Yeni bilgisayara eski HDD takmak

Can Barın

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Yeni bir sistem topladım ve depolama açısından sadece 500GB kapasiteli bir SSD barındırıyor. Elimde eski bilgisayarımdan kalma 5 sene kullanılmış çok güzel bir WD 1TB Caviar Black HDD var fakat bu uzun ömründe keyloggerdan tut mining virüsüne kadar bir sürü sıkıntı atlattı, bu yüzden yeni bilgisayara takmaktan çekiniyorum ve internette okuduğuma göre HDD'ye yapışan ve silinemeyen virüsler olduğunu duydum. Sizce takmalı mıyım yoksa yeni bir HDD almam mı lazım?

Merhabalar,

Yeni bir sistem topladım ve depolama açısından sadece 500GB kapasiteli bir SSD barındırıyor. Elimde eski bilgisayarımdan kalma 5 sene kullanılmış çok güzel bir WD 1TB Caviar Black HDD var fakat bu uzun ömründe keyloggerdan tut mining virüsüne kadar bir sürü sıkıntı atlattı, bu yüzden yeni bilgisayara takmaktan çekiniyorum ve internette okuduğuma göre HDD'ye yapışan ve silinemeyen virüsler olduğunu duydum. Sizce takmalı mıyım yoksa yeni bir HDD almam mı lazım?

Formatlarsanız bir şey kalmaz ama sağlama almak istiyorsanız Low Level format atın.

Bence takma çok virüs yediyse çok yazma olduğu için ömrü bitiyor olabilir bu arada o virüs kalma olayı şöyle HDD bir şey sildinirse onun üstüne veri yazıyor virüsler bir etki gösterirmi emin değilim lakin ömrü tükeniyor olabilir.

CMD üzerinden yapabilirsiniz.
Peki sıfırlama işini windows kurulumu üzerinden mi yapacağım yoksa bir program üzerinden mi?
İlk olarak cmd yi yönetici olarak çalıştırıp diskpart yazın ve enter a tıklayın.
  • Ardından LIST DISK yazalım ve disk listemize ulaşalım.
  • SELECT DISK (No) format çekeceğimiz disk numarasını komuta ekleyelim. Örneğin : SELECT DISK 2
  • CLEAN komutu ile diskinizi komple siliyoruz.
  • Ardından sildiğimiz partitionu yeniden oluşturmak için CREATE PARTITION PRIMARY komutunu girerek birincil bölümünü oluşturuyoruz.
  • SELECT PARTITON 1 komutuyla oluşturduğumuz bölümü seçiyoruz.
  • ACTIVE komutu ile partitionu aktif hale getiriyoruz.
  • Bölümü aktif ettikten sonra format çekmek için FORMAT FS=NTFS yazıyoruz. Hızlı format çekmek için FORMAT FS=NTFS QUICK yazabiliriz. Format işlemi bittikten sonra son olarak
  • ASSIGN komutuyla formatladığımız Disk’i Windows’a tanıtıyoruz.
  • Ardından EXIT komutuyla çıkıyoruz

olacaklardan sorumlu değilim :D

Yeni konular

Geri
Yukarı