Yazılım mühendisleri ne kadar kazanıyor?

Firma ismi vermek etik degil. Cunku ayni firmada calisan arkadaslar daha fazla maas aliyorlarsa ya da daha az maas aliyorlarsa kendilerini olduklarindan daha degersiz/degerli hissedebilirler. Kurumsal yerlerde ayni statudeki insanlar yakin maaslar alirlar zaten, aradaki fark ne kadar dil bildiginize, egitim durumunuza ve nasil pazarlik yaptiginiza gore fark yaratir.

Su anda ne kadar kazandigimi soylemek istemiyorum ama veri olsun diye eski maaslarimi soyleyeyim.

1) 4 sene Turkiye'nin en iyi GSM sirketlerinden birinde calistim, baslangic maasim 3500 lira idi, ayrilirken 6000 aliyordum. ( Net )

2) Sonrasinda 2 sene Turkiye'nin en iyi bankalarindan birinde calistim, ayrildigimda 9700 ( brut ucret uzerinden, bana kalan ortalama ) lira aliyordum.

Bunlara ek olarak saglik sigortasi, Alisveris cekleri, yemek cekleri, tatil kampanyalari, yurt disi egitimleri vs gibi yan haklar da var.

Her sene sonunda performansiniza ve yillik TEFE/TUFE enflasyonuna gore maasiniz guncellenir. Eger terfi alirsaniz bonus olarak da maasiniz artar.

Ek olarak, her sene genelde bahar ayinda; calistiginiz kurumun yillik gelirine gore size promosyon odemesi yaparlar. Bu da genelde seviyenize gore degismekle beraber 1.5 maas gibi bir para ediyordu ben calisirken. Simdi ekonomi daha kotu durumda belki dusmustur.

Ek olarak is amaciyla kullanmaniz icin size ust seviye bir telefon ve laptop verirler. Bize Iphone ya da Samsung arasi secim yaptirmislardi, Samsung tercih etmistim.

Firma ismi vermek etik degil. Cunku ayni firmada calisan arkadaslar daha fazla maas aliyorlarsa ya da daha az maas aliyorlarsa kendilerini olduklarindan daha degersiz/degerli hissedebilirler. Kurumsal yerlerde ayni statudeki insanlar yakin maaslar alirlar zaten, aradaki fark ne kadar dil bildiginize, egitim durumunuza ve nasil pazarlik yaptiginiza gore fark yaratir.

Su anda ne kadar kazandigimi soylemek istemiyorum ama veri olsun diye eski maaslarimi soyleyeyim.

1) 4 sene Turkiye'nin en iyi GSM sirketlerinden birinde calistim, baslangic maasim 3500 lira idi, ayrilirken 6000 aliyordum. ( Net )

2) Sonrasinda 2 sene Turkiye'nin en iyi bankalarindan birinde calistim, ayrildigimda 9700 ( brut ucret uzerinden, bana kalan ortalama ) lira aliyordum.

Bunlara ek olarak saglik sigortasi, Alisveris cekleri, yemek cekleri, tatil kampanyalari, yurt disi egitimleri vs gibi yan haklar da var.

Her sene sonunda performansiniza ve yillik TEFE/TUFE enflasyonuna gore maasiniz guncellenir. Eger terfi alirsaniz bonus olarak da maasiniz artar.

Ek olarak, her sene genelde bahar ayinda; calistiginiz kurumun yillik gelirine gore size promosyon odemesi yaparlar. Bu da genelde seviyenize gore degismekle beraber 1.5 maas gibi bir para ediyordu ben calisirken. Simdi ekonomi daha kotu durumda belki dusmustur.

Ek olarak is amaciyla kullanmaniz icin size ust seviye bir telefon ve laptop verirler. Bize Iphone ya da Samsung arasi secim yaptirmislardi, Samsung tercih etmistim.
Kendinizi hangi alanlarda ve nasıl geliştirdiniz?

Kendinizi hangi alanlarda ve nasıl geliştirdiniz?
Ben yaptigim isi cok seviyorum, senelerdir gunde 4-5 saat programlama yapiyorum. Tatil falan farketmez, acarim bilgisayari calisirim. Bazen kendi kisisel projelerimde, bazen arkadaslarimla ortak gelistirdigimiz projelerde; tabi ki cogunlukla calistigim sirket icin. Master da yaptim, tez de yazdim; yurt disinda da calistim. Hala da bu sekilde devam ediyorum. X kadar calisayim sonra da onun ekmegini yiyeyim anlayisi yok bizim meslekte. Surekli takip edecek, kendini gelistireceksin. El elden ustundur, herkesten bir seyler ogrenecek; her seyin en dogrusunu takip edip bulacaksin. Temel motto bu : ) Genelde gozlemim, insanlar hevesle baslayip yarida birakirlar. Ya da ilk engelde vazgecerler. Bunu yapmamak gerekiyor. Hem dil bilecek, hem formal egitim alacak hem de bir isi en iyi yapanlardan ogreneceksiniz.
Hangi alanlarda gelismek gerek konusu da biraz kisisel tercih, ama is ilanlarini acip istenilen teknolojileri gozlemleyerek bir fikir edinebilirsiniz.

Su siralar, kafami toplayabildigim bir zaman araliginda kendi 8 bit islemcimi gelistirmeyi dusunuyorum. Piyasadan alicam ekipmanlari, evde kendi register ve ALU'mu yapicam : )

İsmini duyurman lazım ki iş teklifi alasın yoksa evde kendi kendine ancak bir şey tasarlayıp onu yayına koyarsan ona bağlı para kazanırsın. Yani aylık 10.000 TL gibi bir ücret yok yaptığın işe bağlı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı