Yazılımcı mı olayım tasarımcı mı?

Bu daha çok becerin ve zeka yapınla ilgil. Sayısal şeylerle ilgileniyorsan ve algoritma gibi şeyleri seviyorsan yazılımcı, becerin varsa ve özgün fikirlerin varsa tasarımcı olursun.

Ne iş yaptığının önemi yok, nasıl yaptığının önemi var.
Zorluk demişken, ben hem yazılım hem de kurumsal network tarafında kendini geliştiren biriyim. Şu an Üsküdar Belediye'si sunucularına bağlıyım, çalışma gerçekleştiriyorum. Bir hata yapsam, veritabanı patlasa ben belki işimden olmam ancak karşımdaki insanı işinden edeceğim kesin :) Kendimin de son kredimi tüketmiş olabilirim tabi bu durum karşısında, belli olmaz. Sorumluluk yükünden bahsediyorum anlayacağın o ki.

Yazılım tarafında ise teslim ettiğin projenin sorunsuz çalışması bekleniyor. Her proje teslimi sonrası ilk 1-2 hafta "Patladı patlayacak" korkusu ile yaşayabilirsin. Kullanıcının teki olmayacak yerlere basıp sistemi bug'a düşürebilir kolaylıkla?

Müşteri olmayacak şeyler ister, kısa teslim zamanı içerisinde hiç bilmediğin bir konuyu araştırıp çözüm üretmek zorunda kalabilirsin. Başaramadığın günler iştahsızlıktan aç yatıp aç kalkabilirsin. Sonra başardığın gün kendini ABD'nin yeni başkanı zannedebilirsin :)

Tasarım tarafında nasıl bir fail olabilir o noktaya bilgim yok :) Herhalde çizdiğin şeylerin beğenilmemesi seni demoralize edebilir?

Son düzenleme:
Yani hangisine yeteneğin ve ilgin varsa ona yönel diyorum.
Bilmiyorum ama yazılım zor dediler virgul koymasan kod çalışmaz dediler. Ne olmalıyım sence? Bana tavsiyen nedir?
Bu işe alışınca o hata gözüne çarpıyor zaten. Ayrıca yeni kod editörleri bu konuda bayağı gelişti, hatanı sana belirtiyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı