Yeni Aldığım Dereceli Gözlüğe Alışamadım

AllyCaptain

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Öncelikle merhaba.
Yaklaşık 10 yıldır gözümde astigmat var ve neredeyse 7/24 gözlük kullanıyorum. 10 yılda 8 defadan fazla gözlük camı değiştirdim. Hepsinde alışmam 1 günü geçmedi. Ancak dün sabah aldığım gözlüğe neredeyse 1 gündür alışamıyorum. Dereceleri 0.75 ile 0.25 kadar oynadı sağ ve sol gözümde. Gözlükte diğer eski gözlüklerimde olan yeşil ışığı kıran, yani dışarıdan bakılınca yeşil ışık yansıması olan sistem yok. Bu sefer sürekli bilgisayar, telefon kullananlar için mavi ışık dalgalarına karşı korumalı bir gözlük önerdiler, biz de onu seçtik. Problem belki buradan da kaynaklanıyor olabilir diye düşündüm. Ayrıca 1 metre kadar uzaktaki küçük bir yazıyı eski gözlüğümle okuyabiliyorken yeni gelen gözlükle okuyamıyorum, bulanıklaşıyor. Gittiğimiz doktorda da içime sinerek seçmiştim dereceleri. Ayrıca kafamı sağa sola çevirince gözümün önüne gözlüğün özelliği olan mavi ışıklar geliyor ve bu sinirimi bozuyor. Sanki kirlenmiş gibi. Elim kolum bağlı, ne yapacağımı bilmiyorum.
Ben mi alışamadım, yoksa gözlükte mi bir hata var?
Daha önce yaşamış kişiler veya bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleme:
Öncelikle merhaba.
Yaklaşık 10 yıldır gözümde astigmat var ve neredeyse 7/24 gözlük kullanıyorum. 10 yılda 8 defadan fazla gözlük camı değiştirdim. Hepsinde alışmam 1 günü geçmedi. Ancak dün sabah aldığım gözlüğe neredeyse 1 gündür alışamıyorum. Dereceleri 0.75 ile 0.25 kadar oynadı sağ ve sol gözümde. Gözlükte diğer eski gözlüklerimde olan yeşil ışığı kıran, yani dışarıdan bakılınca yeşil ışık yansıması olan sistem yok. Bu sefer sürekli bilgisayar, telefon kullananlar için mavi ışık dalgalarına karşı korumalı bir gözlük önerdiler, biz de onu seçtik. Problem belki buradan da kaynaklanıyor olabilir diye düşündüm. Ayrıca 1 metre kadar uzaktaki küçük bir yazıyı eski gözlüğümle okuyabiliyorken yeni gelen gözlükle okuyamıyorum, bulanıklaşıyor. Gittiğimiz doktorda da içime sinerek seçmiştim dereceleri. Ayrıca kafamı sağa sola çevirince gözümün önüne gözlüğün özelliği olan mavi ışıklar geliyor ve bu sinirimi bozuyor. Sanki kirlenmiş gibi. Elim kolum bağlı, ne yapacağımı bilmiyorum.
Öncellikle tüm forumdan özür diliyorum, eski bir konuyu canlandırdığım için ama benzer bir sıkıntı yaşıyorum.
Ilk defa gözlük kullanmaya başladım bir yandan alışmaya çalışıyorum, çerçeve görüntüsünü sokağa çıktığımda göremesemde evdeyken görüyorum yani sanki önümde bir set var, neyse bu da problem değil bir şekilde çerçevesiz gözlükle halledilir diye düşünüyorum.
Ancak bende UV ışınlarına karşı etkili bir gözlük aldım ve malesef ışığa tutunca yansıma yapıyor, bu yansıma canımı sıktı, bu yansıma her camda olur mu yoksa sadece UV ışınlarına karşı korumalı camlarda mı olur?

Öncelikle merhaba.

Arkadaşlar konuyu hortlattığım için afedersiniz ama ben de buna benzer bir sıkıntı yaşıyorum. Üç gün önce yeni bir gözlük aldım ve kafamı eğmeden yere baktığımda başım dönüyor ayrıca aşağıdaki nesneleri olduğundan daha kısa görüyorum. Önceki gözlüklerimde böyle bir sıkıntı yoktu ve gözlüğe bir iki saatte alışmıştım. Numaramda da öyle aman aman bir büyüme olmadı. Ben de mavi ışık filtreli gözlük tercih ettim bu kez ama doktorun yanlış verdiğinden şüpheleniyorum. Bildiğim kadarıyla astigmatım yok fakat sanırım bu gözlük hem astigmat hem de miyopi için. Bilgisi olan birisi yardım edebilirse sevinirim. Doktor mu yanlış vermiştir yoksa ben mi alışamadım?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı