Yeni Arama Motoru Yandex Hizmete Girdi

Burak Alkan

Gigapat
Yönetici
Katılım
12 Haziran 2011
Mesajlar
14.712
Beğeniler
6.506
Yer
Nebuchadnezzar
Avrupa’nın en büyük internet şirketi olan Yandex (NASDAQ: YNDX)
Türkiye pazarına giriyor. İstanbul ofisi açılan Yandex, Türkçe arama ve yandex.com.tr web bilgi portalının yayına geçtiğini duyurdu.

Özel olarak Türkiye’deki kullanıcılar için geliştirilmiş ve Türkçenin dil yapısına göre arama yapan Yandex arama servisi, ayrıca yazım hatalarını düzeltme ve eşanlamlı kelimelerle çalışabilme özelliklerine de sahip. Sadece web sitelerinde değil, aynı zamanda son dakika haberleri, satılık ürünler, görsel ve videolar arasında da arama yapılabiliyor.


Yandex CEO’su Arkady Volozh, Yandex’in servislerini geliştirirken esas amacının, kullanıcıların sorduğu tüm sorulara en iyi yanıtları vermek olduğu söyledi ve şöyle devam etti: “Dünyada kullanıcıların arama motorları arasında seçim yapabilme fırsatına sahip olduğu sadece birkaç ülke var. İnternet servislerinin alternatifleri olması ve bu servisler arasında seçim yapabilme hakkı çok önemlidir. Biz 1990’lı yıllardan bu yana web araması üzerinde çalışıyor ve bunu en önemli işimiz olarak görüyoruz. Geliştirdiğimiz ve uyguladığımız teknolojilere dayanarak Türkiye’deki kullanıcılara özel yepyeni bir ürün ortaya çıkardık.”


Yandex.Türkiye Ürün Müdürü Alisher Hasanov da “İyi bir arama servisi sunabilmek için sadece teknolojiyi değil, kullanıcılarının kültürünü, dilini ve tercihlerini de bilmek gereklidir. Türkiye’deki ekibimiz sayesinde servis kalitesini her geçen gün artırıyoruz. İstanbul ofisimizde halen analistler, yöneticiler ve çevirmenlerden oluşan büyük bir ekibimiz var. Türkiye ekibinin önemli bir kısmı özellikle arama servisinin kalitesi üzerinde yoğunlaşmış durumda. Ayrıca, ana servislerimizin gelişmesi konusundaki tüm kararları Yandex Türkiye ekibi verir” dedi.


Arama servisinin yanı sıra Yandex, kullanıcılarına birçok farklı servis de sunuyor. Bunlar arasında, son haberleri otomatik olarak işleyip analiz eden Yandex.Haberler, Türkiye’nin önde gelen medya kuruluşlarından veri toplayarak kullanıcılara gündemdeki haberlerin tamamını objektif ve eksiksiz bir şekilde sunuyor. Yandex.Mail servisi ise kullanıcılara limitsiz kapasiteye, kullanışlı ve hızlı bir arayüze sahip ücretsiz bir e-posta hizmeti veriyor.
Yandex, Türkçe arama ve web servislerini daha da geliştirmek için çalışmaya devam ediyor. Arama servisi, kullanıcıların arama tercihlerini ve en çok aradıkları sorguları detaylı bir şekilde analiz eden makine öğrenimi teknolojisini kullanıyor. Yandex, ilerleyen günlerde yandex.com.tr’ye yeni servisler eklemeyi planlıyor.


Yandex Hakkında


2000 yılında kurulan Yandex, comScore verilerine göre Rusya’da web tabanlı arama sektöründe sahip olduğu yüzde 64’lük payla Avrupa’nın en büyük internet şirketidir. 2010’da yaklaşık 440 milyon dolar gelir beyan eden Yandex, 2011 yılında NASDAQ’ta işlem görmeye başlamış olup Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Beyaz Rusya, Kazakistan ve Ukrayna’da faaliyet göstermektedir. Aynı zamanda bir internet portalı olan Yandex, ülkeye ve konuşulan dile göre yerelleştirilmiş web tabanlı arama hizmetlerinin yanı sıra popüler haber sitelerinden toplanan güncel bilgiler sunmakta, görsel ve video arama gibi spesifik arama seçenekleri sağlamaktadır. 4 farklı ülkedeki 11 ofisinde 3000’den fazla çalışanı bulunan Yandex’in amacı kullanıcılara kendi dilinde internette aradıkları tüm sorulara antivirüs teknolojileri ve isteğe bağlı içerik filtreleri yoluyla güvenli cevaplar bulmaktır. Gelirinin yüzde 95’ini Rusya’dan sağlayan Yandex’in ABD, Palo Alto, California’da web tabanlı arama teknolojileri geliştirmekte uzmanlaşan Yandex Labs adlı bir yazılım inovasyon laboratuarı da bulunmaktadır. Ana gelir kaynağı içeriğe bağlı reklamcılık olan Yandex’in Türkiye ofisindeki 50’den fazla uzman çalışanı Türkiye’ye özel ürünler geliştirmektedir.
 
Yukarı