Yaz lastiği mi 4 mevsim lastik mi?

Michelin energy saver+ grnx yaz lastiği alınır mı? Ve yaz lastiği mi kullanışlı yoksa 4 mevsim mi genelde çok km yapmıyorum ve yağmur performansı iyi mi?

Bir takım yazlık bir takım kışlık lastik aldığınızı düşünelim.
Senede toplam 20.000km yaptığınızı varsayalım.
10.000km yaz lastiği ile 10.000km kış lastiği ile kullanım sağlarsanız eşit bölmüş olursunuz ve lastikleriniz çok yıpranmazlar.
Eğer 4 mevsim lastik alırsanız toplam 20.000Km'yi tek lastik ile yapmış olacaksınız ve daha erken yıpranmalar başlayacak ve daha erken yeni lastik almak zorunda kalacaksınız.
Düşünüldüğü zaman 4 mevsim daha iyi gibi görünse de mantıklı düşündüğünüzde bunun mantıklı olmadığını anlayacaksınız.
Aracımda fabrika çıkışlı 4 mevsim lastik vardı ancak lastikler 40.000km civarında bittiler. Tekrar gidip 4 mevsim almaktansa bir takım yazlık bir takım kışlık lastik aldım. Şu an gayet memnunum.

Bir takım yazlık bir takım kışlık lastik aldığınızı düşünelim.
Senede toplam 20.000km yaptığınızı varsayalım.
10.000km yaz lastiği ile 10.000km kış lastiği ile kullanım sağlarsanız eşit bölmüş olursunuz ve lastikleriniz çok yıpranmazlar.
Eğer 4 mevsim lastik alırsanız toplam 20.000Km'yi tek lastik ile yapmış olacaksınız ve daha erken yıpranmalar başlayacak ve daha erken yeni lastik almak zorunda kalacaksınız.
Düşünüldüğü zaman 4 mevsim daha iyi gibi görünse de mantıklı düşündüğünüzde bunun mantıklı olmadığını anlayacaksınız.
Aracımda fabrika çıkışlı 4 mevsim lastik vardı ancak lastikler 40.000km civarında bittiler. Tekrar gidip 4 mevsim almaktansa bir takım yazlık bir takım kışlık lastik aldım. Şu an gayet memnunum.

1. ci si şu ana kadar 5 tane arabamız oldu 5'i de kabak lastikti zor ikna ettim teker almaya 2. si kışın Max 100 km ya yapiyoruz ya da yapmiyoruz iş vs. ama yazdığın mantıklı teşekkürler.

4 mevsim lastik kış lastigi kadar performans vermediği gibi daha fazla yakıt tüketimi ve daha çok yol sesi alma dezavantajları vardır. Kar yağmayan, buzlanmanın çok olmadığı yerlerde yaşıyorsanız yaz lastiği yeterlidir ayrıca otomobillerin kışın kış lastiği takma zorunluluğu olmadığı için yasal sıkıntıda yaratmaz.

Geri
Yukarı