Yazılım Öğrenmek için Tavsiyeler

Ay Carmela!

Hectopat
Bu sene lise 1'e geçtim, yazılım öğrenmek istiyorum HTML veya Python dillerinden hangisini öğrenmeliyim? Lisede hangi derse ağırlık vermeliyim? Geleceğimi kurtarmak için sağlam programlara dilleri öğrenmem gerektiğini fark ettim. Artık komut istemini açıp ''Color A'' yazmanın bana faydası olmadığının farkına vardım. HTML gibi programlara dili öğreten YouTube kanalı vs. öneriniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
FreeCodeCamp.
Giriyorsun bu siteye 3 tane de yan sekme açıyorsun. Eline bir defter alıyorsun. Şimdi bu yedek sekmelerden ilkine Tureng çeviri yaz gir, oranın kelime çevirileri müthiş. Diğer sekmeye Translate (Bildiğimiz Google'inki) yaz. Metin çevirisi yaptığından fena değil. Kelimeleri hem buradan hem Tureng'den çevirebilirsin. Ama ikisinden de çevirip en mantıklısını seçmen iyi olur. 3. sekmede anlamadığın bir şeyi ya da ne işe yaradığını merak ettiğin şeyi araştıracaksın. Konu başlığını yazman yeterli olur. Freecodecamp'da zaten yazıyor. En etkili öğrenme tarzı HTML, CSS3'den başlıyor. Efsane öğretici uygulatarak öğretiyor.
Önemli değil :)
Ben de lise 3 geçtim :)

Web tasarımcı olmak istersen ve bir temel başlatmak istiyorsan HTML, daha sonra onu takiben CSS ve daha sonra Java, JavaScript öğrenebilirsin. Daha sonra veri tabanı öğrenirsen tamamsın.

Eğer meslek lisesindeysen bilişim bölümüne girip oradan da WEB tasarım dalını tercih edebilirsin. HTML, JS, CSS gibi dilleri öğretiyorlar diye biliyorum. Ayrıca veri tabanı dersi de var. Benim tavsiye ettiğim diller HTML, PYTHON ve C++.

Lise 1'de internetten ogrenecegin herhangi bir sey ile gelecegini kurtaramazsin. Derslerine calis. Turkiye'de zaten Bilgisayar Bilimi/Muhendisligi egitimini hakkiyla veren 3-5 okul var. Bunlardan birine gir. Bunlara giremedikten sonra kimsenin sallamadigi bilmemne.com sitesinden herhangi bir programlama dilinin sertifikasini alsan ya da 20 saatlik videosunu izlesen seni sallayan olmaz.

FreeCodeCamp.
Giriyorsun bu siteye 3 tane de yan sekme açıyorsun. Eline bir defter alıyorsun. Şimdi bu yedek sekmelerden ilkine Tureng çeviri yaz gir, oranın kelime çevirileri müthiş. Diğer sekmeye Translate (Bildiğimiz Google'inki) yaz. Metin çevirisi yaptığından fena değil. Kelimeleri hem buradan hem Tureng'den çevirebilirsin. Ama ikisinden de çevirip en mantıklısını seçmen iyi olur. 3. sekmede anlamadığın bir şeyi ya da ne işe yaradığını merak ettiğin şeyi araştıracaksın. Konu başlığını yazman yeterli olur. Freecodecamp'da zaten yazıyor. En etkili öğrenme tarzı HTML, CSS3'den başlıyor. Efsane öğretici uygulatarak öğretiyor.
Önemli değil :)
Ben de lise 3 geçtim :)
code.PNG

Birinci aşamayı tamamladım yavaş yavaş öğreniyorum sanki. Azimli olmak gerek.
Lise 1'de internetten ogrenecegin herhangi bir sey ile gelecegini kurtaramazsin. Derslerine calis. Turkiye'de zaten Bilgisayar Bilimi/Muhendisligi egitimini hakkiyla veren 3-5 okul var. Bunlardan birine gir. Bunlara giremedikten sonra kimsenin sallamadigi bilmemne.com sitesinden herhangi bir programlama dilinin sertifikasini alsan ya da 20 saatlik videosunu izlesen seni sallayan olmaz.
Belki öğrenirim.
FreeCodeCamp 2 aşamayı tamamladım öğreniyor gibiyim.

Eki Görüntüle 303766
Birinci aşamayı tamamladım yavaş yavaş öğreniyorum sanki. Azimli olmak gerek.

Belki öğrenirim.
FreeCodeCamp 2 aşamayı tamamladım öğreniyor gibiyim.
Senin 6 ayda ogrendigin seyi iyi bir universite mezunu 2 gunde ogrenir.
Derslerine calis, iyi bir universite kazan.
Artvin Zulfi Reis Universitesine gittikten sonra 80 tane online kurs tamamlasan da bir cacik olmaz.
Eger zaten derslerinde basariliysan, o zaman da bilgisayar olimpiyatlarina girmeyi hedefle.
Binanin temeli olmadan 2. kati insa etmeye calismak sadece zaman kaybi.

HTML değil de Python, C, C++, Java, Javascript vesaire öğrenmeni öneririm. Bunlardan birkaçını öğrendikten sonra diğer dilleri çok daha hızlı öğrenirsin ama bana göre HTML o tarz bir dil değil.

Senin 6 ayda ogrendigin seyi iyi bir universite mezunu 2 gunde ogrenir.
Derslerine calis, iyi bir universite kazan.
Artvin Zulfi Reis Universitesine gittikten sonra 80 tane online kurs tamamlasan da bir cacik olmaz.
Eger zaten derslerinde basariliysan, o zaman da bilgisayar olimpiyatlarina girmeyi hedefle.
Binanin temeli olmadan 2. kati insa etmeye calismak sadece zaman kaybi.
Peki lisede bu derse ağırlık ver hatta yaz tatilinde bu derse çalış diyeceğiniz bir ders varmı?

Peki lisede bu derse ağırlık ver hatta yaz tatilinde bu derse çalış diyeceğiniz bir ders varmı?
Iyi bir yazilim muhendisi olmak icin, bu isi hakkiyla ogrenmek icin birinci oncelik iyi universite. Zaten gerekli Ingilizce egitimi orada verilir. Bunu sen ilk mesajinda "gelecegimi kurtarmak icin" dedigin icin soyluyorum. Iyi universiteye girebilmek icin de hangi ders zayifsa ona calis, sosyal bilgiler olur vatandaslik olur artik mesrebine gore.
Eger amac "hobi olarak ogreneyim" ise, python, java, C++ gibi bir dil ile inceden bir seyler yapmaya baslayabilirsin ama eger ingilizce yoksa bunlari Turkce kaynaklardan ogrenmek zorunda kalacaksin bu da sana uzun vadede pek faydali olmaz.Bilgisayar olimpiyatlari cikmis sorularina goz atabilirsin. Benim zamanimda matematik agirlikli sorular sorulurdu, artik C ile ilgili sorularda sorulmaya baslandigini gordum. Spesifik bir programlama dili ile ilgili sorulari gozardi edip, matematiksel sorularla ilgilenebilirsin. Kesikli Matematik calisabilirsin ( Discrete Math ) .
http://anibal.gyte.edu.tr/hebe/AblD...2011_1_211_59669005/Downloads/bl211bol1-3.pdf
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bunlari zaten okulda gosterirler ama baslamanin sakincasi yok.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı