YBS Bölümü nasıldır?

grknaks

Hectopat
Belki hiç duymadınız belki de şu an bu bölümü okuyorsunuz, bilmiyorum ama TM bölümündeki yazılım mühendisliği olarak düşündüğüm yeni bir meslek olduğu gibi alanlarının genişliği sayesinde değerlenebileceğini düşünüyorum ve sizden de bu meslek hakkında varsa bilgi, görüşlerinizi almak istiyorum, teşekkürler.
YBS- İngilizce adıyla MIS.
Yönetim bilişim sistemi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben YBS 3.sınıf öğrencisiyim ve bölümümden oldukça memnunum. Kısaca bahsetmek gerekirse, dersleri hem bilişim hem işletme üzerine alıyorsun, seçmeli derler ile yöneleceğin alana ağırlık vererek uzmanlaşmak istediğin alana yönelmeni sağlayabiliyorsun. Hem işletme tarafında hem bilişim alanında çok fazla meslek alanına sahipsin. Yazılıma yönelmek istiyorsan TM den yazılımla ilgili okuyabileceğin en iyi bölüm diyebilirim. YBS bölümündeki meslekleri incelemek için bu siteye bakmanı tavsiye ederim; Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bilişim Sistemleri bölümünün Yönetim'e ağırlık verilmiş bir türevi. Programlama daha az, ama yönetim dersleri daha fazla.
Ben YBS 3.sınıf öğrencisiyim ve bölümümden oldukça memnunum. Kısaca bahsetmek gerekirse, dersleri hem bilişim hem işletme üzerine alıyorsun, seçmeli derler ile yöneleceğin alana ağırlık vererek uzmanlaşmak istediğin alana yönelmeni sağlayabiliyorsun. Hem işletme tarafında hem bilişim alanında çok fazla meslek alanına sahipsin. Yazılıma yönelmek istiyorsan TM den yazılımla ilgili okuyabileceğin en iyi bölüm diyebilirim. YBS bölümündeki meslekleri incelemek için bu siteye bakmanı tavsiye ederim; Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?
2018 yılından bu yana çok zaman geçti hocam :D Konuyu hortlatmanın hiç de zamanı değildi :D Malum Yönetim bilişim sistemleri 3. sınıf bitiyor ;)

Nedir durum hocam, tavsiye eder misiniz bölümü peki? İki yıl önce tavsiye isteyen birisi olarak görüşleriniz nedir?
Merhaba, bölüm fazlasıyla geniş bir yelpazeye sahip. Bu geniş yelpazeden kendinizin sıkılmadan, tecrübe biriktirebileceğiniz iş alanlarını tercih edebilir ve o alanlarda gelişim gösterebilirsiniz.
Yazılım bakımından dil öğrenmek isteyenler, harika engin bilgilerle ayrılacağını düşünenler hüsrana uğrayabilir. Bu üniversiteden daha çok kendini geliştirmene bakar. Örneğin verilen python dersinde aldığın notlarla, girdiğin sınavlarla sınırlı kalırsan bir şey yapamaz, 1-2 aya da öğrendiklerini de kaybedersin. Python projeleri yapmalı, arkadaş grubunla da bu gelişmeleri pekiştirmelisin.
Kısacası bölüm güzel, çok geniş alanlar hakkında bilgi sahibi olmanı sağlıyor ve her geçen yıl da üstüne koyuyor, tanınıyor. Kendini geliştireceğine inanan kişiler için güzel olduğunu düşündüğüm bir bölümdür.

Peki yönetim kısmı nasıl, bölümün isminde de geçiyor?
Her bölümde olduğu gibi bu bölümün de dersleri ve içeriği üniversiteden üniversiteye değişiyor. Mesela Ankara Yıldırım Beyazıt'ta yönetim kısmı ekonomi ve işletme dersleri ile veriliyor, ilk yıl yoğun bir işletme ve ekonomi dersi görüyorsunuz fakat ikinci, üçüncü ve dördüncü yıllarda iyice Amerikan tipi MIS'e kayıyor. Programlama ve bilişim ağırlıklı bizim üniversitede MIS.

Son düzenleme:
Peki yönetim kısmı nasıl, bölümün isminde de geçiyor?
Her bölümde olduğu gibi bu bölümün de dersleri ve içeriği üniversiteden üniversiteye değişiyor. Mesela Ankara Yıldırım Beyazıt'ta yönetim kısmı ekonomi ve işletme dersleri ile veriliyor, ilk yıl yoğun bir işletme ve ekonomi dersi görüyorsunuz fakat ikinci, üçüncü ve dördüncü yıllarda iyice Amerikan tipi MIS'e kayıyor. Programlama ve bilişim ağırlıklı bizim üniversitede MIS.
Evet arkadaş gayet açıklayıcı bir şekilde bilgiyi vermiş. MIS bölümünü kafanızda oturttuysanız hangi alana daha çok hitap ettiğinizi ve kendinizi geliştireceğinizi düşünerekten üniversitenizi seçebilirsiniz. Sakarya üniversitesi ilk senenin bitmesiyle beraber programlama dersleri vermeye başlasa da genel itibariyle yönetim, işletme ağırlıklı diyebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı