Yazılım nasıl Öğrenilir/Pekiştirilir?

Dostum kişiden kişiye değişir ama bir şey sormak istiyorum. Birkaç haftadır C# öğreniyorum diyorsun. Bu süreyi 3 hafta olarak varsayalım. 3 haftadır C# öğreniyorsun ve halen değişkenler konusundasın. Ve üstüne üstlük geri olduğunu düşünüyorsun. O zaman buna bakarsak, öğrenme şeklin yanlış. Ben dediklerinden bunu çıkardım.

Günlük 1-2 saat çalışsan bile 3 haftada değişkenler konusunu geçerdin diye düşünüyorum. Çünkü zaten değişkenlere kadar kolay. Tam olarak nasıl öğrendiğini açıklarsan, ona göre öneri verebilirim.
hocam geç cevap verdiğim için kusura bakmayın , bir buçuk haftadır C# dersleri izliyorum ve doğruyu söylemek gerekirse her gün izlemiyorum çünkü gün içinde sporum falan oluyor , neden geri olduğumu düşündüğüme gelirsek , hocanın bu zamana kadar verdiği ödevlerden 2-3 tanesini yapamıyordum ve bu bende moral düşüklüğüne sebep oluyordu , sadece buda değil , anlatılanları anlamama , öğrendiğim şeyleri unutma vs.

"nasıl öğreniyorsun" sorusuna gelirsek. Dersi açıyorum , hocayla birlikte yapıyorum ve öğrendiklerimi anlamaya çalışıyorum

bana gerçekten iyi bi çalışma planı önerisi verirsen mutlu olurum hocam , aksi taktirde kendimden şüphe duymaya başladım , anlatılanlar kolay ben mi anlamıyorum yoksa ilk başlarda anlamam normal mi gerçekten kafayı yiyeceğim ,

Son düzenleme:
Şahsen ben 1.5x'e alıp izliyordum bütün bi' konuyu. Sonra konu içeriğini kullanarak uygulama yapıyordum. Öyle tek tek deneyerek yapmıyordum. Hem bütünleşmiş oluyor böylelikle kombinasyonları da öğrenmiş oluyordum.

Hocam geç cevap verdiğim için kusura bakmayın, bir buçuk haftadır C# dersleri izliyorum ve doğruyu söylemek gerekirse her gün izlemiyorum. Çünkü gün içinde sporum falan oluyor, neden geri olduğumu düşündüğüme gelirsek, hocanın bu zamana kadar verdiği ödevlerden 2-3 tanesini yapamıyordum ve bu bende moral düşüklüğüne sebep oluyordu. Sadece bu da değil, anlatılanları anlamama, öğrendiğim şeyleri unutma vs.

"Nasıl öğreniyorsun?" sorusuna gelirsek. Dersi açıyorum, hocayla birlikte yapıyorum ve öğrendiklerimi anlamaya çalışıyorum.

Bana gerçekten iyi bir çalışma planı önerisi verirsen mutlu olurum hocam, aksi taktirde kendimden şüphe duymaya başladım, anlatılanlar kolay ben mi anlamıyorum yoksa ilk başlarda anlamam normal mi gerçekten kafayı yiyeceğim,
Peki severek mi yapıyorsun? Sevmeyerek yapıyorsan öğrenememen normal.

Peki severek mi yapıyorsun? Sevmeyerek yapıyorsan öğrenememen normal.
tabi severek yapıyorum hocam , fakat hedefim oyun geliştirmek , unityde zorluk çekmemek için C# baştan öğreneyim dedim , o yüzden C# ı unitye göre biraz daha az seviyorum , ondan öğrenemiyo olabilir miyim ?

Tabii severek yapıyorum hocam, fakat hedefim oyun geliştirmek, Unity'de zorluk çekmemek için C# baştan öğreneyim dedim, o yüzden C#'ı Unity'e göre biraz daha az seviyorum, ondan öğrenemiyor olabilir miyim?
Şimdi şöyle, C# sevmiyorum ve Unity'i seviyorum diye bir şey yok. Oyun geliştirmek için ikisini de sevmen gerekiyor. Oyun geliştirmek için gereken yazılım dilini ve bir oyun motoru bilmen gerekiyor. İkisinden birisi olmazsa, olmaz.

C# için şöyle bir öğrenme listesi bırakayım:
  1. Konsola yazdırma.
  2. Yorum satırları.
  3. Veriler.
  4. Veri türleri.
  5. Veri dönüştürmeleri.
  6. User input.
  7. Operatörler.
  8. Matematik işlemleri.
  9. String ve metotları.
  10. True ve false çıkışları.
  11. Karar ifadeleri.
  12. Karar ifadeleri 2 (farklı yöntem, bunu da bilmelisin).
  13. While döngüsü.
  14. For döngüsü.
  15. Break ve continue kullanımı.
  16. Array.
  17. Dosya işlemleri (yazma, okuma vs.).
  18. Try-catch blokları.
Üstteki konuları anladıktan sonra da öğrenmen gerekenler var. Sakın üsttekileri anlamadan bu konulara geçme. Tam anladıktan sonra geç. 2. seviye konular:
  1. Metotlar.
  2. Metot parametreleri.
  3. Metot aşırı yüklenmesi.
  4. OOP nedir?
  5. Sınıflar ve objeler.
  6. Sınıf üyeleri.
  7. Sınıf yapıcıları.
  8. Erişimler.
  9. Get ve set.
  10. Kalıtımlar.
Üstteki konuları da öğren. Onları öğrendikten sonra yine öğrenmen gerekenler var. Sorun yaşama diye bu şekilde ayırıyorum. Dediğim gibi, üsttekileri anlamadan bu konulara geçme. 3. seviye konular:
  1. Katılım.
  2. Polymorphism.
  3. Soyut sınıflar.
  4. Interface.
  5. Enumlar.
Bunlar C#'ın temel konularıdır ve bilmen gerekir. Gözünde büyütme, aşırı kolaylar. 1. seviye konuları belki de birkaç dakikada öğrenirsin. Daha önce yazılımla alakan olmadıysa birkaç gün de sürebilir. Moral bozma. Tüm yazılımcılar işin başında böyleydi.

Ayrıca İngilizce kaynak koymamın sebebi: Yazılım hayatında İngilizce önemlidir. O yüzden İngilizce kaynak koydum. Ve koyduğum kaynak aşırı mükemmel. Fazla boş yapmadan, kısa ve öz şekilde açıklıyor.
  • 1. seviye konulara günlük 2 saatten, her konuya 1 gün verebilirsin. Ek olarak sonraki gün de: Önceki günün konusunu 2 örnek yaparak tekrar et.
  • 2. seviye konularda biraz zorlanabilirsin. Benim tavsiyem: Konu başına 3 saatten 3 gün çalışabilirsin. Eğer kolay anlarsan örnek yapar, pekiştirirsin. Eğer zorlanırsan da süreyi arttırabilirsin. Dediğim gibi, bu konularda biraz zorlanabilirsin. Ek olarak bir konuyu bitirdiğin zaman, sonraki gün, o bitirdiğin konuyu birkaç örnek yaparak tekrar et.
  • 3. seviye konularda çok fazla kafan karışabilir. Kafana takma, gayet normal. Sadece anlamaya bak, yazdıklarını anla ve bolca örnek yap. Aynı şekilde önceki günkü konuyu, sonraki gün biraz tekrar et ve bolca örnek yap.
2. ve 3. seviye konular, 1. seviyelere göre biraz zordur. Tabii yeni başlayana zordur. Şahsen bana aşırı basit geliyor. Ek olarak şunu da belirteyim: Öğrenirken sakın ezber yapma. Ezber yaparsan boşa uğraşırsın. Ezberden çok mantık ara. Tabii bazı terimlerini ezberlemen gerekiyor. Mesela var, string gibi. Ama kodların nasıl yazıldığını ezberleme, mantıkla yaz.

Ek olarak: Bir dili öğrenmek bitmez. Çünkü bir dilin %90'ı frameworkleridir. Frameworkleri araştırabilirsin. Yazılım hayatında sıkça karşına çıkacak. Bundan sonra öğrenmen gerekenleri de yapacağın projelere göre öğrenirsin zaten.

Başka sorun varsa sorabilirsin, veya aklına takılan bir şey varsa sorabilirsin. Ama bu konuda sorma. Başka konuda sor ki konunun amacı sapmasın. Kolay gelsin.

Şimdi şöyle, C# sevmiyorum ve Unity'i seviyorum diye bir şey yok. Oyun geliştirmek için ikisini de sevmen gerekiyor. Oyun geliştirmek için gereken yazılım dilini ve bir oyun motoru bilmen gerekiyor. İkisinden birisi olmazsa, olmaz.

C# için şöyle bir öğrenme listesi bırakayım:
  1. Konsola yazdırma.
  2. Yorum satırları.
  3. Veriler.
  4. Veri türleri.
  5. Veri dönüştürmeleri.
  6. User input.
  7. Operatörler.
  8. Matematik işlemleri.
  9. String ve metotları.
  10. True ve false çıkışları.
  11. Karar ifadeleri.
  12. Karar ifadeleri 2 (farklı yöntem, bunu da bilmelisin).
  13. While döngüsü.
  14. For döngüsü.
  15. Break ve continue kullanımı.
  16. Array.
  17. Dosya işlemleri (yazma, okuma vs.).
  18. Try-catch blokları.
Üstteki konuları anladıktan sonra da öğrenmen gerekenler var. Sakın üsttekileri anlamadan bu konulara geçme. Tam anladıktan sonra geç. 2. seviye konular:
  1. Metotlar.
  2. Metot parametreleri.
  3. Metot aşırı yüklenmesi.
  4. OOP nedir?
  5. Sınıflar ve objeler.
  6. Sınıf üyeleri.
  7. Sınıf yapıcıları.
  8. Erişimler.
  9. Get ve set.
  10. Kalıtımlar.
Üstteki konuları da öğren. Onları öğrendikten sonra yine öğrenmen gerekenler var. Sorun yaşama diye bu şekilde ayırıyorum. Dediğim gibi, üsttekileri anlamadan bu konulara geçme. 3. seviye konular:
  1. Katılım.
  2. Polymorphism.
  3. Soyut sınıflar.
  4. Interface.
  5. Enumlar.
Bunlar C#'ın temel konularıdır ve bilmen gerekir. Gözünde büyütme, aşırı kolaylar. 1. seviye konuları belki de birkaç dakikada öğrenirsin. Daha önce yazılımla alakan olmadıysa birkaç gün de sürebilir. Moral bozma. Tüm yazılımcılar işin başında böyleydi.

Ayrıca İngilizce kaynak koymamın sebebi: Yazılım hayatında İngilizce önemlidir. O yüzden İngilizce kaynak koydum. Ve koyduğum kaynak aşırı mükemmel. Fazla boş yapmadan, kısa ve öz şekilde açıklıyor.
  • 1. seviye konulara günlük 2 saatten, her konuya 1 gün verebilirsin. Ek olarak sonraki gün de: Önceki günün konusunu 2 örnek yaparak tekrar et.
  • 2. seviye konularda biraz zorlanabilirsin. Benim tavsiyem: Konu başına 3 saatten 3 gün çalışabilirsin. Eğer kolay anlarsan örnek yapar, pekiştirirsin. Eğer zorlanırsan da süreyi arttırabilirsin. Dediğim gibi, bu konularda biraz zorlanabilirsin. Ek olarak bir konuyu bitirdiğin zaman, sonraki gün, o bitirdiğin konuyu birkaç örnek yaparak tekrar et.
  • 3. seviye konularda çok fazla kafan karışabilir. Kafana takma, gayet normal. Sadece anlamaya bak, yazdıklarını anla ve bolca örnek yap. Aynı şekilde önceki günkü konuyu, sonraki gün biraz tekrar et ve bolca örnek yap.
2. ve 3. seviye konular, 1. seviyelere göre biraz zordur. Tabii yeni başlayana zordur. Şahsen bana aşırı basit geliyor. Ek olarak şunu da belirteyim: Öğrenirken sakın ezber yapma. Ezber yaparsan boşa uğraşırsın. Ezberden çok mantık ara. Tabii bazı terimlerini ezberlemen gerekiyor. Mesela var, string gibi. Ama kodların nasıl yazıldığını ezberleme, mantıkla yaz.

Ek olarak: Bir dili öğrenmek bitmez. Çünkü bir dilin %90'ı frameworkleridir. Frameworkleri araştırabilirsin. Yazılım hayatında sıkça karşına çıkacak. Bundan sonra öğrenmen gerekenleri de yapacağın projelere göre öğrenirsin zaten.

Başka sorun varsa sorabilirsin, veya aklına takılan bir şey varsa sorabilirsin. Ama bu konuda sorma. Başka konuda sor ki konunun amacı sapmasın. Kolay gelsin.
öncelikle ilgi ve alakan için teşekkürler , zahmet etmişsin çok sağ ol , her hangi başka bi sorum yok , tekrardan zahmet edip yazdığın için teşekkürler

@Iskenderun hocam aslında bi sorum var , bu attıklarınızı kurslarla birlikte mi öğreneyim yoksa kendim okuyarak mı , çünkü veri dönüştürmelerinden sonra takıldım (ingilizcem bu attıklarınızda yazanları anlamak için yeterli değil)

Son düzenleme:
Aynı matematik çalışmak gibi, bol bol örnek uygulama ve proje geliştirmek gerekiyor. Matematik nasıl konuyu izleyince soru çözmek zor oluyorsa ya da çözülmüyorsa yazılım da aynı sayılır. Bol bol pratik yani.

İngilizceniz bunun için yeterli değilse sıkıntı çok büyük. Siz yazılımdan önce biraz İngilizce öğrenin.
hocam 14 yaşındayım ben ingilizcem 8. sınıf düzeyinde

Geri
Yukarı