Yazılım iş olanakları

Yusufkursun

Hectopat
Yaklaşık 2 senedir yazılım mühendisliği okumak istiyorum fakat nereye yöneleceğimi bilmiyorum.
Web programlama olarak back-end isterim fakat diğerlerinde her şeyi yaparım diye güveniyorum.
Türkiye'de daha çok ne tür de iş olanakları var yani neye ihtiyaç var?

Python ile machine learning istiyordum mesela bu konu hakkında fikrin var mı?

Evet. Python ile sinirli kalmaz o is, R gibi diller ve tensor, spark vs bir arada kullanirsin. Genelde eticaret, banka ve telekomunikasyon sirketlerinde is buluyor data scientist'ler ama developer / data scientist orani cok az.

Ornegin Vodafone Istanbul merkezinde calisan developer / data scientist orani 100 / 1 e yakindir.
Bu oran biraz daha normalize olacaktir onumuzdeki yillarda ama developer ihtiyaci da artiyor.
Ayrica bana gore lisans egitimi data science icin yeterli degil. Machine learning & Data mining gibi konular icin grad egitim gerekiyor. Ayrica istatistik & matematik mezunlari da bu alanlarda is bulabiliyor cunku olay bilgisayar muhendisliginin hegemonyasinin disina cikiyor.

Istatistik mezunu senior backend developer bulamazsin ama data scientist bulursun. Cunku o da iyi matematik biliyor.

Kariyer.net'ten türkiyede ki firmaların hangi teknolojileri istediklerine bakabilirsin. Sana fikir verir en azından.

Geri
Yukarı