hangi ayarlar olursa iyi bir yayın olur ya da video bir türlü ayarlayamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı