Yazılım mühendisliği vs bilgisayar mühendisliği

NLRezonance

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Gayrimeşru danışmanı
Arkadaşlar ben meslek lisesinde bilişim okuyorum. Meslek liselerinde m. T. O. K diye bir olay var kendi bölümümüzü seçtiğimizde belirli üniversitelere daha düşük puanla girebiliyoruz. Yazılım mühendisliği okumak istiyorum fakat farklı üniveristelerdeki derslere baktığımda sadece mühendislik dersleri görüyorum ve çok az seçim hakkı var üniversite olarak. Bilgisayar mühendisliğinde çok güzel üniversiteler var ama istediğim şey sadece yazılım dersleri görmek. Sizce yazılım mühendisliği okumak mı daha karlı yoksa bilgisayar mı?

Bilgisayar mühendisliği daha öğretici olur demek istediğim PC bileşenlerini görmenizde fayda var.

Bilgisayar mühendisliği daha öğretici olur demek istediğim PC bileşenlerini görmenizde fayda var.
Bilgisayar Mühendisliği denilince aklınızda ne canlanıyor. Oturup PC toplayan adamlar mı?

Bilgisayar mühendisliği: Computer Science ve Elektronik mühendisliğinin birleşimi gibi düşünebilirsiniz.

Bilgisayar Mühendisliği denilince aklınızda ne canlanıyor. Oturup PC toplayan adamlar mı?

Bilgisayar mühendisliği: Computer Science ve Elektronik mühendisliğinin birleşimi gibi düşünebilirsiniz.
İşte tam olarak istediğim şey sadece programlama ile uğraşmak. Ve evet aklıma maalesef PC toplayan adamlar geliyor.

İşte tam olarak istediğim şey sadece programlama ile uğraşmak. Ve evet aklıma maalesef PC toplayan adamlar geliyor.
Donanım olarak: Bilgisayar ağları, Elektronik devler, Lojik devre teorisi ve tasarımı ve Mikroişlemciler gibi dersler var. (Düzgün bir üniversitenin, Bilgisayar Mühendisliği sayfasına girip dönem ders programını indirebilirsiniz. Ders isimlerine bakarak az çok neler ile uğraşıldığını hakkında fikir verecektir.)
Yazılım dersleri ama daha ağırlıkta. 65%'e 35% diyebilirim. Yazılım/Donanım oranı olarak.
Türkiye'deki Bilgisayar Mühendisliği Computer Science'a daha yakın bir müfredata sahip.

Donanım olarak: Bilgisayar ağları, Elektronik devler, Lojik devre teorisi ve tasarımı ve Mikroişlemciler gibi dersler var. (Düzgün bir üniversitenin, Bilgisayar Mühendisliği sayfasına girip dönem ders programını indirebilirsiniz. Ders isimlerine bakarak az çok neler ile uğraşıldığını hakkında fikir verecektir.)
Yazılım dersleri ama daha ağırlıkta. 65%'e 35% diyebilirim. Yazılım/Donanım oranı olarak.
Türkiye'deki Bilgisayar Mühendisliği Computer Science'a daha yakın bir müfredata sahip.
Şu an 3 seçenek var. 1 Marmara Üniversitesi bilgisayar mühendisliği 2 Gazi Üniversitesi bilgisayar mühendisliği 3 ise Celal Bayar Üniversitesi yazılım mühendisliği. Aklıma yatan ve ders programı olarak ta tam istediğim gibi olan Celal Bayar fakat gerçekten konumu aşırı sıkıntılı o yüzden aşırı kararsızım.

Yeni konular

Geri
Yukarı