Yen toplanmış MSI MPG X570 sistem açılmıyor, CPU LED yanıyor

republican19

Femtopat
Daha fazla  
Anakartım MSI MPG X570 Gaming Pro Carbon Wifi modeli. İşlemcim de AMD Ryzen 7 5800, parçaları yeni topladım ve RGB bağlantıları hariç hatasız montaj yaptım. Ekran kartım henüz gelmedi, ben de onboard kart ile sisteme start vermeye çalıştım. Bilgisayar çalışıyor, sıvı soğutmanın ve kasanın fanları sorunsuz. Yine de CPU led sönmüyor ve her daim kırmızı yanıyor, herhangi bir bip sesi de yok. Sorun şurada başlıyor, güç kaynağım modüler ve ATX kablosunu anakarta takmakta aşırı zorluk çektim. Kart neredeyse zarar görebileceği kıvamda esnedi keza güç kaynağına takarken de kablo epey bir sorun yarattı. Kablo iyi ya da kötü takılı, CPU ışığından ötürü hem PSU'ya hem de anakarta bağlı olan CPU güç kablosunu yokladım, sapasağlam takılı. BIOS pilini denemek için geçerli bir sebep yoktu ama yine de söküp bekledikten sonra taktım, olası statik elektrik boşaltma yöntemlerini denedim. İşlemciyi doğru taktım, anakart yeni ve takmadan önce pinleri kontrol ettim. Toz yok, kırık ya da eğri pin yok. Bilgisayar çalışmaya başlıyor ancak onboard kart HDMI çıkışından görüntü vermiyor, ayrıca restart butonu çalışmıyor ve güç butonu ile bilgisayarı kapatamıyorum. Her seferinde PSU'ya gelen gücü kesmem gerekiyor ve bunun da pek sağlıklı olmadığını düşünüyorum.

İhtimaller: Zorlarken anakarta hasar vermiş olabilir miyim? Anakart, 5xxx serisini tanımayan bir versiyon ile gelmiş olabilir mi? PSU sorun yaratıyor olabilir mi?

Ek olarak: Bilgisayara takılan donanımların ışığı yanmıyor.
Bir ek daha: Onboard kart anakartın arkadaşlar, işlemcide olmadığını biliyorum. Anakart görüntü vermeli değil mi?

Tekrar okumak zorunda kalmamanız için donanımı listeliyorum.

Anakart: MSI MPG X570 Gaming Pro Carbon Wifi
Ram: Corsair Vengeance 3600 MHZ 2x8 DDR4
İşlemci: AMD Ryzen 7 5800
Depolama: MSI SPATIUM M480
Soğutma: Corsair MasterLiquid 240 v2
Ekran Kartı(henüz hiç takmadım): MSI RTX 3070TI Gaming Trio X
PSU: MSI A850GF +80

Son düzenleme:
Bildiğim kadarıyla ryzen 7 5800’de onboard grafik birimi yok. O yüzden görüntü gelmemesi normal. Ama cpu hata ledi yandığı için bunun bir önemi de yok. İlk iş bios güncellemesi yapmalı

Bildiğim kadarıyla ryzen 7 5800’de onboard grafik birimi yok. O yüzden görüntü gelmemesi normal. Ama cpu hata ledi yandığı için bunun bir önemi de yok. İlk iş bios güncellemesi yapmalı
Teşekkürler, ben de onu düşündüm. Şu an yapıp gelişmeleri aktarmak isterdim ancak maalesef evde değilim. Güncelleme de işe yaramazsa ne gibi bir yol izlemeliyim?

Teşekkürler, ben de onu düşündüm. Şu an yapıp gelişmeleri aktarmak isterdim ancak maalesef evde değilim. Güncelleme de işe yaramazsa ne gibi bir yol izlemeliyim?
Güncelleme de işe yaramazsa büyük ihtimal cpu veya anakartta sorun var demektir. Mümkünse parçaları farklı sistemde deneyip sorunlu parçayı servise göndermek gerekiyor. Ama bios güncellemesi sorunu giderir diye düşünüyorum

Güncelleme de işe yaramazsa büyük ihtimal cpu veya anakartta sorun var demektir. Mümkünse parçaları farklı sistemde deneyip sorunlu parçayı servise göndermek gerekiyor. Ama bios güncellemesi sorunu giderir diye düşünüyorum
Anakart MSI olduğundan güncelleme nispeten kolay. Güncelleme esnasında takılı kabloları ve donanımları çıkarmam gerekir mi?

Geri
Yukarı