Yazıcım tabla ayarı nasıl yapılır?

PandoraEct

Hectopat
Arkadaşlar daha önce 3D yazıcı kullandım fakat sıfırdan alma ayar yapma vs değildi. Şimdi işim gereği kendime almak zorunda kaldım. Malum fiyat bütce yüzünden two trees bluer aldım. Fakat ayarlardan çok anlamıyorum. Test xyz küpü denedim o da aynı gemi bastım o da aynı bu şekilde çıktı veriyor. Sıfırdan kurulumunu yaptım tabla ayarını yaptım fakat nasıl düzelteceğimi bulamadım.
200 derece
Tabla 50 derece

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    66,8 KB · Görüntüleme: 118
Selamlar, Youtubede birşeyler yapalım kanalını tavsiye ederim. Ben ordaki videoları izleyerek tüm sorunları halletmiştim.

Sorunu tam tanımlamamışsın, tabla ayarı ile görselin bağlantısı nedir? Yapışmıyor mu?
Yapışıyorsa tabla ayarıyla alakalı sorun nedir?

Malzeme tipi, markası, baskı parametreleri vb detaylar?
Pla basıyorum. Bazı modeller yapışıyor fakar görseldeki gibi çıkıyor. Bazıları hiç yapışmıyor havadan basıyor gibi. Ama kağıtlı ayarlarım tam. Pürüzsüz bir baskı alamıyorum.

Belirttiğim şekilde detaylandırmamışsın, o nedenle olasılıklar genişliyor, çözüm zorlaşabilir.

Bazılarının yüzeye tutunması baskının tablaya temas alanından kaynaklı olabilir. Mesela bir çubuğu dikey basarsan yüzeyden kurtulma riski artar, tutunma yüzeyi çok küçük old. için.

Görsellerde yan duvar kalınlığını az seçmişsin gibi görüyor, detay vermen bu tip şeyler için gerekli.
3'den az olmasın, 3 çoğu durumda yeter.
Gereken yerde infill yani iç dolgu kullanmaz ya da gerekenden az kullanırsan iç desteği az olacağndan dış katmanın baskısı da kaliteli olmaz. Printer her açıyı infillsiz basamaz, o durumlarda alt katmanlarda support kullanman gerekir ki basılan plastik

onun üzerinden gidebilsin.

Kullandığın sıcalıklar filamente göre değişir.İlk katman için olması gerekenden düşük gidersen o da tutunmayı zayıflatır.

Son düzenleme:
Merhaba. Ender 3 Neo sahibiyim. Forumlardaki ve YouTube'daki bütün kalibrasyon videolarını izledim. Harfiyen uygulamama rağmen tablamın dört köşesi aynı anda kalibre olamıyor. Kağıt uygulamasını yapıyorum, her bir köşe ve tablanın ortasını kağıt ile kalibre ederken nozzle kağıdı hafif ısırıyor tariflerde belirtildiği gibi. Ama iş baskı sırasına geldiğinde hiçbir şekilde tablanın tamamını kullanamıyorum.
Test baskısı olan küçük tekneyi, ayarlara dokunmadan dahi basmak istediğim zaman başarılı baskı alamıyorum. Sadece tablanın bir köşesini kullanabiliyorum. Dün sadece sağ üst köşeyi kullanarak Iron Man bastım ama şimdi sol üst köşeyi kullanabiliyorum. Bu hem zamandan hem de filament/enerjiden zarar etmemi sağlıyor.
Önerebileceğiniz taktikler var mı?

Merhaba. Ender 3 Neo sahibiyim. Forumlardaki ve YouTube'daki bütün kalibrasyon videolarını izledim. Harfiyen uygulamama rağmen tablamın dört köşesi aynı anda kalibre olamıyor. Kağıt uygulamasını yapıyorum, her bir köşe ve tablanın ortasını kağıt ile kalibre ederken nozzle kağıdı hafif ısırıyor tariflerde belirtildiği gibi. Ama iş baskı sırasına geldiğinde hiçbir şekilde tablanın tamamını kullanamıyorum.
Test baskısı olan küçük tekneyi, ayarlara dokunmadan dahi basmak istediğim zaman başarılı baskı alamıyorum. Sadece tablanın bir köşesini kullanabiliyorum. Dün sadece sağ üst köşeyi kullanarak Iron Man bastım ama şimdi sol üst köşeyi kullanabiliyorum. Bu hem zamandan hem de filament/enerjiden zarar etmemi sağlıyor.
Önerebileceğiniz taktikler var mı?
Taktik değil de, kullandığın dilimleme programında yazıcının tabla milimetresini girmem gerekiyor. Örnek veriyorum, tablan 235x235 ise sen uygulamayı basic mod ile kullanıyorsan 150x150 gelmiş olabilir. İlk önce bunu sağla, yapışmama sorunu varsa yeniden konuşalım. Ama yazdıklarından anladığım tabla boyutunu program görmüyor.

Geri
Yukarı