Yeni aldığım HDD değişime rağmen gözükmüyor

Emir0vich

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, iyi forumlar.
Kendim sistem toplarken geçici bir süre idare etmek için sadece 120GB bir SSD almış ve kullanmaya başlamıştım. Tabii ki 120GB yetmemeye başladı. Bir süre önce WD Green 320GB HDD satın almıştım. Bilgisayara taktığım zaman aygıt yöneticisinde "bilinmeyen aygıt" olarak gözükmekteydi. Disk yönetimi üzerinden başlatmak istediğimde "var olmayan bir aygıt belirtildi." Şeklinde bir hata ile karşılaşıyordum. Ürünün değişimi için talep gönderdim, firma yeni bir ürün gönderdi. Yeni gönderilen üründe yine aynı hatayı alıyorum. BIOS üzerinden RAID olarak değiştirdiğim zaman hem SSD hem HDD gözüküyor fakat "reboot and select proper Boot device." Hatası alıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Daha önce yaşayan ve bir şekilde çözen arkadaşlar yardımcı olabilir mi?
Sorunum ile ilgili fotoğraflar;

unknown.png

unknown.png

unknown.png

@Recep Baltaş konu ile ilgili özel olarak ilgilenir misin?

Bıraktığım linkte arkadaşımız BIOS üzerinden IDE olarak göstermiş fakat bende sadece AHCI ve RAID mod var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendim sistem toplarken geçici bir süre idare etmek için sadece 120GB bir SSD almış ve kullanmaya başlamıştım. Tabii ki 120GB yetmemeye başladı. Bir süre önce WD Green 320GB HDD satın almıştım. Bilgisayara taktığım zaman aygıt yöneticisinde "bilinmeyen aygıt" olarak gözükmekteydi. Disk yönetimi üzerinden başlatmak istediğimde "var olmayan bir aygıt belirtildi." Şeklinde bir hata ile karşılaşıyordum. Ürünün değişimi için talep gönderdim, firma yeni bir ürün gönderdi. Yeni gönderilen üründe yine aynı hatayı alıyorum. BIOS üzerinden RAID olarak değiştirdiğim zaman hem SSD hem HDD gözüküyor fakat "reboot and select proper Boot device." Hatası alıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Daha önce yaşayan ve bir şekilde çözen arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

unknown.png

unknown.png

unknown.png

Bıraktığım linkte arkadaşımız BIOS üzerinden IDE olarak göstermiş fakat bende sadece AHCI ve RAID mod var.

Diski başlatın bende SSD almıştım diski başlat dedim oldu.

unknown.png

unknown.png

unknown.png

Bir de başka SATA portu dener misin?

Bir de başka SATA portu dener misin?
Farklı SATA portlarını da denedim, sorunum yine aynı şekilde devam ediyor.

Legacy devreye sokup aynı hatayı alıp almadığını söyler misin?
Aynı hatayı aldım.

Bu arada "Western Digital Data LifeGuard" isimli programdan aldığım görüntüyü aşağı bırakıyorum;

unknown.png

Dediğim gibi aldığım HDD'yi bilgisayar görüyor, SATA portları ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Bir arkadaşımız aynı sorunu yaşadığını, BIOS üzerinden IDE yaparak düzelttiğini savunmuş fakat ben BIOS'a girdiğim zaman sadece AHCI ve RAID modu var.

Farklı SATA portlarını da denedim, sorunum yine aynı şekilde devam ediyor.

Aynı hatayı aldım.

Bu arada "western digital data lifeguard" isimli programdan aldığım görüntüyü aşağı bırakıyorum;

unknown.png

Dediğim gibi aldığım HDD'yi bilgisayar görüyor, SATA portları ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Bir arkadaşımız aynı sorunu yaşadığını, BIOS üzerinden IDE yaparak düzelttiğini savunmuş fakat ben BIOS'a girdiğim zaman sadece AHCI ve RAID modu var.

Keşke HDD almasaydın düz 512 GB SSD alsaydın daha iyiydi hiç sıkıntı çekmezdin.
BIOS ayarlarına bak belki oralarda bir sıkıntı vardır veya HDD'yi devre dışı bırakıp tekrar etkinleştir güncelleme yapmaya çalış ya da Security Boot bölümüne bak oralarda bir şey vardır elbet.

Keşke HDD almasaydın düz 512 GB SSD alsaydın daha iyiydi hiç sıkıntı çekmezdin.
BIOS ayarlarına bak belki oralarda bir sıkıntı vardır veya HDD'yi devre dışı bırakıp tekrar etkinleştir güncelleme yapmaya çalış ya da Security Boot bölümüne bak oralarda bir şey vardır elbet.
Keşke 512gb SSD alacak gücüm olsaydı 🙂 HDD'yi devre dışı bırakıp tekrar etkinleştirdim fakat bir sonuca varamadım. Bahsettiğin "Security Boot" bölümünü inceleyeceğim.

Legacy devreye sokup aynı hatayı alıp almadığını söyler misin?
@326001 Legacy devreye soktuğum zaman "Reboot and select proper boot device." hatası alıyorum.
Konu ile ilgili yardımcı olabilecek, başına daha önce böyle bir olay gelen kimse yok mu? @Recep Baltaş abi yardımcı olursan gerçekten minnet duyarım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı