Yaz tatilinde lise sondan sonra işe girilebilir mi?

esercim

Hectopat
Yazılımla aram çok iyi. Aynı doğrultuda sosyal medyada da. Yani teknolojiyi çok seviyorum. Lise sondayım, sınavdan sonra ilgi alanımla ilgili iş bulma imkanım var mı? Beni geliştirecek bir iş bulabilirsem kazanacağım üniversiteyi açığa alabilirim.
Amacım maddiyattan çok kendimi gerçekten geliştirebilmek.

Yazılımla aram çok iyi. Aynı doğrultuda sosyal medyada da. Yani teknolojiyi çok seviyorum. Lise sondayım, sınavdan sonra ilgi alanımla ilgili iş bulma imkanım var mı? Beni geliştirecek bir iş bulabilirsem kazanacağım üniversiteyi açığa alabilirim.
Amacım maddiyattan çok kendimi gerçekten geliştirebilmek.

Hocam üniversitesiz yazılımcı alacak var mı bilmiyorum ama iş bulma sitelerine göz gezdirsen iyi olur hayatında başarılar.

Piyasada ciddi anlamda yazılımcı açığı olsa da herkes donanımlı insanlar arıyor. Bilgisayar, yazılım mühendisliği mezunları bile bu yüzden iş bulamıyor. LinkedIn, kariyer.net gibi mecralar vasıtasıyla iş bulabilirsin ancak ortaya koyacağın sağlam bir portföyün olmalı. Karşı tarafa "Ben öğrenecek adamım!" imajını vermen gerekiyor ki seni işe alsınlar. İşe almaktan kastım da junior developer bile zor. İşini hakkıyla yapan adam muhtemelen bu pozisyonda alacak seni resmi gereksinimlerden dolayı ama oradaki diğer juniorlar senin üstünde olacak muhtemelen. Çıraklık gibi düşün. Herkes de bunu yapmaz tabii. Orada staj yapacak mühendislik öğrencileri varken seni ikinci plana atacaklardır. Uzun lafın kısası parayı ikinci planda tutman gerekiyor ve kapı kapı gezmen gerekebilir. Tabii bir ihtimal de var ama onu başarırsan zaten böyle bir şeye ihtiyacın kalmaz: Sansasyonel bir hareket. Siber güvenlik alanında çalışıyorsundur diyelim, bir sitede açık bulursun ödül alırsın o şirket sana iş teklif eder; web tasarımı yapıyorsundur güzel bir site tasarlarsın, gören bir firma genç gördüğünden eğitirim düşüncesiyle iş teklifinde bulunur... Daha nicesi tabii.

Piyasada ciddi anlamda yazılımcı açığı olsa da herkes donanımlı insanlar arıyor. Bilgisayar, yazılım mühendisliği mezunları bile bu yüzden iş bulamıyor. LinkedIn, kariyer.net gibi mecralar vasıtasıyla iş bulabilirsin ancak ortaya koyacağın sağlam bir portföyün olmalı. Karşı tarafa "ben öğrenecek adamım!" imajını vermen gerekiyor ki seni işe alsınlar. İşe almaktan kastım da junior developer bile zor. İşini hakkıyla yapan adam muhtemelen bu pozisyonda alacak seni resmi gereksinimlerden dolayı ama oradaki diğer juniorlar senin üstünde olacak muhtemelen. Çıraklık gibi düşün. Herkes de bunu yapmaz tabii. Orada staj yapacak mühendislik öğrencileri varken seni ikinci plana atacaklardır. Uzun lafın kısası parayı ikinci planda tutman gerekiyor ve kapı kapı gezmen gerekebilir. Tabii bir ihtimal de var ama onu başarırsan zaten böyle bir şeye ihtiyacın kalmaz: Sansasyonel bir hareket. Siber güvenlik alanında çalışıyorsundur diyelim, bir sitede açık bulursun ödül alırsın o şirket sana iş teklif eder; web tasarımı yapıyorsundur güzel bir site tasarlarsın, gören bir firma genç gördüğünden eğitirim düşüncesiyle iş teklifinde bulunur... Daha nicesi tabii.

Çok güzel özetlemişsiniz hocam teşekkürler. 2 yıl kadar para 2. planda durabilir ancak sonrasında ailem maddiyatı konuşmaya başlayacaktır. Üniversite de bilgisayar mühendisliği kazanırsam şayet işim kolay. 4 yıl kendimi okul haricinden mutlaka freelancer geliştiririm ufak ufak paranın ucu görünür. Hedefim, kendi kendime yetebileceğim bir yazılımla uğraşan bir insan olmak. Bunun için çok çalışmam gerektiğini çok iyi biliyorum ancak şu an ders çalışmaktan başka çarem yok ne yazık ki, eğer ki güzel bir sistem olsaydı hiç sınava hazırlanmadan sadece ilgi alanımla ilgili sınavıma girer mühendisliği okurdum...

Geri
Yukarı