Yazılım mühendisliği için tavsiyeler

mamooo66

Centipat
Merhaba.

14 yaşında küçük yazılımcıyım. Bu işe 9-10 yaşın da sitelere DDoS atıp kendini hacker sanan bir velet olarak başladım😂

11 yaşımda gerçek yazılıma başladım. Şu an bildiklerim;

C#(Unity kütüphanesi)
Temel seviye Python.
Node.js(Discord.js)
Birazcık 3D modelleme bilgim var.

Üniversiteye başlamadan 4, 5 dili çok iyi ögrenmeyi planlıyorum.

Android'e oyun çıkartmaya hazırlanıyorum ama sadece oyun çıkarmak istemediğimden Java öğrenmeye başladım.

Sizden geleceğim için tavsiye almaya karar verdim. Benim yaşıtlarım yazılımla çok ilgilenmeye başladı, bu yüzden şu an ne yapsam meslek hayatımda iş bulmama olanak sağlar.

Üni'de yazılım mühendisliği mi okumalıyım yoksa bilgisayar mühendisliği mi?

Tavsiyelerinizi bekliyorum ;)

Bildiğin dillerin çalışma alanları pek yakın değil, ilgi alanın ne?

İlgi alanım pek oturmuş değil tam neye yöneleceğimi bilmiyorum. Ama araçların ve robotik yazılımlar hoşuma gidiyor. Örnek vermek gerekirse Tesla aracının yazılımı, atlas robotu gibi. Bunlar içinde nereden kaynak bulurum hangi dilleri ögrenmem gerek bilmiyorum.

İlgi alanım pek oturmuş değil tam neye yöneleceğimi bilmiyorum. Ama araçların ve robotik yazılımlar hoşuma gidiyor. Örnek vermek gerekirse Tesla aracının yazılımı, atlas robotu gibi. Bunlar içinde nereden kaynak bulurum hangi dilleri ögrenmem gerek bilmiyorum.

Gömülü sistemleri anlatıyorsunuz Türkiye'de gömülü sistemler için genellikle elektrik elektronik mühendisi olanlar tercih ediyor çünkü bilgisayar mühendisi okuyanlar Kotlin ve Java ile 2 3 uygulama yapıp parayı kırma peşinde. Gömülü sistemlerde en çok C dili kullanılır C, C++ veya C# dillerinden ikisini bilmemiz lazım.

Gömülü sistemleri anlatıyorsunuz Türkiye'de gömülü sistemler için genellikle elektrik elektronik mühendisi olanlar tercih ediyor çünkü bilgisayar mühendisi okuyanlar Kotlin ve Java ile 2 3 uygulama yapıp parayı kırma peşinde. Gömülü sistemlerde en çok C dili kullanılır C, C++ veya C# dillerinden ikisini bilmemiz lazım.

Gömülü sistemler mühendisliğini ilk defa duyuyorum ve şuan araştırdım. Baya hoşuma gitti biraz daha araştırma yapıcam. Tam da istediğim bölüme benziyor 😁

Bu tarz konulara hep yazdigim mesaji yineleyeyim, 4-5 tane dil ogrenecegim diye derslerini ihmal eder ve iyi bir okula gidemezsen hic bir anlami yok.

Temel egitimden yoksun sekilde ogrenecegin programlama bilgisi yuzeysel kalir.

Robotik kodlamaya yönelmek istiyorsan c, c++, python en çok kullanılan diller arasında. Sana tavsiyem 4, 5 dil yerine bir alanda örnek olarak söylüyorum web geliştirmede kendini geliştirirsen iş bulma ve yazılım alanında kendini ileriye taşıma olasılığını arttırmış olursun. Cevap yazan arkadaşlardan bir tanesinin dediği gibi üzerinde çalıştığın diller birbirinden çok bağımsız hatta istediğin alan daha da bağımsız.

Robotik kodlamaya yönelmek istiyorsan C, C++, Python en çok kullanılan diller arasında. Sana tavsiyem 4, 5 dil yerine bir alanda örnek olarak söylüyorum web geliştirmede kendini geliştirirsen iş bulma ve yazılım alanında kendini ileriye taşıma olasılığını arttırmış olursun. Cevap yazan arkadaşlardan bir tanesinin dediği gibi üzerinde çalıştığın diller birbirinden çok bağımsız hatta istediğin alan daha da bağımsız.

Robotik kodlamada Python önemi nedir hocam?

Yeni konular

Geri
Yukarı