Yeni başlayanlara tavsiye ve öneriler

iGY 6

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Miami, FL
Öncelikle selamlar, konunun yeni başlayan ve yeni başlamamış olmasına rağmen oyunda tecrübesi olmayan oyuncuları doğduran ilgilendirdiğini ve biraz uzun olabileceğini şimdiden belirtmek istiyorum. Bunların dışında 5 yıldır oynuyor olmama rağmen benim bile oyunda bilmediğim şeyler tabi ki vardır, tecrübemin kusursuz olduğunu söyleyemeyeceğim.

LoL'de seviye atlamak eskisine göre çok daha kolay. Seviye sınırı sistemi kalktıktan sonra (eskiden seviye sınırı 30du) oyuncuların daha hızlı 30. seviyeye ulaşması adına 1-30 arasındaki gereken tecrübe yarı yarıya azaltıldı. Önceliğiniz şampiyonları açmak yerine oyunu ve şampiyonları tanımak ve mekaniklere hakim olmalı.

Şampiyonları oynamadan da onları tanıyabilirsiniz, her ne kadar bir şampiyonu tanımanın yolu onu oynamak olsa da aynı derecede etkili bir diğer şey ise o şampiyonun karşısında oynamaktır. En azından attığı yeteneğin mesafesini, etkilerini ve gücünü kestirebiliyor olacaksınız. Kendimden biliyorum videolarda ya da oynadığınız maçlarda takımınıza/karşınıza gelen şampiyonlar ilginizi çekiyor ve onlara bir an önce sahip olmak, siz de oynamak istiyorsunuz. Ancak bu yanılgıya düşmeyin. Hevesle öz biriktirerek satın aldığınız şampiyon çoğu zaman için beklentilerinizi karşılamayacaktır. Bir süre sonra aynı ilgiyi farklı şampiyonlara yöneltmiş olacaksınız ve oyunu iyice tanıyana kadar bu heves döngüsü sürecek, bu süreçte normalde daha fazla şampiyon satın alabilecekken daha azı ile yetinmiş olacaksınız.

Peki bu nasıl olacak? Öncelikle oyuna başladığınızda hızlıca kendinize bir rol/koridor belirleyin. Yeni başlayan oyunculara kesinlikle orman oynamamalarını tavsiye ediyorum. Sebebi ormanın çok incelik gerektiriyor olması. Diğer rollere göre daha fazla beceri ve bilgi gerektiriyor olması. Karşınızda ormana hakim bir oyuncu varken ve siz onu göremiyorken, o kendi tecrübelerine dayanarak şu an hangi orman kampında olduğunuzu ve hangi side'a yakın olduğunu çok rahatlıkla tahmin edebilecektir. Böylelikle doğru yere totem bırakarak sizi kendi ormanınızda gafil avlayacaktır. Sizin için çok can sıkıcı bir durum olur, nasıl olduğunu anlamadan gri ekranla karşı karşıya kalırsınız.

Koridor seçiminden önce ne tür şampiyonları oynayacağınıza karar verin. Oyuna her ne kadar hakim olmasanız da şampiyon türleri genelde basittir.

Dövüşçü ve Tank: Üst koridor

Büyücü ve Suikastçı: Orta koridor

Nişancı: Alt koridor (Nişancı)

Tank ve İşlevsel: Alt koridor (Destek)

Üstte vermiş olduğum bilgilere göre oynayacağınız koridoru referans alabilirsiniz. Rol seçimini de yaptığınıza göre şampiyonları nasıl açmanız gerektiğine gelelim, bu konu çok önemli. Artık oynamakta olduğunuz koridorda oynanabilen şampiyonları satın almalısınız. Diğer ilginizi çeken şampiyonları bir kenara bırakın. Oynamakta olduğunuz koridordaki şampiyonları tamamen açana kadar biriktirdiğiniz özleri başka şeylere kullanmayın. Hextech Ganimetlerine seviye atladıkça küreler gelir, bu kürelerin içinden şampiyon kristalleri çıkar. Bu kristallerle şampiyonları daha kolay açabilirsiniz. Bu kapsüllerden çıkan şampiyon kristalleri rasgele olarak çıkar. Şampiyonun sizde olup olmadığına bakılmaksınız. Yani sahip olduğunuz şampiyonun kristali kapsülden çıkabilir. Sizler için bir örnek hazırladım,

Markette 6300 Mavi öz olan bir şampiyon kristal olarak kapsülden çıktığında;
Şampiyonu kristalini kalıcı olarak açmak 3780 Mavi öz gerektirecektir,
Şampiyon sizde zaten varsa onu Mavi öze çevirmek 1260 Mavi öz kazandıracaktır.

Sizde olan şampiyonların kristallerini Mavi öze çevirebilirsiniz ancak sizde olmayan şampiyonlar sizin önceliğiniz dahi olmasa onları ganimetlerinizde bekletin. Marketten açmak yerine ganimetlerinizdeki kristallerden açmak neredeyse yarı yarıya sizi kâra geçiriyor. Oyunda şuan için 145 şampiyon var ve artmaya devam ediyor. Her şampiyon 1000 Mavi öz olsa (ki en pahalısı 6300 en ucuzu 450 Mavi öz gerektiriyor) 145.000 Mavi öz'e ihtiyacınız olacağı anlamına geliyor. Bu yüzden seviye kapsüllerinden edindiğiniz şampiyon kristallerini o şampiyonu yakın zamanda açmayacak bile olsanız başka bir şampiyonu açabilmek için Mavi öze çevirmeyin. Ben 5 yıldır oynuyorum ancak bu Mavi özleri doğru kullanmadığımdan dolayı yaklaşık 20-30 şampiyonum eksik. Yani halen tamamlayabilmiş değilim. Bu durum gözünüzde büyümesin, eğer dediğim şekilde ilerlerseniz bütün şampiyonları açmanız normalden çok daha kısa sürecektir.

Şampiyonları nasıl açmanız gerektiğini öğrendiğinize göre artık oyun tutumuna geçelim. Öncelikle bazı şeylere açıklık getirmek istiyorum. Oyunda otomatik doldurma adı verilen, daha hızlı maç bulmayı hedefleyen bir sistem var. Sistem yakın zamanda otomatik doldurulmaya maruz kalmamış bir oyuncuyu seçmiş olduğu iki koridor dışında bir yere zorunlu olarak atıyor. Atıyorum siz birincil orta koridor ikincil olarak üst koridor seçtiniz ve maçı aramaya başladınız. Maç buldu ve sizi destek rolüne atadı. Bu durumda destek oynamak zorundasınız. Bazı istisnai durumlarda diğer oyuncularla koridor takaslayabilirsiniz. Türkiye sunucusundaki çoğu oyuncu bu olaya pek sıcak yaklaşmıyor. Ancak bunun için endişelenmeyin, eğer otomatik doldurulduysanız yakın zamanda seçtiğiniz iki koridor dışında başka bir koridorda oynamayacağınızı garantiliyorsunuz. Yani otomatik doldurma mutlaka her oyuncuya denk gelen bir sorumluluk, bunu sorumluluğu yerine getirmelisiniz. Hem sizin için de bir değişiklik olacaktır.

Bu kısım hem yeni hem tecrübeli oyuncuları da ilgilendiriyor. Her oyuncu (bunu kesinlikle tavsiye etmiyorum) istediği şampiyonla istediği yerde oynamakta özgür. Bir suikastçı veya dövüşçü şampiyon ile destek rolünde oynamaya çalışan oyuncuyu rapor edemezsiniz. Bu, oyun stratejisi adına yanlış bir seçim olsa da suç değeri taşımıyor. Yani bir oyuncu bu sebepten ceza alamıyor. İsteyen destek rolü için Teemo seçebiliyor yani ne kadar tasvip etmesem de... Bazı oyuncular beklenmedik şekilde iyi oynayabiliyor. Bu yüzden böyle bir şeyle karşı karşıya kaldığınızda siz kendi oyununuzla ilgilenin. Kaybetseniz dahi o oyuncunun işlevsel bir şampiyon almamasına yormayın bu konuyu.

Yeni başlayan oyunculara ARAM oynamalarını tavsiye edebilirim. ARAM modunda şampiyonlar rasgele olarak geliyor, zar atarak size gelen şampiyonu değiştirebiliyorsunuz. İsterseniz yukarıda yer alan diğer oyuncuların zarlayarak yere bıraktığı diğer şampiyonları sizde olması kaydıyla seçebiliyorsunuz. Bu modda şampiyon sizde olmasa dahi rasgele olduğu için size denk gelebiliyor, böylelikle sizde olmayan bir şampiyonu denemiş oluyorsunuz. Yalnız unutmadan eklemek istediğim bir şey var; bu modda harita küçük ve sürekli takım savaşı olduğu için şampiyonların taban can, saldırı gücü vs. değerleri oradaki haritada olması gerektiğine göre adapte edilmiş durumda.

ARAM dışında haftalık ücretsiz şampiyon rotasyonu oluyor. Her hafta 14 farklı şampiyon ücretsiz olarak o hafta boyunca oynanabilir hale geliyor. Şampiyon sizde olmasa dahi o şampiyon sizde varmış gibi seçebiliyor ve oynayabiliyorsunuz. Ancak dereceli maçlarda ücretsiz rotasyondan yararlanamıyorsunuz. İstemci üzerinden koleksiyon sekmesi altında şampiyonlara gelerek sağ üstünde açık mavi kilit işareti olan şampiyonları görebilirsiniz. Bu şampiyonlar ücretsiz rotasyonda olan şampiyonlardır.

Nihayetinde atlanılmaması gereken bir husus var. Bu bir oyun ve bir oyun yüzünden tanımadığınız insanlara veya birlikte oynadığınız arkadaşlarınıza hakaret etmeyin, onların kalbini kırmayın. Birinin size önce hakaret etmesi ona cevap olarak hakaret edebileceğiniz anlamını taşımıyor. Bu yüzden oyunda diğer kullanıcıları susturabilirsiniz. Onların yazdıklarını görmez, onlara karşı nefret beslemezsiniz. Her oyuncu kötü oynayabilir, her oyuncu kötü gününde olabilir. Unutmamanız gereken bir şey var, siz bir oyunu kazanırken rakibinizde siz gibi olan diğer oyuncular oyunu kaybediyor. Yani oyunda kaybetmek de var kazanmak da. Kaybetmek dediğimiz şey yalnızca siz kötü oynadığınızda olan bir şey değil. Rakibiniz iyi oynadığında da kaybedersiniz. Bu yüzden skoru kötü olan takım arkadaşlarınızın üstüne gitmeyin. Kendisi kötü oynadığı için değil, rakibi iyi oynadığı için de eşleşmeyi kaybetmiş olabilir.

Biliyorum fazla uzun oldu, söylenecek daha düzinelerce şey var ancak daha da uzun olmasını istemiyorum. Vermiş olduğum tavsiyeler ve bilgiler yeni başlayan oyunculara temel olarak bir fikir verecektir. Çok uzun olmasını istemediğimden konudan konuya atlamış olabilirim, gerçekten oynayanların öğreneceği çok şey var. Sorularınız varsa sormaktan çekinmeyin, vakit buldukça cevaplayacağım.

Ek olarak oyun boyunca sızlanan ve maymun gibi ciyaklayan sözde oyuncuları görmek istemiyorsanız Türkiye sunucusu hariç bir sunucu da keyfinize bakabilirsiniz.

@eren237 O da farklı bir bakış açısı. Çoğu oyuncu başlanılmamasını tavsiye etse de bunlara kulak asmadan başlayan oyuncular elbette var. Bu kategoride birkaç kişiye de rastladım. Onlara da ışık olur diye düşündüm.

Ek olarak oyun boyunca sızlanan ve maymun gibi ciyaklayan sözde oyuncuları görmek istemiyorsanız Türkiye sunucusu hariç bir sunucu da keyfinize bakabilirsiniz.
Emin olun oyunun tadını kaçıran topluluk her sunucuda mevcut. Ben Türkiye ve AB Batı da dahil 4 farklı sunucuda oynadım. Hatta Garena da sayılıyorsa 5 olsun. Her sunucunun oyunların kalitesini bozabilen kitlesi var. Bunun lig ile de yakından uzaktan bir ilgisi yok. Türklerin çoğunlukta bulunduğu her oyunda mutlaka toksiklik oluyor.

Rica ederim, aklınızda kalan veya tam olarak anlamadığınız şeyleri sormaktan çekinmeyin. Elimden geldiğince cevaplayacağım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı