Yazılıma başlangıç için öneriler

yasin411

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar mühendisi öğrencisi
Bu sene hazırlık okuyacağım. Yazılım öğrenmeye nereden başlamam gerekiyor? Adım adım 1 yıl içinde öğrenebileceğimi öğrenmek istiyorum. Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Ayrıca telefondan kendimi geliştirebileceğim bir şey varsa söyler misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir programlama dili seçip, (örneğin Java) programlama ile ilgili temel kavramları öğrenmeniz gerekiyor.
  • Nesne tabanlı programlama (OOP),
  • Algoritmalar ve Veri yapıları (Algorithms and Data Structures)
  • Tasarım kalıpları (Design Patterns) vs.
Programlama ile ilgili temel kavramları öğrenmeden, Android'tir, iOS'tur, Web'tir (back-end), bunlara atılmayın.

Ayrıca telefondan kendimi geliştirebileceğim bir şey varsa söyler misiniz?
Udemy'den kurslar alabilirsiniz. YouTube'dan videolar izleyebilirsiniz. Ayrıca İngilizce biliyorsanız, daha fazla ve kaliteli kaynağa ulaşabiliyorsunuz.

Telefon konusunda yardımcı olamayacağım.
Yazılım alanında düzeylere (düzeyler yazılımın donanımla bağlantı seviyesidir) göre 5 katmanın bulunduğu kabul edilir.

Script
üst düzey
orta düzey
alt düzey
assembly

Ben size orta düzey bir dilin kitabını almanızı tavsiye ederim. Orta düzey bir dil olan C#'a ilişkin bir kitap edinin, biraz bu alanda windows form app ve web alanlarında kendinizi geliştirin. Dilin yapısına ilişkin tartışmalar bulunuyor, ancak bu dili öğrendikten sonra finansal istatistik oluşturmak için çokça kullanılan python'a başlayabilirsiniz.

Şahsen programlama arayüzü olarak visual studio'yu kullanabilirsiniz.

Bu sene hazırlık okuyacağım. Yazılım öğrenmeye nereden başlamam gerekiyor? Adım adım 1 yıl içinde öğrenebileceğimi öğrenmek istiyorum. Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Ayrıca telefondan kendimi geliştirebileceğim bir şey varsa söyler misiniz?
İngilizceye odaklanmanı tavsiye ederim.
Ardından Amuls Academy isimli youtube kanalından python öğrenebilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı