YDT'den hangi bölüm en mantıklısı?

Akarsu.843

Centipat
Arkadaşlar bu sene sınava gireceğim biliyorum biraz erken ama hangi bölüme gideceğimi bilmiyorum. Mezunum geçen sene matematik yüzünden gidemedim öğretmenliğe ama bu öğretmenlik maaşları hakkında falan araştırdıklarım beni biraz isteksizleştirdi. Asgari ücret bile ona yetişti. Şimdi TYT şu an seri denemelerde 52 ile 58 arasında YDT 70 üstü 2 hafta içinde inşallah 75'e sabitleyeceğim. Netlerim bunlar sınavda da bunlara benzer yaparım diye umuyorum. Ama gideceğim bölüm vs kafam karışık. Ne yapmalıyım YDT'den hangi bölüme gitmek mantıklı?

Diğer bölümlerde olduğu gibi yabancı dilde de bu tamamen sana kalmış.

Öğretmenlik: Eğer iş aramak istemiyorsan en kestirme yol. Bundan kastım, neye yöneleceğinin belli olması. O da KPSS :) Tabii eğer kamuda çalışırım diyorsan. Özelde de çok iyi imkanlar var. Ama bunların hepsi senin ne kadar donanımlı bir öğretmen olduğunla ilgili.

Dil Edebiyat/Kültür Edebiyat: Bu bölümlerden mezun arkadaşlarım çevirmenlikle hayatlarını kazanıyorlar. Akademisyenlik ve öğretmenliğe yönelenler de var.

En mantıklı diye bir bölüm yok. Senin neye yeteneğin ve isteğin olması bunu belirleyecek. Hem yetenek hem isteğin olan bölüm (para kazandırma faktörünü de ekleyince) en mantıklı bölümdür.

Matematik 5-10 arası bile yapsan çok iyi puan getirir. Kolay gelsin, başarılar.

Diğer bölümlerde olduğu gibi yabancı dilde de bu tamamen sana kalmış.

Öğretmenlik: Eğer iş aramak istemiyorsan en kestirme yol. Bundan kastım, neye yöneleceğinin belli olması. O da KPSS :) tabii eğer kamuda çalışırım diyorsan. Özelde de çok iyi imkanlar var. Ama bunların hepsi senin ne kadar donanımlı bir öğretmen olduğunla ilgili.

Dil Edebiyat/Kültür edebiyat: Bu bölümlerden mezun arkadaşlarım çevirmenlikle hayatlarını kazanıyorlar. Akademisyenlik ve öğretmenliğe yönelenler de var.

En mantıklı diye bir bölüm yok. Senin neye yeteneğin ve isteğin olması bunu belirleyecek. Hem yetenek hem isteğin olan bölüm (para kazandırma faktörünü de ekleyince) en mantıklı bölümdür.

Matematik 5-10 arası bile yapsan çok iyi puan getirir. Kolay gelsin, başarılar.

Hocam ben İngilizce alanında her işi de severek yaparım ama iş sevmekle bitmiyor geçim sağlayacak bir meslek de olması lazım.

Hocam ben de benzer durumdayım. Edebiyat diyorlar ama edebiyattan nefret ediyorum, öğretmenlik diyorlar küçük çocuklarla uğraşmayı hiç istemiyorum. Tercümanlık veya turizm dışında bir şey yok galiba.

Hocam ben de benzer durumdayım. Edebiyat diyorlar ama edebiyattan nefret ediyorum, öğretmenlik diyorlar küçük çocuklarla uğraşmayı hiç istemiyorum. Tercümanlık veya turizm dışında bir şey yok galiba.
Edebiyata sadece bilgi gözüyle bakarsan unutup gidersin zaten, burada amaç yabancı dildeki deyimleri, günlük kullanımı ve edebi metini incelerken dilde uzmanlaşmak.

Edebiyata sadece bilgi gözüyle bakarsan unutup gidersin zaten, burada amaç yabancı dildeki deyimleri, günlük kullanımı ve edebi metini incelerken dilde uzmanlaşmak.
Hocam benim durumum biraz karışık işte. İngilizce ana dilim gibi bir şey zaten. Ama kendimi akademik olarak böyle bölümlerde göremiyorum işte. Yani dilim zaten var fakat yapmak istediğim iş dilin kendisi değil. Açıkçası sınav gibi bir problemim olmasa sayısal alanında bir şeyler yapardım.

Yani onlar da özel sektör olmadan kendi adını duyurmadan iş bulamazsın diyorlar.
Hocam edebiyat okumak çok güzel birçok şey bakımından insanı geliştirir yeni bakış açısı kültür bilgin olsun vs şeyler kazandırır.Ama mezun olunca ne iş yapacağız formasyon diye bir halt var öğretmenliğe geçmek için gibi bişey heralde.Bi kalkacak deniliyor bi kalkmayacak deniliyor yani büyük risk açıkta kalmak.5 yıl sonra ne olacağı da belli değil.Benim edebiyatı seçmememin ve önermememin sebebi bu
Geçenlerde bir arkadaş bir Telegram grubuna girmiş grup Full sayısalcı iyi hoş dedim sorularını atıp birbirine çözdürüyorlar. Ama onların grup amacı anlamışlar YDT'ye girenler İngilizce yüksek yapsa bile matematik olmasa bir şey yapamazlar bu sayısalcıların da matematikleri iyi denemedeki ortalama netleri 25 30 falan yapıyorlar ve dilcileri geçmeye sıralamalarla oynamaya çalışıyorlar harıl harıl İngilizce çalışıyorlar. Hatta birisi geçen sene girmiş dilden kendisi sayısalcı ingilizceden 3.25 net ve matematikte 25 Türkçe 20 sosyal 10 fen 12 falan yapmış 50 bine girmiş bu sıralamaya gerçi öğretmenlik falan gelmez de adam 3 İngilizce ve 25 matematik ile dil sınavına giren 110 bin kişinin yarısını elemiş.
Geçenlerde bir arkadaş bir Telegram grubuna girmiş grup Full sayısalcı iyi hoş dedim sorularını atıp birbirine çözdürüyorlar. Ama onların grup amacı anlamışlar YDT'ye girenler İngilizce yüksek yapsa bile matematik olmasa bir şey yapamazlar bu sayısalcıların da matematikleri iyi denemedeki ortalama netleri 25 30 falan yapıyorlar ve dilcileri geçmeye sıralamalarla oynamaya çalışıyorlar harıl harıl İngilizce çalışıyorlar. Hatta birisi geçen sene girmiş dilden kendisi sayısalcı ingilizceden 3.25 net ve matematikte 25 Türkçe 20 sosyal 10 fen 12 falan yapmış 50 bine girmiş bu sıralamaya gerçi öğretmenlik falan gelmez de adam 3 İngilizce ve 25 matematik ile dil sınavına giren 110 bin kişinin yarısını elemiş.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı