Yazılım ve Bilgisayar Mühendisliği Hakkında Bilgiler

EmreEfe

Hectopat
Daha fazla  
  1. Lise 3 Bilişim Teknolojileri Web Programcılığı okuyorum, kafamda bir sürü soru var. Bu sorular hakkında zamanında görmüş geçirmiş insanlar hakkından yardım istiyorum.

1. Bilgisayar mühendisliği ve yazılım Mühendisliği arasındaki fark nedir?
  2. Yazılım mühendisliğimi daha iyidir, bilgisayar mühendisliğimi?
  3. Geleceğim açısından hangisini seçmeliyim?
  4. Bu mesleğe sahip insanlar neler yapıyor? İşleri nasıl ilerliyor?
  5. İşimde iyi olduğumu düşünürsek hangisinin maddi açıdan geliri daha iyidir?
  6. Yabancı dil ne kadar önemli?
  7. Hangisi daha zor/kolay?
  8. İlerde ne tür zorluklar beni bekliyor?
  9. Hangisinin önü daha açık?
  10. Bu işte iyiyim diyebilmem için ne kadar bilgim olması gerek?
  11. Babamın "benim oğlanda ...... kadar maaş alıyor" diyebilmesi için kaç saatimi ders çalışarak geçirmeliyim?
Şimdilik bunların cevabını almış olmam yeterli.

1. Lise 3 Bilişim Teknolojileri Web Programcılığı okuyorum, kafamda bir sürü soru var. Bu sorular hakkında zamanında görmüş geçirmiş insanlar hakkından yardım istiyorum.
  1. Bilgisayar mühendisliği ve yazılım Mühendisliği arasındaki fark nedir?
  2. Yazılım mühendisliğimi daha iyidir, bilgisayar mühendisliğimi?
  3. Geleceğim açısından hangisini seçmeliyim?
  4. Bu mesleğe sahip insanlar neler yapıyor? İşleri nasıl ilerliyor?
  5. İşimde iyi olduğumu düşünürsek hangisinin maddi açıdan geliri daha iyidir?
  6. Yabancı dil ne kadar önemli?
  7. Hangisi daha zor/kolay?
  8. İlerde ne tür zorluklar beni bekliyor?
  9. Hangisinin önü daha açık?
  10. Bu işte iyiyim diyebilmem için ne kadar bilgim olması gerek?
  11. Babamın "benim oğlanda ...... kadar maaş alıyor" diyebilmesi için kaç saatimi ders çalışarak geçirmeliyim?
Şimdilik bunların cevabını almış olmam yeterli.
Sorularına teker teker cevap vermeyeceğim. Fakat yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliğine göre daha çok ilgi görüyor.
Yabancı dil gayet önemli. Yazılım Mühendisliğini ele alırsak, bir yazılım dili üzerinde yoğunlaşman ve o dilde uzmanlaşman daha mantıklı. Fakat birkaç dilde ilerlenebilir. İkisinin de önü açık.
Fakat gayretli olman elbette gerekiyor. İkiside kolay olmayan meslekler. Sıkı çalışman gerekiyor.

Yazılım mühendisi olduğunda ve iş aldığında evde bile bunu yapabilirsin :) Parası iyidir. Net maaş söz konusu değil. Bir iş yaparsın 10 bin TL. Başka bir iş yaparsın 250 bin TL. Benim tanıdığım var şuan bir proje üzerinde çalışıyor iş arkadaşlarıyla. Proje VR gözlüklerin konut projelerinde kullanılmasıyla alakalı. Proje bitince 200 bin küsür liraya satacağını söylüyor :)

Son olarak ve en önemli söylemek istediğim bir tavsiyem var. Bu iş parası için yapılacak bir iş değil. Eğer bu mesleğin gerektirdiği sorumluluklardan sıkılacaksan ve kodlama ile uğraşmaktan bıkacaksan bu işi asla yapamazsın.
Önce kendine şunu sor ben bu işten sıkılır mıyım? Başka bir tavsiyem ise Üniversitelere giderek oradaki öğrencilerden meslekler hakkında bilgi almandır (Hem yazılım hem de bilgisayar mühendisliği için söylüyorum). Daha sonra ise bu meslekleri yapan kişiler ile tanışırsan sana tecrübelerinide yansıtırlar. Ayrıca sorularının hepsine net olarak açıklama getirecek kişiler bu sitede sanırım mevcuttur. Bir de onlardan dinlersin...

Sorularına teker teker cevap vermeyeceğim. Fakat yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliğine göre daha çok ilgi görüyor.
Yabancı dil gayet önemli. Yazılım Mühendisliğini ele alırsak, bir yazılım dili üzerinde yoğunlaşman ve o dilde uzmanlaşman daha mantıklı. Fakat birkaç dilde ilerlenebilir. İkisinin de önü açık.
Fakat gayretli olman elbette gerekiyor. İkiside kolay olmayan meslekler. Sıkı çalışman gerekiyor.

Yazılım mühendisi olduğunda ve iş aldığında evde bile bunu yapabilirsin :) Parası iyidir. Net maaş söz konusu değil. Bir iş yaparsın 10 bin TL. Başka bir iş yaparsın 250 bin TL. Benim tanıdığım var şuan bir proje üzerinde çalışıyor iş arkadaşlarıyla. Proje VR gözlüklerin konut projelerinde kullanılmasıyla alakalı. Proje bitince 200 bin küsür liraya satacağını söylüyor :)

Son olarak ve en önemli söylemek istediğim bir tavsiyem var. Bu iş parası için yapılacak bir iş değil. Eğer bu mesleğin gerektirdiği sorumluluklardan sıkılacaksan ve kodlama ile uğraşmaktan bıkacaksan bu işi asla yapamazsın.
Önce kendine şunu sor ben bu işten sıkılır mıyım? Başka bir tavsiyem ise Üniversitelere giderek oradaki öğrencilerden meslekler hakkında bilgi almandır (Hem yazılım hem de bilgisayar mühendisliği için söylüyorum). Daha sonra ise bu meslekleri yapan kişiler ile tanışırsan sana tecrübelerinide yansıtırlar. Ayrıca sorularının hepsine net olarak açıklama getirecek kişiler bu sitede sanırım mevcuttur. Bir de onlardan dinlersin...

Yanıtlar içi teşekkür ederim. Ben okula başlamadan önce C# dilini biliyordum yani merakım var küçüklüğümden beri uğraşıyorum sevdiğim bir iş ve bi takım şeyleri başardıktan sonra verdiği mutluluk çok iyi geliyor ki parası'da gayet iyimiş.

Üzgünüm ama ikisini de okuma. Burada anca tavsiye verilir, lakin okuyanların ve mezunların dilinden dinle bir de vaziyeti. Hiçbiri memnun değil. Memnun olanlar varsa saygıyla karşılarım lakin benim yönümden eksi iki bölüm de.

Bence devam et. Ayrıca fark olarak be dersen dijital programlama öğrenirsin yani donanımda üretirsin. İngilizce bölümde okuman gerekli. Önemli olan fark yaratman bir yere gelmen için ne için olursa olsun en çok sen çalışırsan en iyisi olursun.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı