Yazılım Mühendisliği vs Bilgisayar Mühendisliği

Critness

Megapat
Makaleler
4
Yer
Osmaniye/Merkez
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
11. sınıfım. Üniversitede mühendisliğe gideceğim fakat hangisi karar veremedim. Gen mühendisliğini aklıma yazdım ama emin değilim. 2. plan olarak yazılım mı yoksa bilgisayar mühendisi mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar mühendisliği. Dostum bunlar kolay şeyler değil.

Yani her biri birer koca bir iş kültürüdür ve ciddi vaktini alır. Tek birine odaklan.

Gen mühendisliği sanırım biyoteknoloji ile alakalı ve sanırım toplamda 4-5 ana uzmanlık alanını devirmen gerekecek.

Bu çok ta doğru bir fikir değil derim.

Şimdi bilgisayara baya bir merakım ve bir parça da bilgim var. Ancak yazılım da dikkatimi çekti. Gen mühendisliği de gözümden kaymadı değil. Bu kararlar sonucu ne yapacağım bir fikrim yok.

Rehber öğretmenin bu konuda sana daha iyi yardım edecektir. Meslekleri gereği sana şunu yap demeyecektir ama aklındaki soruları senin cevaplamana yardımcı olacaktır.

Bilgisayar mühendisliği mezunuyum.
Bilgisayar mühendisliğinde donanım ile ilgili 1-2 ders oluyor gerisi daha çok yazılım ve algoritma ağırlıklı dersler.
Tabi okulda okula değişir bu durum.
Ancak genel olarak durum bu diye biliyorum çevremden.
Rehber hocandan çok şuanda bu bölümde okuyan ve bu mesleğe sahip kişilere danış daha doğru bilgi edinirsin.

Gen mühendisliği cidden geleceğin işleri arasında. Ancak tüm bilim dallarında özellikle Biyoloji ve Kimya da sağlam bilgiler olması gerekiyormuş.

Tanıştığım bir ağabeyim söylemiştir bunları. Hacettepe'de okuyor. :)

Anlatmak istediğim şu ; Gen mühendisliğine geleceğin mesleği deniliyor iyi güzel. Peki ya yazılım geleceğin mesleği değil mi? İnsanların hayatı yazılım oldu, içimiz dışımız yazılım şuanda. İlerleyen yıllarda katlanarak artacak. Örneğin ben yapay zeka üzerine kendimi geliştirmek istiyorum, ileride yapay zekayı çok daha fazla kullanacağız. Yapay zeka ile ilgili bir ürün ortaya koyabilirsem çok daha iyi olur elbette.

Geri
Yukarı