Yazıcı siyah beyaz çalışmıyor

Enes zrsz

Hectopat
Merhaba bizde HP Photosmart C7200 series yazıcı var ve kartuşları eskimisti bugün kendimiz doldurduk. Renkli yazdırırken sıkıntı yok ama siyah-beyaz olunca çizgi çizgi çıkıyor.
Yazıcının kendi kartuş temizleme modu var onu yaptık ama bir şey değişmedi.
Not: Yazıcı arkadaşım verdi ve ilk geldiği günden beri hep siyah beyaz çizgi çizgi çıkıyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20221208_184206.jpg
    IMG_20221208_184206.jpg
    53,8 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_20221208_184200_1.jpg
    IMG_20221208_184200_1.jpg
    46,9 KB · Görüntüleme: 26
Merhaba bizde HP Photosmart C7200 series yazıcı var ve kartuşları eskimisti bugün kendimiz doldurduk. Renkli yazdırırken sıkıntı yok ama siyah-beyaz olunca çizgi çizgi çıkıyor.
Not: Yazıcı arkadaşım verdi ve ilk geldiği günden beri hep siyah beyaz çizgi çizgi çıkıyor.

Aynı sıkıntı benim Canon'da da vardı. Bütün temizleme modunu yaptım. Son çare olarak kartuşun ağızını kaynar suda beklet fakat devrelerine su değmesin. Kartuşlar iki üç kez doldurulunca bozuluyor. En son çalışmayınca tamirciye götürdüm ikinci el kartuş aldım.

Ek olarak benim yazıcının üstünde bir reset tuşu vardı. O reset tuşuna belirli saniye basınca farklı farklı işlemler yapıyordu. Yazıcı modeline göre bunu yapabilirsin. Ayrıca farklı bir yöntem daha söyleyeyim kartuşun mürekkep akan yerini ağzınla vakumla. Ağzın mürekkep olacak fakat yıkarsın hemen. Bu işlemi kartuşu sıcak suya koymadan ve koyduktan sonra da yapabilirsin. Ayrıca yazıcı modelini bilmiyorum kendi kartuşların sıcak suya konuluyor mu diye araştır.

Son düzenleme:
Yazıcı kartuşlarının ucunda MEMS denilen tıpkı işlemciler gibi litografi ile üretilen bir mürekkep püskürtme sistemi var. Ve bu parça oldukça hassas. Doldurma esnasında darbe aldığı için veya doldurulan mürekkebin deliklerini tıkaması gibi sebeplerle arızalanabilir.

Tıkanma olduysa arkadaşların yukarıda bahsettiği yöntemleri deneyebilirsiniz, belki açılır. Ama silikon çip hasar gördüyse geçmiş olsun yeni kartuş alacaksınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı