Yazılım mühendisliği vs bilgisayar mühendisliği

KaiserErz

Centipat
Merhabalar, ben lise son sınıfım ve gelecekte %50 burslu şekilde Bahçeşehir Üniversitesi yazılım veya bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum. Üniversitenin ders programına bakınca yazılım mühendisliğinde Java öğretilirken bilgisayar mühendisliğinde C++ öğretiliyor. Yazılım hakkında fazla bir bilgiye sahip değilim, sizce yazılıma mı gitmeliyim, yoksa bilgisayara mı? Ben lise 1'den itibaren yazılım olarak düşünüyordum fakat etrafımdaki çoğu kişi bilgisayar mühendisleri yazılım mühendisliğiyle aynı yazılımları yapabiliyor ama yazılım mühendisleri bilgisayar mühendislerinin yapabildiklerini yapamıyor, ayrıca şirketler genellikle bilgisayar mühendislerini tercih ediyor dedi. Kafam fazlasıyla karıştı ve yanlış bir seçim yapmak istemiyorum. Yardım ederseniz çok memnun olurum. Görüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Java su anda piyasada C++'tan daha çok kullanılıyor, ancak sadece programlama diline göre bölüm seçmeniz doğru olmaz. Programlama dillerinin hemen hemen hepsi birbirine benzer, birisini öğrendikten sonra diğer dilleri de rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Yazılım mühendisliği ile bilgisayar mühendisliği birbirlerine çok yakın bölümler. Bilgisayar mühendisliğinde donanıma ilişkin daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Çalışma alanı olarak bakacak olursanız, şirketlerin IT bölümlerinde bilgisayar mühendisliği mezunları daha çok tercih ediliyor. Robot süreçleri kullanan şirketler veya yazılım şirketleri ağırlıklı olarak yazılım mühendislerini tercih ediyor, bu ikisi de ülkemizde henüz çok yaygın değil, ancak gelişiyor.

Büyük şirketler, diplomanızda ne yazdığını umursamaz. Önemli olan sizin ne referanslara sahip olduğunuzdur. Bir kişi java üstüne programlama yapabilirken C++ öğrenemez diye bir şey yoktur. İster Bilgisayar Mühendisliği, ister yazılım mühendisliği, hepsi aynı meslek grubunda yer alır. Siz kendinizi ve referanslarınızı geliştirdikçe bulunduğunuz konum da değişir ve gelişir. Bilgisayar mühendisliği ülkemizde şu sıralar artık birçok kişi tarafından tercih edilen bir bölüm haline gelmişken Yazılım mühendisliği yeni gelişen bir sektör. Dolayısıyla yeni fırsatları görmek ve ilklerden olmakta her zaman fayda vardır.

Bahsettiğiniz diller genelde 1 dönem veya 1 yıl öğretiliyor. Sonrasında farklılarına geçiliyor. Ülkemizde yazılım mühendisliği bilgisayar mühendisliğinde yer kalmayınca açılmaya başladığı için uzun süre çok mantıklı değildi. Hala da çok mantıklı değil. Ama Bahçeşehir Üniversitesi gibi prestijli yerlerde gayet okunabilir durumda. Bilgisayar mühendisinin çalışma alanı daha geniş oluyor. Donanıma odaklı dersler de görülüyor. Bahçeşehir Üniversitesinin tanıtım günlerinde gidip güzelce bilgi almanı tavsiye ederim.
Ben bilgisayar mühendisliğini tercih ettim.. Bir arkadaşım ise Bahçeşehir'de yazılım okuyor. O da mutlu, ben de.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı