Çözüldü YBS mezunu mühendislik bölümlerinden yüksek lisans yapabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bskntof61

Centipat
Daha fazla  
AÖF YBS'nden mezun olduğumda yüksek lisans programlarından mühendislik okuyabiliyor muyum? Bu yüksek lisans programından mezun olduktan sonra mühendis ünvanına sahip olmuş olur muyum?

Not: Birçok sitede araştırma yapmama rağmen bir türlü net cevap alamadım, bu konuda yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
AÖF YBS mezunlarının yüksek lisans programlarından mühendislik eğitimi alması mümkündür. Ancak yüksek lisans programından mezun olmanız durumunda mühendis unvanına sahip olmanız için mühendislik mesleğine ilişkin mevzuat ve kurallarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunun için genellikle belirli bir tecrübe süresi veya sertifika programlarının tamamlanması gerekir. Yerel mühendislik odalarından veya ilgili resmi kurumlardan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
AÖF YBS mezunlarının yüksek lisans programlarından mühendislik eğitimi alması mümkündür. Ancak yüksek lisans programından mezun olmanız durumunda mühendis unvanına sahip olmanız için mühendislik mesleğine ilişkin mevzuat ve kurallarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunun için genellikle belirli bir tecrübe süresi veya sertifika programlarının tamamlanması gerekir. Yerel mühendislik odalarından veya ilgili resmi kurumlardan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çözüm
AÖF YBS'nden mezun olduğumda yüksek lisans programlarından mühendislik okuyabiliyor muyum? Bu yüksek lisans programından mezun olduktan sonra mühendis ünvanına sahip olmuş olur muyum?

Not: Birçok sitede araştırma yapmama rağmen bir türlü net cevap alamadım, bu konuda yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Mühendis ünvanına sahip olamazsınız ama örneğin siber güvenlik ile ilgileniyorsanız Ahmet yesevi üniversitesinin tezsiz yüksek lisans programı var siber güvenlik üzerine.

Mühendis ünvanına sahip olamazsınız ama örneğin siber güvenlik ile ilgileniyorsanız Ahmet yesevi üniversitesinin tezsiz yüksek lisans programı var siber güvenlik üzerine.

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

Başka bir sorun olursa yardımcı olabilirim. Bir de bir sorum olacak AÖF YBS okurken sınavları vs nasıl okuyorsunuz?
Daha başlamadım sınavlara hazırlanıyorum.
Not olarak geceyim , yazılım icin okumayı düşünüyorum yüksek lisansı yazılım mühendisi olarak bitirmek istiyorum, sadece kafama takılan mühendis unvanını yüksek lisans bitirerek alabilir miyim diye sormaktı , sizde yanıtladınız,tekrardan teşekkür ediyorum.

AÖF YBS de dersler nasıl geçiyor, kendinizi geliştirebildiğinize inanıyor musunuz? Yoksa örgün okumak daha mı iyi olur?
Daha başlamadım hedefim İstanbul Üniversitesi.

Daha başlamadım sınavlara hazırlanıyorum.
Not olarak geceyim, yazılım icin okumayı düşünüyorum yüksek lisansı yazılım mühendisi olarak bitirmek istiyorum, sadece kafama takılan mühendis unvanını yüksek lisans bitirerek alabilir miyim diye sormaktı, sizde yanıtladınız, tekrardan teşekkür ediyorum.

Daha başlamadım hedefim İstanbul üniversitesi.

Ben ön lisans mezunuyum ama bu sene tekrar girmeye karar verdim bende yazılımdan ilerlemek istiyorum, örgün düşünüyorum ama AÖF yeterli olur mu şüpheliyim.

Hocam bildiğim kadarıyla AÖF YBS'ye DGS ile geçiş yapabiliyorsunuz. Ne mezunusunuz bu arada?

Ben ziraat üzerine okudum ama açıkçası öylesine girmiştim astsubay olmak için, zaten 1 sene gittim pandemiden dolayı, bu yüzden benim alanda DGS ile YBS'ye geçilmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı