Yeni bir şey alındığında eskisinin bozulması

Amiga

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
Meslek
Ulaştırma Hizmt. Uzman Yard.
Bir süredir yaşayıp düşününce "aa hakkaten hep böyleymiş yaa" dediğim, belki sizlerin de yaşadığı bir durumu dile getireceğim. Yeni bir şey alınca eskisinin bozulması, kullanılamaz hale gelmesi.. Bu sadece benim mi başıma geliyor acaba diye merak ediyorum. Direkt yaşadığım örneklerden anlatacağım.
HP Compaq 6735s... İlk laptopum. İlk çıktığı zaman almıştım. Uzunca bir süre kullandım. Zamanın birçok oyununu da oynamıştım. Tabi teknolojinin ilerlemesi ile yetersiz gelmeye başladı ve yeni bir bilgisayar almanın zamanı gelmişti. O zamanlar yeni çıkan Lenovo Z570, İ7 işlemcili bir bilgisayar aldım. Tabi bu bilgisayarı alırken HP bilgisayarım hala çok güzel çalışıyordu ve kurulu oyunları sıkıntısız bir şekilde oynatıyordu. Derken işler değişmeye başladı. Lenovo'yu aldıktan sonraki 2 hafta içerisinde HP bozulmaya, aşırı yavaşlamaya oyunlarda çok takılmaya başladı ve 1 ay içerisinde o güne kadar kullandığım laptopum çalışamaz hale geldi. Tamire verdim ve anakart değişimi istedikleri için masrafa gerek duymayarak 200 TL'ye bilgisayarcıya sattım.
Aradan yıllar geçti. Lenovo'm da zamanın oyunlarını oynatmış, yeni çıkan oyunları açamaz olmuştu. Ama hala güzel çalışıyordu. Performansında sorun yoktu, sadece yeni nesil oyunları yetersiz geldiği için açamıyordum. Tamam dedim. Güzel bir masaüstü toplamanın zamanı geldi. Bütçeme uygun bir masaüstü topladım. Masaüstü topladıktan sonraki 2 ay içerisinde Lenovo'nun anakart kısa devre yaptı. Tamirde kısa devreyi kaldıramadılar. Orjinal anakart fiyatı 1600 TL civarı fiyat çıkarttılar. Aliexpress üzerinden 200-250 TL'ye uygun bir anakart aldım ancak sorunlu bir şekilde çalışıyor. Oyun falan oynatmıyor. Sadece film izleyebiliyorum. Onda da arada görüntü gidip geliyor. Çipsetlerinde sorun var.
-Toshiba marka yıllardır kullandığım televizyonumu LG ile değiştirdim. Kaç yıllık televizyon. 3 ay içinde bozuldu.
-Siemens telefonumu Nokia ile değiştirdim, Siemens 2-3 ay içinde bozuldu.
-Nokia'yı Samsung ile değiştirdim. Nokia 1 ay içinde bozulup çöpe gitti.
-Samsung telefonu Asus Zenfone ile değiştirdim. Askerde bile zor şartlar altında kullandığım, komutana yakalanma korkusuyla yere göğe fırlattığım halde bir şey olmayan telefon Zenfone aldığımdan sonra 2 hafta içinde bozuldu.
-Zenfone yerine de Samsung A7 2017 aldım. Zenfone'nu annem istedi ben kullanayım diye. Verdim. 1 ay dayanmadı.
-1.5 TB'lik Seagate marka harici hard diskim. Üniversite zamanında almıştım. Rahat bir minimum 6-7 yılı vardı. Çalışmasında sorun yoktu. Hard diskten "çıt" sesi duymamışımdır. Yetersiz geliyor diye 4 TB'lik harici hard disk aldım. 1.5 GB resim-video çöpe gitti 2 ay içerisinde. Verileri kurtaramadım.
-Aranızda evde bira yapan varsa bira yapım kovasını bilir. 30 litrelik musluklu bir kovadır. 2 kova birden yapayım diye 1 kova daha almıştım. Eski kovam ilk kurumda musluktan çatladı. Yeni musluk aldım. Bu defa kova tabandan çatladı. Daha da almadım.
-"İnca" marka gaming mouse kullanıyordum. Logitech alayım inca'yı da laptopta kullanırım dedim. İnca kısa sürede bozuldu.
-Aliexpress'ten sipariş verirken bir kulaklık hoşuma gitti telefon için, sepetime ekledim. Ucuzdu da, aldım. 23-25 gün sonra geldi. Geldikten 1 hafta sonra telefonun orjinal kulaklığı bozuldu.
Bunlar ilk oturuşta aklıma gelen şeyler. Daha o kadar çok şey çıkar ki. Var mı aranızda bu gibi şeyler yaşayanlar arkadaşlar? Yoksa tek şanssız ben miyim yeni bir şeyler alma konusunda. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun sizde. Tam tersi olması lazımken diğer türlü oluyor sizde. Yeni teknolojiler eskiye nazaran dayanıksız ve ömrünü bitiren teknolojilerdir. TV aldık 2 sene garantisi bitince bozuldu tüplü TV yere kaç defa yere düştü yinede bozulmadı. Yeni TV durduğu yerde bozuldu.

Normaldir sen kaç sene hizmet et sahibin yeni model alsın ben olsam bende bozulurdum bu duruma. 🤔

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı