Yazılım için 3 Üniversite arasında kalmak

many200

Hectopat
Daha fazla  
Yazılım sektöründe üniversitenin pek önemi yok biliyorum fakat yine de sonradan pişman olmak istemiyorum.
Meslek liseli olduğum için m. T. O. K. İle puanı daha yüksek olan şehir dışındaki aşağıda yazdığım devlet üniversitelerine girebilirim ya da İstanbul'daki vakıf üniversitelerine girebilirim.
Devlet üniversitelerinin hepsi şehir dışında oldukları için yurtta kalmam gerekiyor. Ben de hiç yurda alışık biri değilim. Her şeyi hoparlörden dinlerim/izlerim.
Çoğu zamanımı internette geçiririm ama yurtlarda YouTube videosu bile izlenemiyor yavaşlıktan diyorlar üstüne bir de aylık kota varmış 16 GB. Ben evde aylık 400GB kullanıyorum.

Sizce ne yapmalıyım? Şehir dışında internet eziyeti çekmeme değer mi? İstanbul'daki vakıfa vereceğim para değer mi? Genelde şehir dışı giderleri ve vakıf ücretleri yakın olur derler hala öyle mi?

• [Manisa] celal bayar üniversitesi (81.200 sıralama) (2600 kişi tercih etmiş)
  • [Trabzon] Karadeniz teknik üniversitesi (92.200 sıralama) (2600 kişi tercih etmiş)
  • [İstanbul] beykent üniversitesi(yıllık 19 bin TL) (260.000 sıralama) (300 kişi tercih etmiş)

İstanbul avantajları;
  • Yazılım konferanslarına/etkinliklerine katılabilirim.
  • Part time bir yerde çalışabilirim.
  • Konforum yerinde olur (internet, yemek, sessiz oda vb.)

Diğer şehirler avantajları;
  • Düşük ücretler.
  • Devlet okuduğun için vakıf önyargısı olmuyor.
  • Daha yüksek puanlı ve tercih edilen bir üniversite.

Üniversite hakkında bilgiler.
Akademik kadrolarına baktım fakat ağır basan bir taraf yoktu.
Her üniversitede 1 veya 2 hocanın iyi gerisinin makaleleri ve bildiri sayıları azdı.

• Ktü'de ana kampüse uzak bir fakültedeyiz.
  • Ktü'de hocaların profesör hariç hepsi ktü'den mezun. Yüksek lisans ve doktoralarını da yine ktü'de yapmışlar.(profesör aynı olayı gazi üniversitesinde yapmış elektrik üzerine)
  • Ktü'de akademisyenlerde 2 çiftin soyadları aynı, ikisi de aynı bölüm hocaları belki torpil olayları olabilir.
  • Ktü'de 1 profesör (H12) 3 doçent(h9, H10, H13) 2 doktor 5 araştırma görevlisi var (75 öğrenci)

• Cbü'de ana kampüse uzak bir fakültedeyiz.
  • Cbü'de 2 doçent(H12,-) 5 doktor 4 araştırma görevlisi var. (75 öğrenci)
  • Cbü'de 1 doçentin Google Scholar'da hesabı yok.
  • Cbü'de çoğunlukla hocalar celal bayar ve Fırat üniversitesi mezunları

• Beykent'te daha çok ismi duyulmuş okullardan mezun hocalar var (YTÜ, İTÜ, Marmara vb.)
  • Beykent'te profesör yok hepsi doktora yapmış hocalar fakat öğrenciler profesörler giriyordu geçen dönem dediler değişebiliyormuş dediklerine göre.
  • Beykent'te 7 doktor 2 araştırma görevlisi var. (100 öğrenci)
  • Beykent'te burs 4+1 yani en fazla 1 kere kalma hakkım var.
  • Beykent'te aynı zamanda bilgisayar müh.(Türkçe) ve bilgisayar müh.(İngilizce) var o hocaların derslere girme olasılığı varmış. Oralarda da 1 profesör var gerisi doktor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı