Yazılım mühendisleri ne kadar kazanıyor?

Ben liseden beri programlama yapiyorum. Sayisal konseptler hep ilgimi cekmisti; muhendislik istiyordum. Ailemde cok doktor var, bana tip yazdirmaya calismislardi. Muhendis olma ac kalirsin diyen bolca vardi yani : ). Ama bir sekilde onlari ikna etmeyi basardim.
Sonrasinda da elektrik-elektronik ile bilgisayar arasinda cok gidip geldim. Elektronik duzeneklere olan merakimin, bilgisayar kaynakli olduguna karar verdigim gun; esas sevdigim meselenin matematik- mantik ve bilgisayar oldugunu anladim ve bilgisayar sectim. Ozeti bu aslinda. Bilgisayar oyunu oynamayi da cok severim, hatta bir kac tane game-server yazmisligim dahi var ama isin grafik kismi beni hic bir zaman tatmin etmedi. Ben daha cok 1 ve 0 larla olan iliskiyi seviyorum. Eger bir gun game-server yazarsaniz farkedersiniz ki, oyun aslinda bilgisayarda degil server'da oynaniyor : ) Sen sadece sonuclari goruyorsun. Neyse konuyu sacma yerlere cekmeyeyim.
Hayir ben bir on-hazirlik gerekli gormuyorum. Hic programlama bilmeyen biri universitede buna baslayip basarili olabilir. Onemli olan matematik ve mantik; programlama zaten matematigin kendisi, programlama dilleri de bunu yaparken kullandigin arac. Hic onemli degil oncesinde bilip bilmemen. Hazir olunca zaten yeni bir dili ogrenmek cok cok kisa suruyor, sasirirsin. Ben kodlama yaparken hic matematik kullanmiyorum diyenler henuz gercek anlamda "programlama" yapmadiklari icin boyle dusunuyorlar.
Yabanci dil cok cok onemli. Bilmezsen olmaz. Iyi universitelerin hepsinde gayet de ogrenirsin ama oncesinde bilmenin faydasi cok olur.
Gunde 8 saat bilgisayar oyunu oynayip da, bu duruma ozenip bilgisayar muhendisi olmak isteyenler dikkat etmeliler. Karsiniza cikan olgular, oynadiginiz oyunlarla hic alakali seyler olmayacak.
Cok calisip, iyi okullara gitmek en mantiklisi. Oncesinde programlama bilirse kisinin faydasina olur ama bilmemesi hic bir seyi bozmaz. Ancak bilgisayar basinda gececek bir omur icin hazirlikli olmak gerekiyor. Elbette her bilgisayar muhendisi programlama yapmiyor, bu isin bambaska alanlari da var ama genelleme yaparsam bu sekilde bir hayat normu olusuyor.
Teşekkür ederim ilginiz için, açıklayıcı oldu. Ben de hedeflerim doğrultusunda kendimi geliştirmeye devam edeceğim. Bana da tıp diye diretiyolar ama kesinlikle mühendis olacağım, en basitinden şuan bile ortaya bir şeyler çıkarmak inanılmaz bi motivasyon kaynağı oluyor. Mesleki tatmin olacağımı ve sevdiğim işin bu olduğunu düşünüyorum. Umarım daha iyi yerlere gelirsiniz.

Teşekkür ederim ilginiz için, açıklayıcı oldu. Ben de hedeflerim doğrultusunda kendimi geliştirmeye devam edeceğim. Bana da tıp diye diretiyolar ama kesinlikle mühendis olacağım, en basitinden şuan bile ortaya bir şeyler çıkarmak inanılmaz bi motivasyon kaynağı oluyor. Mesleki tatmin olacağımı ve sevdiğim işin bu olduğunu düşünüyorum. Umarım daha iyi yerlere gelirsiniz.
Tesekkur ederim. Umarim herkes hak ettigi yere, hakkiyla gelir.

Eğer bu işi yapan biri varsa maaşını ve çalıştığı yeri "lafı uzatmadan" söyleyebilir mi?
Sen kendini ne kadar geliştirirsen o kadar kazanırsın, Ne kadar ekmek o kadar köfte misali. Bir de cv'de verebileceğin hali hazırda yazdığın program varsa sunabilirsin. Bunların hepsi önemli birer etmen

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı