Yeni alınan LG 4K 27" Monitörde Ölü Piksel

eminilhan

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.
LG 4K 27" monitör aldım bugün geldi. Sabah bir şey fark etmedim ama şuanda yeni gördüm bir adet ölü piksel vardı. Bu gittikçe artar mı acaba? Sabah yoktu diye hatırlıyorum. Yani bu ölü pikseller zamanla artan bir şey mi yoksa başta yoksa sonradan da herhangi bir darbe olmadığı sürece devam eder mi?
Teşekkürler.

Rahatsız etmiyorsa göndermek istemiyor iseniz göndermeyin ama ölü piksel zamanla çoğalabiliyor, çoğu firma en az 3, 4 adet ölü piksel olunca değişim veya iade yapıyor ama tüketici hakem heyetinde 1 adet ölü piksel olsa bile kusurla mal olarak nitelendiriliyor. Servise gönderin değişim isteyin kabul etmezler ise kolay bir şekilde tüketici hakem heyetine başvurun.
Başvurma rehberi burada kolay bir şekilde başvuru yaparsınız herhangi bir olumsuzluk olur ise.

LCD monitörlerde pikseller, transistörlerle kontrol edilmektedir ve bu transistörlerin herhangi birinde arıza olması o pixelin doğrudan aksamına yol açacaktır. Ve bu da "piksel hatası" denilen bir sorunu ortaya getirecektir, LCD monitörlerde piksel kusurlarına çok sık karşılaşılmasının temel sebebi, LCD monitörler de birçok elektronik aygıttan ( Yarı-İletken hafızaya sahip medya aygıtları ) fazla transistöre sahip olmasıdır. Her piksel, 3 alt pikselden oluşur ( Kırmızı, yeşil, mavi (RGB) ) ve her alt pikseli bir transistör kontrol etmektedir. Örneğin; 1920x 1080p Full HD çözünürlüğe sahip bir LCD'de toplam 1920 x 1080 x 3 = 6.220.800 milyon adet transistör bulunur. Bu kadar transistör içerisinde esasında 1-2 tanesinin bozulmuş olması çok anormal bir durum değildir. İlgili pikseli kontrol eden transistörün açılıp kapanma işlevini artık yerine getirememesinden dolayı bu sorun oluşur. Üstelik, 2-3 hatalı transistöre sahip LCD monitörü arızalı olarak kabul ederlerse, LCD monitör fiyatları tavan yapacaktır. LCD paneller, geniş boyutlarından dolayı entegre devrelere nazaran bozuk transistöre sahip olma olasılıkları daha yüksektir. Ancak bu sorun can sıktığı gibi, firmalar tarafından atanan, ''Garanti Belgesi'' içerisinde 5 farklı ölü ( Death Pixel's ) pixele kadar garanti kapsamı içermedikleri bu yüzden belirtilir.

Kısacası firmaların, 5 ölü pixele kadar, garanti kapsamını taraflarınca kabul etmezler. Şayet oldukça büyük ise garantiye göndermelisiniz. Kabul edilecektir. Elbette pixeller zaman içerisinde artabilir. Bu kabaca demirin paslanması veya HDD'de oluşmuş bir Badsectöre örnek verilebilir.
tüketici hakem heyetine başvur bakalım 5 piksel miymiş garanti kapsamı 1 piksel miymiş orada anlatıyolar.

Hocam bu pikseller ekranın yarısını kaplar mı :D Yani 3840x2160 pikselin içindeki 1 piksel için şu zamanda uğraşmak istemiyorum açıkçası. Amazondan aldım zaten bi 30 günlük iade süresi var. Çok fazla ölü piksel olursa iade edebilir miyim veya değişim yapabilir miyim?

Hocam bu pikseller ekranın yarısını kaplar mı :D yani 3840x2160 pikselin içindeki 1 piksel için şu zamanda uğraşmak istemiyorum açıkçası. Amazon'dan aldım zaten bir 30 günlük iade süresi var. Çok fazla ölü piksel olursa iade edebilir miyim veya değişim yapabilir miyim?

Yurtdışına kargo gönderimi durdu zaten hocam bildiğim kadarıyla. İsteseniz de gönderemezsiniz o zaman. Amazon.com.trden aldıysanız gönderin ilgilenirler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı