Yazılım mühendisliği öğrencisi hangi Linux dağıtımını kullanmalı?

qodexTr07

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, yazılım mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim, Linux tecrübem yok ve tam olarak bilgim yok fakat rehber videoları ile öğrenmeyi düşünüyorum çünkü pek çok kişi Linux öneriyor. Fakat hangi dağıtımı kullanmam gerektiğini bilmediğim için o dağıtıma ait videoları izleyemiyorum.

Üniversite boyunca kullanmayı düşündüğüm programlar: Visual Studio, Visual Studio code, Photoshop ve üniversite de gerekecek diğer programlar.
Not: Bu arada bu programlar Linux'da var mı yok mu diye yorumlarda belirtirseniz sevinirim.

Eğer derseniz ki " senin hiç Linux kullanmanı gerektiren bir şey yok", bunu da yorumlarda belirtebilirsiniz.

Laptop: Monster Abra A5 v15.5.4.
Laptop özelliklerim:
GTX 1650.
i5 10300H.
16 GB RAM.
512 GB SSD.

Ve son olarak: Bilgisayara hem Windows hem de Linux kurmayı düşünüyorum. İlk olarak Windows kuracağım için, kurma esnasında rahatlıkla diski bölebilirim, Linux'u kurmak için bölme işlemi yapmak mantıklı mıdır? Eğer mantıklı ise 512 GB SSD'yi kaça kaç bölmeliyim?

Şu an Java öğretiyorlar bize ve şansımıza Java Eclipse, Linux için son versiyonları çıktı.
2019'dayken Linux için güncel sürüm yoktu belirtim. Çok ama çok eski JRE, JDK ve Java Eclipse vardı.
Demek ki Linux'un kullanımı ciddi oranda artıyor.

Linux CPU performansı olarak Windows'tan daha iyidir. Çok seri çalışır ve sistemde herhangi bir gecikme görmezsiniz. Özellikle yüksek kaynakları olan bilgisayarda bile Windows 10 laga girmekten utanmazken, Linux'ta bu durum söz konusuz bile olamaz. Debian tabanlı Linux'larda durum budur.

CPU, RAM ve Disk kaynaklarını sömürmeyen Linux kullanabilirsin.
Elemantary OS, Kubuntu, Debian 10 Buster.

Visual Studio IDE ve Photoshop'u Windows ile kullanmak zorundasın. Ücretsiz ve açık kaynaklı Photoshop alternatifleri olan GIMP ve Krita'ya göz atabilirsin. Visual Studio Code, GNU/Linux destekli.

Yazılım mühendisliği için GNU/Linux'un kolaylık sağladığını düşünüyorum. 2 komut ile yerel web sitesi kurulabiliyor mesela. Aynı şekilde içinde C/C++ derleyicileri ve Python içeriyor. Ben Python yazacağım zaman asla Windows'ta yazamam mesela. GNU/Linux kolaylığına alıştım.

Visual Studio IDE ve Photoshop'u Windows ile kullanmak zorundasın. Ücretsiz ve açık kaynaklı Photoshop alternatifleri olan GIMP ve Krita'ya göz atabilirsin. Visual Studio Code, GNU/Linux destekli.

Yazılım mühendisliği için GNU/Linux'un kolaylık sağladığını düşünüyorum. 2 komut ile yerel web sitesi kurulabiliyor mesela. Aynı şekilde içinde C/C++ derleyicileri ve Python içeriyor. Ben Python yazacağım zaman asla Windows'ta yazamam mesela. GNU/Linux kolaylığına alıştım.
Geçen windowsta python yazmaya çalıştım, sinirim bozuldu. Gittim kendi bilgisayarımda yazdım, attım windows makinaya orada küçük düzetmeler yaptım. :D

Windowsta olup linux'de olmayan ama alternatifleri olan yazılımları araştırmanızı tavsiye ederim. Linux deneyin; sevmez yapamazsanız yanina windows kurarsiniz. :)

Geri
Yukarı