Yeni başlayan birisi için R6 taktikleri

wus

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Tom Clancy's Rainbow Six: Siege'yi az önce satın aldım ve şu an indiriyorum. Oyunun Deluxe Edition paketini aldım. Sizce oyunu öğrenmem için neler yapmam gerek? Kısaca tavsiyeleriniz nelerdir? Bildiğim tek şey kendi türünden olan rekabetçi oyunlara göre daha taktiksel ve zaman isteyen bir oyun ve 20 seviye olur olmaz dereceli girmemeliyiz. (Ayrıca Deluxe Edition'un bana ne gibi bir katkısı olacak? Galiba 16 tane öperatör veriyor bunlar kullanışlı operatörler mı?) Ayrıca sormak istediğim bir diğer konu da sizce oyunda 4:3 mü 16:9 mu daha mantıklı? Ben bu tarz oyunlarda genelde 4:3 kullanırım ve geniş ekran çözünürlüklere gözüm alışık. Ama 4:3 kullanmamı gerekterecek bir durum yoksa baştan 16:9'a alıştırayım gözümü. Herkese şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Tom Clancy's Rainbow Six: Siege'yi az önce satın aldım ve şu an indiriyorum. Oyunun Deluxe Edition paketini aldım. Sizce oyunu öğrenmem için neler yapmam gerek? Kısaca tavsiyeleriniz nelerdir? Bildiğim tek şey kendi türünden olan rekabetçi oyunlara göre daha taktiksel ve zaman isteyen bir oyun ve 20 seviye olur olmaz dereceli girmemeliyiz. (ayrıca Deluxe Edition'un bana ne gibi bir katkısı olacak? Galiba 16 tane öperatör veriyor bunlar kullanışlı operatörler mı?) ayrıca sormak istediğim bir diğer konu da sizce oyunda 4:3 mü 16:9 mu daha mantıklı? Ben bu tarz oyunlarda genelde 4:3 kullanırım ve geniş ekran çözünürlüklere gözüm alışık. Ama 4:3 kullanmamı gerekterecek bir durum yoksa baştan 16:9'a alıştırayım gözümü. Herkese şimdiden teşekkürler.

50 seviye olana kadar hep yeni gelen (newcomer) gir orada oyunu öğrenirsin 50 seviyeden sonra yeni gelen giremiyorsun onun yerine derecesiz gir ve 70 olana kadar iyice oyna 70 80 seviye olunca dereceli girmeye başlarsın. Evet operatörlerin hepsi kullanışlı her birinin kendine özel bir özelliği var ve silahlar değişiyor operatörden operatöre göre. Operatörlerle ilgili videolar izle ve özelliklerini vs. öğren haritaya göre bomba alanına göre seçimini yaparsın. Ben oyunu 4:3 oynuyorum gözüm alışkın sende iki çözünürlüğü de dene ve hangisi daha rahat geliyorsa onu kullan.

Sanırım bu oyun Ubisoft da ücretsiz yayınlanıyor şu an.
Yok hocam o deneme sürümü.
50 seviye olana kadar hep yeni gelen (newcomer) gir orada oyunu öğrenirsin 50 seviyeden sonra yeni gelen giremiyorsun onun yerine derecesiz gir ve 70 olana kadar iyice oyna 70 80 seviye olunca dereceli girmeye başlarsın. Evet operatörlerin hepsi kullanışlı her birinin kendine özel bir özelliği var ve silahlar değişiyor operatörden operatöre göre. Operatörlerle ilgili videolar izle ve özelliklerini vs. öğren haritaya göre bomba alanına göre seçimini yaparsın. Ben oyunu 4:3 oynuyorum gözüm alışkın sende iki çözünürlüğü de dene ve hangisi daha rahat geliyorsa onu kullan.
Hocam Deluxe Edition'un verdiği operatörler hakkındaki fikriniz nedir?
Screenshot_2021-09-12-00-59-45-092.jpeg

Yok hocam o deneme sürümü.

Hocam Deluxe Edition'un verdiği operatörler hakkındaki fikriniz nedir?Eki Görüntüle 1163750

Oynayış tarzına göre hangisini seveceğiniz değişir fakat hepsi güzel operatörler hibana güçlendirilmiş duvarları açabiliyor ve çok hızlı bir silahı var, frost rushlayan rakiplere karşı tuzağıyla çok iyi iş yapıyor, ama ben bunların arasında en çok valkyrıe yi seviyorum 3 adet küçük kamerası var ve istediği yere yerleştirebiliyor.

Hocam ana mantık olarak oyunu gizlilik oyunu gibi düşün, kendi vücudunu saklayıp birkaç açıyı kes. Genelde dipler hariç bir yeri sağlama alınca öbür tarafın açıkta kalıyor maplerde buna dikkat et. Biri senin pozisyonunu gördüğünde sağlıklı ve hızlı bir şekilde pozisyonunu değiştirmeye bak. Öyle koşarak adam vurabileceğin bir oyun değil ölüp durursun özellikle acemiysen.

250-300 saat arası oyun deneyimim var. Şu anda 96 seviyeyim. Hatta şu anda maçtan çıkıp bu mesajı yazıyorum.
  • Öncelikle eğer sistemin 16:9 için yeterli donanım gücüne sahipse kesinlikle 16:9 ve FOV ayarın min. 70 olacak şekilde oyna. Bu oyun CS veya BF gibi dar açılarla oynayabileceğin bir oyun değil. Ekrandaki en ufak detaya ve değişikliğe dikkat etmek zorundasın yoksa ölürsün.
  • Eskiden 20 seviyeydi ama şimdi 50. seviyeye çektiler dereceli moduna girişi. Doğru bir hamle yaptıklarını düşünüyorum. Bu süre zarfında seri oyunlara sahip olan "Yeni Gelen" modunu oyna. 50. seviyeye gelene kadar açık olmayan bazı karakterleri de açabilirsin.
  • Oyunla ilgili videolar seyret. Karakterlerin özelliklerini tanıtan videolar var, onları izle. 15 günde bir 15 günlük etkinlik oluyor. Bu süreçte sende açık olmayan karakterlerin özelliklerini de deneme fırsatın oluyor. Oynama şekline göre tercihini yaparsın ilerleyen süreçte.
  • Oyunu oynarken sürekli olarak hareket halinde ol. Asla dik durma. Sürekli Q veya E kullanarak sola veya sağa yaslan. Çok faydasını göreceksin.
  • Öncelikle şunu bil, her karakterin kendine has bir özelliği ve rakip takımda da onun özelliğine karşı koyacak özellikte karakter var. Bu sebeple özelliklerini kullanırken bunu dikkate alarak kullan. Bu sayede sınırlı olan yeteneklerini çöpe atmamış olursun.
  • Yine ayrıca her karakterin silahı ve özelleştirmeleri farklı. Kendine uyacak şekilde ayarlamayı unutma. Ayrıca her sezon güncellemesi sonrası özelleştirmelerin oyun içi mekaniklerine güncelleme geliyor. Bir sezonda susturucu OP bir karaktere sahipken diğer sezon en kötü özelleştirme olabilir. Ayrıca lazeri rakibinde görebiliyor. Bu sebeple sızma yaparken kendini bir anda ele verebilirsin.
  • Eğer arkadaşın varsa 50. seviyeden sonra (ve bileğine güveniyorsan) önce derecesiz ile kendini denedikten sonra dereceli maçlara girebilirsin. Her sezon değişiminde derecelendirilmen için ilk 10 maç kuralı takip edecek, bilgin olsun. CS gibi kaldığın dereceden yürümek yok yani.
  • Haritalardaki yıkılabilir yüzeylere ve verilen bilgilere (info) dikkat et. Duvar arkası vuruşlar (wall-bang) bu oyunda verilen bilgilerle (örneğin Ping'leme gibi) çok kolay ve temiz şekilde yapılabiliyor. Yani birisine hile demeden önce iyi düşün ve izle.
  • Dron kameralarındaki "Tara" (X) özelliğini mümkün olduğunca ısınma turlarında rakip karakterleri tanımlamak için kullan. Maç içerisinde eğer dron çok gizli değilse veya maçın kaderini belirleyecek 1v1, 1v2 gibi durumda değilse mümkün olduğu kadar kullanma. Bunun yerine "Ping" (Z) özelliğini kullan. Öldüğünde ise karakterleri ve kameraları mümkün olduğunca dolaş. Eğer bir yerde rakip varsa izle ve "Tim sohbeti" (Y) üzerinden takım arkadaşlarına sürekli bilgi ver.
Şimdilik bu kadarlık bilgi oyuna ısınman için yeterli gelecektir. Daha sonrasını oyunu oynadıkça zaten yavaş yavaş keşfedip öğreneceksin.

Er meydanında vurduğun headshot olsun. :)

Bunlar şu an bende olan karakterler.
1631399454467.png1631399487447.png

Derecemi merak eden olursa da eğer, önceki sezon Platin idim. 😅
1631400259900.png

Son düzenleme:
Yaklaşık 2000 saat deneyimim var ve söyleyebilirim ki solo ranked girilmez bu oyunda. 90-100 levele kadar quick oynayarak kendini geliştir ve sonra R6 sunucularından seninle eşdeğer seviyede oynayan birilerini bulmaya bak. Ayrıca oyunun en önemli mekaniği drondur. Dronunu kullanmayı ihmal etme.

Yeni konular

Geri
Yukarı