Yaz aylarında bilgisayarı soğutmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

AnewAge

Hectopat
Yer
Ankara, Turkey
Daha fazla  
Mehaba arkadaşlar... Biliyorsunuz havalar çok sıcak ve bu sıcaktan PC de nasibini alıyor... Yaklaşık 30 dk bir oyun oynadım çıktığımda Speccy den sıcaklık değerlerine baktım ; İşlemci 93 derece , anakart 85 derece , ekran kartı 60 derece idi... Sizce de fazla değil mi? Neler yapabilirim soğutk tutmak için? Bilgisayarın konumu gayet açık...

Önce güzel bi temizle kasayı, daha sonra hava sirkülasyonunun iyi olduğundan emin ol (sıcak havanın çıkıp, soğuk havanın girdiğinden). Sonra en büyük değişimi yapacak olan şey termal macunu yenilemendir. Thermaltake TG-2 veya TG-1 ile yenileyebilirsin ikiide kalitelidir. Fakat dost acı söyler, Intel'in stok fanları rezalet ve soğutmada pek başarılı değiller... Uygun fiyatlı bir soğutucu alabilirsin. Tavsiyem Akasa Venom'dur... Bu arada yapabilirsen yani kendine güveniyorsan ekran kartının termal macununuda yenilemende fayda var zira sistem kurulalı epey olmuş gibi...

Güney ve özellikle kuzay köprüsünüde termal macununla performansda artışı göreceksin. İntel stok fan kullanıyorum oyunlarda 60 dereceyi geçmiyor zaten 70'e gelince kapansın diye ayarladım. :) Ömer'in inerdiği termal macunlar kalitelidir ancak onları bulamazsan bakkallardanda ve bazı elektrikcilerden alabilirsin.

Dostum bakkallardan alacağıma internetten kargo parası ödeyerek alırım :)

Zarar verir. BIOS'tan sistem oto kapatmayı aktif et. 80 dereceye ayarla ve termal macun yenile.

Verebilir aslında. Fazla sıcak devrelerin bozulmasına sebep olabilir, bence hemen macunlaman lazım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı