Yazılımcı için Ubuntu öğrenmek

BeratOzturk

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar,
Bilgisayar mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Windows'tan sıkıldım ve bu sıralar kendimi geliştirmek yerine hep oyun oynamaya başladım. Ubuntu'ya geçerek bu anlamsız oyun sevdamdan zor yoldan olsa da vazgeçmek istiyorum. Böylelikle hem Ubuntu öğrenmeye başlayacağım hem de oyun sevdamı bırakmayi planlıyorum. Fakat sizce bir yazılımcı için Ubuntu ne kadar değerli, öğrenmem iş hayatımda işime ne kadar yarar? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...

Merhabalar arkadaşlar,
Bilgisayar mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Windows'tan sıkıldım ve bu sıralar kendimi geliştirmek yerine hep oyun oynamaya başladım. Ubuntu'ya geçerek bu anlamsız oyun sevdamdan zor yoldan olsa da vazgeçmek istiyorum. Böylelikle hem Ubuntu öğrenmeye başlayacağım hem de oyun sevdamı bırakmayi planlıyorum. Fakat sizce bir yazılımcı için Ubuntu ne kadar değerli, öğrenmem iş hayatımda işime ne kadar yarar? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...

Merhaba, kesinlikle Ubuntu, Linux sistemleri öğrenmeniz size çok fazla deneyim ve bilgi katacaktır. Oyun sevdanızın Linux'la birlikte biteceğinden emin olabilirsiniz.

CS:GO oynamaya çalıştım. 200 FPS alan PC 60FPS ald. I tamamen oyundan soğuma garantili.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ubuntu'dan ziyade, elementaryOS öneririm. Aşırı pratiktir ve kısayol tuşları ile inanılmaz kolaylık sağlar.
Eclipse, Unity 3D falan çalışıyor güzelce.

PHP MySQL gibi Linux işletim sistemi ile verimli çalışan diller ile uğrasiyorsanız Linux kullanmanız daha iyi olur ama işletim sistemini sisteme ana işletim sistemi olarak kurmanızı tavsiye etmem onun yerine VMware ve VirtualBox gibi içine sanal işletim sistemi olarak kurmanızı tavsiye ederim. Eğer C# ve MSSQL gibi Windows tabanlı diller kullanıyorsanız tavsiyem Windows tabanlı işletim sistemi kalmanız yönünde olur.

Isletim sistemi agnostik takilabilmelisin, sevmesen de tum major OS lere asinaligin olmali. Ben Linux bilmiyorum dememeli bilgisayar muhendisi ki zaten isletim sistemleri derslerinde ogretirler temel farkliliklari teorik duzeyde.

Bazi projelerde mecbur Linux ya da win kullanman gerekebilir.

Tum bu dediklerime ragmen Windows'da da catir catir programlama yaparsin, Linux sart degil.

Yeni konular

Geri
Yukarı