Yazılım mühendisliği mi, bilgisayar mühendisliği mi?

Yazılım mühendisliği mi, Bilgisayar mühendisliği mi?

• Yazılım Mühendisliği

• Bilgisayar Mühendisliği

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Hiç duymadım böyle bir şey.

Yazılım mühendisliğinde sadece yazılım 9ğrenirsiniz. Donanım ve elektronik odağı isteseniz de yoktur. Bilgisayar mühendisliği elektronik kısmını da kapsar. Türkiye'de yazılım mühendisliği bölümü olan üniversite sayısı kısıtlı. Kaliteli üniversitelerin çoğunda da yok. Bu sebeple bir bilgisayar mühendisliği bölümü okumak bence daha mantıklı. Yazılım alanında iş sahibi olmak için yazılım mühendisliği okumanızı kesinlikle gerek yoktur. Bilgisayar mühendisliği Türkiye'de size bu konuda bir dezavantaj oluşturmaz.

Zaten sanırsam yazmıştım. Ben yurt dışında donanım mühendisliği bölümü var diye biliyorum. Türkiye de zaten bakmıştım yok. Ama Türkiye'de de bilgisayar mühendisliği okuyarak galiba olunuyor(İçinde dersler). Yani üniversite de ki bilişim alanında derslere çok hakim değilim üzgünüm.

Bilgisayar muhendisiligini yazilim muhendisligi + donanim seklinde tanimlayanlarin dunyadan haberi yok.
Transistor icat edilmeden once de CS vardi.
Bu tarz onemli kararlari bilene sor, forum koselerinde zirvalayan bebelere degil.

TR de lisans seviyesinde yaz. muh. bolumunun acilmasinin sebebi bilg. tutturamayanlari kafalamak.

Son düzenleme:
Yazılım mühendisliği mi, bilgisayar mühendisliği mi?
Bilgisayar mühendisliğinde 25-30 farklı iş alanı bulabilirsiniz. Yazılım ise kodlama dillerini aşırı detaylı anlatır tek artısı bu. Ben bilgisayar seçtim puanım düşük gelseydi yazılım seçecektim üniversiteyi tutturmak için.

Bilgisayar muhendisiligini yazilim muhendisligi + donanim seklinde tanimlayanlarin dunyadan haberi yok.
Bu tars onemli kararlari bilene sor, forum koselerinde zirvalayan bebelere degil.

TR de lisans seviyesinde yaz. muh. bolumunun acilmasinin sebebi bilg. tutturamayanlari kafalamak.
Üslubun muhteşem gerçekten, yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara biraz destek olsaymışsın keşke. Neyse.

Bence bilgisayar mühendisliği kapsamındaki donanım dersleriyle yazılımın donanımla ilişkisini gerçekten anlıyorsun ve yazdığın koda da yansıyor bu. İç yüzde neler olduğunu bilmek her zaman bir artı olacaktır ama bu demek değil ki yazılım mühendisliği seçince donanımdan hiç fikrin olmayacak. Bence en güzel seçim yazılım seçip donanım bilgi eksiğini MOOC ile kapatmak. Coursera, edX, YouTube harika platformlar. O dersten kredi alman öğrenmen için temel şart değil, kendi programını özelleştirmelisin. O zaman fark yaratacağından emin olabilirsin. Berkeley, MIT gibi üniversitelerin müfredatlarını ve önerilen kitaplarını incele, bir fikir sahibi olmana yardımcı olacaktır.

Üslubun muhteşem gerçekten, yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara biraz destek olsaymışsın keşke. Neyse.

Bence bilgisayar mühendisliği kapsamındaki donanım dersleriyle yazılımın donanımla ilişkisini gerçekten anlıyorsun ve yazdığın koda da yansıyor bu. İç yüzde neler olduğunu bilmek her zaman bir artı olacaktır ama bu demek değil ki yazılım mühendisliği seçince donanımdan hiç fikrin olmayacak. Bence en güzel seçim yazılım seçip donanım bilgi eksiğini MOOC ile kapatmak. Coursera, edX, YouTube harika platformlar. O dersten kredi alman öğrenmen için temel şart değil, kendi programını özelleştirmelisin. O zaman fark yaratacağından emin olabilirsin. Berkeley, MIT gibi üniversitelerin müfredatlarını ve önerilen kitaplarını incele, bir fikir sahibi olmana yardımcı olacaktır.

Yanlis bilgi verip de sacma sapan seyleri gercekmis gibi yazanlari mi destekleyecegim?
Buna bakip da yanlis universite tercihi yapma potansiyeli olanlar var.
Gercekler > Kibarlik.

Zaten sanırsam yazmıştım. Ben yurt dışında donanım mühendisliği bölümü var diye biliyorum.
Dediğim gibi, hiç böyle bir şey duymadım.
Bilgisayar muhendisligini yazilim muhendisligi + donanim seklinde tanimlayanlarin dunyadan haberi yok.
Bu tarz onemli kararlari bilene sor, forum koselerinde zirvalayan bebelere degil.
Bu laf benim açıklamama mı? Ona göre cevap vereyim, gereksiz karışıklık çıkmasın.

Yeni konular

Geri
Yukarı