Yazılıma nasıl başlanır?

malwares

Hectopat
Makaleler
2
Bir yazılım dili öğrenmek istiyorum fakat nereden başlayacağımı bilmiyorum. Sizce nereden başlamalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında her dilde öğreneceğin temel konular hemen hemen aynı. Herhangi bir orta-üst seviye dil ile başlayabilirsin. Hangisi olduğu fark etmez. İleri seviye konulara geçince asıl önemli olan konunun algoritma olduğunu, dil seçiminin ise projeye ve yapılan işe göre farklılık kazandığını fark edeceksin.

Kaynak olarak eğitim serileri, e-kitaplar, dökümanlar üzerinden çalışabilirsin.

Bir yazılım dili öğrenmek istiyorum fakat nereden başlayacağımı bilmiyorum. Sizce nereden başlamalıyım?
Önce yazılım öğrenerek ne yapmak istediğini belirlemelisin. Oyun mu yapacaksın ? Web sitesi mi ? Telefon uygulaması mı ? Daha başka bir şey mi ? Ona göre şunu öğren diyelim.

Öncelikle ne konuda ilerleyeceğine karar ver ve buraya yazki ona göre nasıl bir yol izleyebileyeceğini söyleyelim. Ama popüler konuları şu şekilde özetleyebilirim;
Oyun Geliştirme
Bu alanda çoğunlukla C# ve C++ dilleri kullanılır. Oyun motorlarını öğrenmeniz gerekir. Unreal Engine, Unity, Godot Engine, Cry Engine, Game maker Studio vb. Udemy de bir sürü Unity kursu var eğer aramaya Unity yazarsan bulursun. YouTube'da brackeys kanalını öneririm.
Web Geliştirme
Bu alanda HTML, CSS, JavaScript, PHP, Python vb. gibi diller kullanılır. İsimden anlaşılıyor ne olduğu.
Bunun için önerebileceğim bir kaynak yok. Bu alana ilgim pek yok.
Masaüstü Uygulama
Bu alanda C#,C, C++,Python, Java, vb. diller kullanılır. Çoğu dille masaüstü uygulama zaten yapabilirsiniz. Bunun için C# ve Python için kaynak önerebilirim. Udemy üzerinde C# için Murat yücedağ hocanın uygulama geliştirerek C# öğrenin kursu var C# için onu öneririm. Ayrıca YouTube'da Murat yücedağ hocanın kendi kanalında 100 derslik C# dersi ve 50 derslik C# Console dersleri var. Onları C# öğrenmek için kullanabilirsiniz. Python için Udemy de Mustafa Murat coşkun hocanın Python kursunu öneririm. Mustafa Murat çoşkun hocanın yazılım bilimi adlı bir kanalı var oradanda Python ve başka birçok dil öğrenebilirsiniz.
Mobil Uygulama Geliştirme
Bu alanda Java, Kotlin, Swift gibi diller kullanılır(bu alan hakkında çok bilgim yok başka dillerde kullanılıyor olabilir tam bilmiyorum). Android Studio ile Android'e Java ve Kotlin'i kullanarak uygulama yazabilirsiniz. Xamarin ile iOS ve Android için C# kullanarak mobil uygulama geliştirebilirsiniz.

Size bildiklerimi aktarmaya çalıştım eğer bir yanlışım varsa kusura bakmayın.
İyi çalışmalar.

Geri
Yukarı