Yazılımdan başka okunacak meslek yok mu?

Makaleler
2
Arkadaşlar, meslekleri araştırıyorum. Kimin görüşünü alsam yok o meslek ölü, iş bulamazsın, asgari ücret alırsın, sürünürsün gibi şeyler söylüyorlar. Bu kişiler sadece ama sadece yazılım ve bilgisayar mühendisliği öneriyorlar. Onlara kimya, biyomedikal, endüstri mühendisliği gibi alternatifleri sorsam da herkes bunların çöp olduğunu iddia ediyor. Doğru mu diyorlar ülkemizde iyi bir maaş alıp düzgün şartlarda yaşamak için illa yazılımcı mı olmak gerekli?

Hayır. Günümüzde yapılan bazı meslekler evet gelecekte olmayacak. Fakat bizim göreceğimiz yıllar içinde de her şeyi robot yapsın insanlar sadece yatsın da olmayacak. Saydığınız alanlar hiç de ölü degil. Hatta fikrimce gelecekte daha da canlanırlar.

Arkadaşlar, meslekleri araştırıyorum. Kimin görüşünü alsam yok o meslek ölü, iş bulamazsın, asgari ücret alırsın, sürünürsün gibi şeyler söylüyorlar. Bu kişiler sadece ama sadece yazılım ve bilgisayar mühendisliği öneriyorlar. Onlara kimya, biyomedikal, endüstri mühendisliği gibi alternatifleri sorsam da herkes bunların çöp olduğunu iddia ediyor. Doğru mu diyorlar ülkemizde iyi bir maaş alıp düzgün şartlarda yaşamak için illa yazılımcı mı olmak gerekli?

Her işin kendine göre zorluğu var ben kendimden örnek vereceğim ben iktisat istiyorum şu an fazla istek olduğu için fazla öğrenciyle rekabet edeceğim fakat geçeceğimi düşündüğüm için devam ediyorum yola. Eğer seninde tercih edebileceğin meslekler varsa iktisat düşün. Seni de geçebilirim :)

Sağlık alanında herhangi bir meslek de güzel olur.
Beyaz yakalı olursanda güzel bir meslek seçmiş olursun.

Linkedln'de bir kaç yazılım sekötürü ile alakalı yorum okudum. Türkiye de yazılım bilen bir sürü insan var ama işsiz gibi.
Şirketler senior peşinde bile değiller. Çünkü zaten adamları var.

Yani sağlık sektörü ve beyaz yakalı olmak çok daha avantajlı.

Mezun olduktan sonra iş bulma süreperini ve ortalama maaşları görebildiğimiz bir site vardı ismini tam hatırlayamadım onu bulursanız bakabilirsiniz çok yardımcı olacaktır size.

Yazılımda yetenek olmazsa olmazdır ikinci öne çıkaran faktör de mühendislik diplomasıdır.Programcılık mezunuyum algoritma temelim çok iyi fakat profesyonel framework tecrübem yok diye ücretsiz işe bile almıyorlar.

Dijital alanda olacak şekilde grafik tasarım okunabilir. Ancak okullar ve aldığınız eğitim ne kadar yeterli orası tartışılır. Kendinizi geliştirmek zorundasınız. Yazılım için de geçerli.

Artık herkes yazılım okuyor gitgide değersizleşiyor. Yavaş yavaş moleküler biyoloji, yapay organ mühendisliği, yapay zeka mühendisliği gibi uzmanlık alanları Türkiye de yaygınlaşıyor ve ileride çok iyi para edecekler araştırılabilir.

Geri
Yukarı