Yeni başlayan için CBR 125 nasıldır?

• Konuyu başlatan Akik
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 2
  • Görüntüleme 601

Akik

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Kendi işinin patronu
Öncelikle herkese selamlar. Motosiklet için geçen sene sınav başvurusunda bulunmuştum fakat dedemin vefatı üzerine sınava giremedim. Hala başvurum geçerli; ben de bu sene iyice hazırlandım. YBR 125 ile bayağı antrenman yaptım (boş bir üniversite yolunda), çok az da olsa şehir içinde gidişimi de kontrol ettim ve sanırım hazırım fakat motosiklet benim değil kuzenimin, kuzenim şehir içi kullanım için aldı, Suziki Hayabusa ile şehir içi gitmek zormuş sanırım, neyse. Asıl konuya döneyim. CBR 125 ile başlamak istiyorum, açık konuşmak gerekirse şişman birisiyim 1.92 cm boyum ve 105 kilo ağırlığım var, sizce altımda çok sırıtır mı? Diyelim sırıtmadı, eski kasa ile yeni kasa sohbeti var; eski kasanın fiyatı cazip yeni kasanın şekli, ne yapmalıyım? Eski kasa ile yeni kasa arasındaki teknik fark çok mu? Eğer ek olarak önerileriniz varsa çok iyi olur. Lütfen YBR kullan falan demeyin, hoş görünmüyorum üstünde. Mayıs ayına kadar sürem var, sınav için kendi motorumu bulup ona ısınmam gerek. Şimdiden cevaplar için teşekkür ediyor ve sağlıklı sürüşler diliyorum :)

Kuzenim ve ilkokul arkadasim da cbr 125 almislardi ilk senelerinde. Bir cok kiside de duydum cbr 125 tercih ediliyor genelde baslarda yada butce olmayinca. Bu kadar cok tercih edilen bir arac sizi uzmez, tamiri vs daha kolay olur sayisi cok parcalari bulunur kolayca. Tavsiyem cbr 125 eski kasa, duzgun bir butce topladiginiz zaman 2 3 4 sene icinde duzgun buyuk ve daha performansli bir motora gecebilirsiniz. Ama baslarda cok fark etmeyecek bir sey icin butun butcenizi yatirmayin derim.

Öncelikle alanında uzman bir foruma danışmanız daha doğru olacaktır. Diğer yandan ben de yaklaşık 2-3 yıldır motosiklet kullanıcısıyım (kesinlikle yeterli bir süre değil fakat elimden geldiğince yardımcı olmak isterim). Yeni başlayan biri için racing motor son tercih olmalı, zira gidon açısı ve oturuş pozisyonu açısından büyük zorluk çekersiniz. YBR veya CBF 150 başlangıç için doğru karar olacaktır diye düşünüyorum. İşletme masraflarını da (parça, servis, bakım) düşününce en doğru karar Honda olacaktır.

Bu işe başlamadan önce çok araştırdım ve birçok forumda başlangıç olarak scooter öneriyorlardı. Sebebi ise başlarda sizi motordan çok yola odaklamak. Ki mantıklı olan da bu, trafikte motosikletlinin yeri çok önemli. Panik anında debriyajı ve vitesi unutabiliyorsunuz, tecrübeyle sabit :) Ben başlangıç olarak 100cc'lik bir Çin malı motor tercih ettim ki yatırdığımda üzülmeyeyim. Nitekim amacını yerine getirdi ve bir defa yatırmışlığım var. Dediğim alanında uzman forumlarda daha donanımlı kişilerden (özellikle bu konu için) destek bulabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı