Yazılım Mobil vs Web

Hypeer

Hectopat
Makaleler
1
3 Haftadır falan ASP.NET Core yazmaktayım fakat aşırı derecede yoruyor. Html, CSS, JavaScript üstünde C# yazıyorsun. Yazılıma sıfırdan başlamadım zaten C# temelim vardı. Aslında web alanını bana göre düşünmüyordum fakat iş imkanından dolayı öğreneyim demiştim. İçerisine girdikten sonra iyi bir site yazabilmek için JS, C# gerekiyor. Bunun yerine Java'ya yönelip Android mi yazsam diye düşünmekteyim. Java sonrasında Kotlin öğrenip devam edebilirim. Nasıl bir karar vereceğimi bilmiyorum. Web için birden fazla dil gerekiyor fakat ben de Java'ya yönelip mobil mi, yazsam diye düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl olsa başlamışsın, Front-end ve Back-end tarafını tamamen öğrenip, mobil'e geçmeni öneririm. Çok faydasını göreceksin. Servis yazıp, mobil uygulamanla da veri alışverişi yapabileceksin mesela. Ben, Back-end tarafını bilmeden, direkt olarak Android'e atılmıştım. Fakat Back-end tarafını öğrenince (Node), bazı taşlar yerine oturmuştu.

Java zaten C#'a benziyor syntax olarak. Kotlin biraz daha farklı. Yine de favorim C#.
Bence hem web'i hem de mobil uygulama geliştiriciliğini bir arada yürütebilirsiniz.

Bunun cevabını kimse sana veremez. Öncelikle ikisinde de uygulama geliştirmen gerekli. Java üzerinden tutorial takip ederek basit bir Android uygulaması geliştir. Bir de ASP.NET MVC ile web uygulaması geliştir. Hangisi senin daha çok hoşuna giderse ona yönel.

Bunun cevabını kimse sana veremez. Öncelikle ikisinde de uygulama geliştirmen gerekli. Java üzerinden tutorial takip ederek basit bir Android uygulaması geliştir. Bir de ASP.NET MVC ile web uygulaması geliştir. Hangisi senin daha çok hoşuna giderse ona yönel.
Yazılıma yeni başlamadığım için iki platformda da uygulama geliştirebiliyorum. Bana en çok keyif veren android oluyor. İş imkanı olarak web daha ağır basıyor fakat ne yapacağıma hala karar veremedim.
Java zaten C#'a benziyor syntax olarak. Kotlin biraz daha farklı. Yine de favorim C#.
Bence hem web'i hem de mobil uygulama geliştiriciliğini bir arada yürütebilirsiniz.
İkisini bir arada yürütmeyi deneyebilirim. Zorlanmazsam öyle devam edeceğim. Bir proje düşünüp hem mobil hem web versiyonunu yaparak ilerleyeceğim.
Nasıl olsa başlamışsın, Front-end ve Back-end tarafını tamamen öğrenip, mobil'e geçmeni öneririm. Çok faydasını göreceksin. Servis yazıp, mobil uygulamanla da veri alışverişi yapabileceksin mesela. Ben, Back-end tarafını bilmeden, direkt olarak Android'e atılmıştım. Fakat Back-end tarafını öğrenince (Node), bazı taşlar yerine oturmuştu.
Sorun şu ki front-end yazmaktan nefret ettiğim için web istemiyorum :) Ben back-end yazmayı seviyorum.

İş imkanı web ağır basıyor diye düşünme. Ben gömülü sistem mühendisiyim. İnan bana 3-4 ilandan fazlasını bulamazsın.

Android’e uygulama geliştirirsen ne ekmek kapıları açılır sana. Lisanstan bir arkadaşım şuan Amerika’da çalışıyor. Kendisi bilgisayar mühendisliği mezunu ama. Senin diploma yok anladığım kadarıyla ama dert etme. Bir yerden başla. İlla ki kapılar açılır. Android üzmez, emin ol.

İş imkanı web ağır basıyor diye düşünme. Ben gömülü sistem mühendisiyim. İnan bana 3-4 ilandan fazlasını bulamazsın.

Android’e uygulama geliştirirsen ne ekmek kapıları açılır sana. Lisanstan bir arkadaşım şuan Amerika’da çalışıyor. Kendisi bilgisayar mühendisliği mezunu ama. Senin diploma yok anladığım kadarıyla ama dert etme. Bir yerden başla. İlla ki kapılar açılır. Android üzmez, emin ol.
23 yaşındayım şuan aynı zamanda üniversiteye hazırlanıyorum. Hem ders hem yazılım çalışıyorum. Seneye sıanva girip mühendislik okuyacağım. 28 yaşında mezun olup belli bir iş sahibi olmayı düşünüyorum. O zamana kadar da yazılımda kendimi baya ilerletmiş olmayı hedefliyorum.

Abi şimdi wix gibi webbuilder siteleri var ve artık yazılım ile çok haşır neşir olmayan insanlar bile basit bir web sitesi yapabiliyorlar. Bence mobil en mantıklısı (Xamarin is the best for mobile application [C#])

Yeni konular

Geri
Yukarı