Yazılıma başlamak istiyorum

İngilizceniz ne seviyede? Eğer çok iyi değilse önce ingilizce öğrenmenizi tavsiye ederim. Sadece yazılım için değil pek çok konda kaynak olarak çok daha geniş bir yelpazeye erişebilirsiniz.

Sana verebileceğim birkaç tavsiye var:
  • Bir dili öğrenmek için kitap alma.
  • Öğrenmek istediğin dili ne yapmak istediğine göre seç. (Mesela web için HTML, CSS ya da masaüstü programlama için C++, Java gibi)
  • Başlangıç için Python öneririm hem basit hem de kullanışlı.
  • Kendini sürekli denemeler, projeler yaparak geliştir.
  • İnternette bir sürü ücretsiz kaynak var bunlardan faydalanmadan kurslara para akıtma. Hatta İngilizcen varsa neredeyse sınırsız kaynağın var diyebilirim.
  • Dilleri öğrenmeden önce algoritma öğren. Onun derslerini de bulabilirsin ücretsiz.
Başka sorun olursa bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım.

Son düzenleme:
Yazılıma nereden başlarsın anlatamam ama ingilizcen çok iyi değilse önce İngilizceden başlaman lazım. İngilizce bilemyen kimse kendine yazılımcı ya da mühendis demesin. Sektör her gün değişiyor. Bu günün talebini karşılayacak biri olmak için güncel bilgiye ulaşman lazım. Eğitimi Türkiyede sektörün içinde almıyorsan yani Ankara Teknokent içinde bir okulda değilsen -zaten onlarda da eğitim %100 ingilizce- Türkçe güncel bilgi ve teknik bulamazsın.

İlk başta bunun sabır işi olduğunu bilerek başla. Çok öncelerde AutoIt basit bir scripting dili olmasına rağmen yapmaya çalıştığım ufak bir yazılım için saatlerimi verdiğimi hatırlarım. Olmadığında boşverip bırakmak yok.

İşletim sistemi bilgin az ise önce onu geliştir. Neye program geliştirdiğini bilmezsen ne yapacağını da bilemezsin.

Önce mantığını kavramalısın. Sonra da ihtiyacına yönelik veya sevdiğin, öğrenmek istediğin dillerden birisinden başla. Er ya da geç mantığını kavradıktan sonra olayı çözersin.

Bu kaynakları incelemeni öneririm. Yaşadığın yeri araştır. Ücretsiz kurs veren merkezler olabilir. Oralardan yararlanabilirsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı