Yazılım mühendisi olmak isteyen biri ne yapmalı?

Eray47457

Picopat
Daha fazla  
Lise 1'deyim ileride yazılım mühendisi olmak istiyorum.

Üniversiteye hangi bölümden gideceğim zor mu?

Yazılım mühendisleri hayatlarını rahat sürdürebiliyorlar mı?

Şimdiden ne gibi hazırlıklar yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazılım mühendisliği ya da bilgisayar mühendisliği bölümleri tercih ediliyor.
O kişiye bağlı biraz da. Kendini geliştirirsen evet sürdürebilirsin.
Derslere çalışıp kodlama dili öğrenmeye çalışabilirsin yada algoritma çalışabilirsin.

4 senen var, 4 senede öğrenebildiğin kadar öğren, geliştir kendini. Güzel bir üniversiteye gidince iş bulma imkanın artar. Bu sırada projeler yap açık kaynak kodlu, GitHub'a yükle, CV'ne eklersin ileride ama boş projeler yapma işe yarayacak şeyler olmalı.

Yazılım/Bilgisayar mühendisliği okumak, sadece işler nasıl yürüdüğünü göstermek için var. İşe girmek için kendinizi göstermek zorundasınız. Üniversite okumayıp birçok kişi iş sahibi oluyorlar. Eğer ki kendinizi bu ortamda yükseltirseniz yurtdışından size iş teklifleri gelir. Şu anda tanıdığım birisi Türk-Telekom altyapısında yüksek bir maaşla çalışıyordu. Şimdi ise Hollanda'da 5 yıllık iş sözleşmesiyle çalışıyor.

Öncelikle kendi derslerinize önem verin. Aynı zamanda hobi olarak şimdi diyeceğim sıra ile başlayın;

Donanım nedir? Bilgisayar nasıl çalışır? Bilgisayar verileri nasıl işler?

Sonra ise algoritma mantığını öğrenin.

Diyelim lise son sınıfsınız. Önünüzde YKS isimli duvar gibi bir sınav var. Bu sınavda az önce dediğim gibi derslerinize önem verin dememin sebebi bu. Bu sınavı geçip güzel bir puan almalısınız. Yazılım uzmanlı olmak istiyorsanız 2 yıllık bir bölüm bitirmeniz lazım. Yazılım mühendisi olmak istiyor iseniz 4 yıllık bir bölüm bitirmeniz lazım. Yazılımcılar hayatını kolay yaşıyor ancak bu sizin kendinizi geliştirmeniz ile alakalı. Ha şunu düşünmeyin ben 4 yıllık üniversite okudum ve iş bulabileceğim sanmayın. Burada kendini geliştirmeniz ile iş bulmanız doğru orantılı bir durum.

Diyeceklerim bu kadar umarım yardımcı olabilmişimdir. Ek olarak size yol göstermesi adına rehberlerimi incelemenizi tavsiye ediyorum.

Öncelikle kendi derslerinize önem verin. Aynı zamanda hobi olarak şimdi diyeceğim sıra ile başlayın;

Donanım nedir? Bilgisayar nasıl çalışır? Bilgisayar verileri nasıl işler?

Sonra ise algoritma mantığını öğrenin.

Diyelim lise son sınıfsınız. Önünüzde YKS isimli duvar gibi bir sınav var. Bu sınavda az önce dediğim gibi derslerinize önem verin dememin sebebi bu. Bu sınavı geçip güzel bir puan almalısınız. Yazılım uzmanlı olmak istiyorsanız 2 yıllık bir bölüm bitirmeniz lazım. Yazılım mühendisi olmak istiyor iseniz 4 yıllık bir bölüm bitirmeniz lazım. Yazılımcılar hayatını kolay yaşıyor ancak bu sizin kendinizi geliştirmeniz ile alakalı. Ha şunu düşünmeyin ben 4 yıllık üniversite okudum ve iş bulabileceğim sanmayın. Burada kendini geliştirmeniz ile iş bulmanız doğru orantılı bir durum.

Diyeceklerim bu kadar umarım yardımcı olabilmişimdir. Ek olarak size yol göstermesi adına rehberlerimi incelemenizi tavsiye ediyorum.

Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı