Yeni dizüstü bilgisayar alındığında yapılması gerekenler nelerdir?

myusufdemirkan

Picopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, yaklaşık bir ay kadar önce İtopya'dan Gigabyte Aorus 15p modelini almıştım mavi ekran verdiği için iade gerçekleştirdim ve dün sabah ön sipariş ile Monster T7 v25.1 aldım. Bu konularda çok bilgim olmadığı ve forumda parça parça çok fazla düşünce olduğu için bu konuyu açmak istedim. Aynı modeli sipariş veren birçok kişinin olduğunu tahmin ediyorum bu yüzden herkese faydalı olacağını düşünüyorum.

Öncelikle FreeDOS olarak aldım USB bellek ile Windows 10 yükleyeceğim internetten videolardan vs bakarak bellek hazırlamıştım zamanında.
1-sonraki adım olarak sürücüleri kurmaya geldiğimizde önce Windows Update'leri yapıp bitirmek mi önemli yoksa bir önemi yok mudur?
2-sürücüleri kuracağımız zaman cihaz yanında gelen USB bellek kullanılmalı mı yoksa Monster sitesinden mi sürücüler indirilmeli? Veya her sürücü için kendi sitesi mi tercih edilmeli?
3-BIOS güncellemesi gerekip gerekmediğini nasıl anlayacağım, gerekiyorsa nasıl yapmalıyım? MUX Switch kontrolünü de aktifleştirmek istiyorum.
4-Son olarak tüm güncellemeleri yaptığımızda cihazın bir sorunu olup olmadığını ölü piksel, RAM veya ısınma problemi gibi problemlerin olup olmadığını öğrenmek için hangi testleri yapmalıyız?

Herkese şimdiden teşekkür ederim, yanlış bir tabir kullandıysam kusura bakmayın dediğim gibi o kadar içerisinde değilim bu konuların.

1- Windows Update bilgisayar aldığımdan beri yapmadım.
2- sitesini kullan kendi.
3- BIOS güncel geliyor.
4-crazy light aç YouTube'dan ekranı incele ölü piksel var mı diye ısınma veya RAM problemi çıkarsa zaten fark edersin.

Son düzenleme:
1- Windows Update bilgisayar aldığımdan beri yapmadım.
2- sitesini kullan kendi.
3- BIOS güncel geliyor.
4-crazy light aç YouTube'dan ekranı incele ölü piksel var mı diye ısınma veya RAM problemi çıkarsa zaten fark edersin.
Nvidia ekran kartı için Monster sitesinde Ağustos tarihli bir sürücü varken, Nvidia'nın kendi sitesinde Eylül tarihli bir sürücü mevcut. diğer sürücüler için de bu durum olabilir mi diye endişe ettim.
ben daha geniş çaplı bir cevap arıyorum 4. soruya. yani bu işleri bilen bir kişi dizüstünü ilk aldığında hangi programları indirip nelere dikkat ediyor. SSD markası farklı diyen de var, hızları düşük diyen de. FPS beklediğim seviyelerde değil diyenler de var sıcaklık beklediğimden yüksek diyenler de. bunları hangi uygulamalar ile ölçüyoruz ve normal değerlerini nereden öğreniyoruz bunların da cevabını arıyorum aslında.

NVIDIA ekran kartı için Monster sitesinde ağustos tarihli bir sürücü varken, NVIDIA'nın kendi sitesinde eylül tarihli bir sürücü mevcut. Diğer sürücüler için de bu durum olabilir mi diye endişe ettim.
Ben daha geniş çaplı bir cevap arıyorum 4. soruya. Yani bu işleri bilen bir kişi dizüstünü ilk aldığında hangi programları indirip nelere dikkat ediyor. SSD markası farklı diyen de var, hızları düşük diyen de. FPS beklediğim seviyelerde değil diyenler de var sıcaklık beklediğimden yüksek diyenler de. Bunları hangi uygulamalar ile ölçüyoruz ve normal değerlerini nereden öğreniyoruz bunların da cevabını arıyorum aslında.

HWMonitor indir tüm sıcaklıklara bakabilirsin
Onu indir o açıkken stres testi yap ve sıcaklığı kontrol et.
NVIDIA'dan indir sürücüyü.
NVIDIA ekran kartı için Monster sitesinde ağustos tarihli bir sürücü varken, NVIDIA'nın kendi sitesinde eylül tarihli bir sürücü mevcut. Diğer sürücüler için de bu durum olabilir mi diye endişe ettim.
Ben daha geniş çaplı bir cevap arıyorum 4. soruya. Yani bu işleri bilen bir kişi dizüstünü ilk aldığında hangi programları indirip nelere dikkat ediyor. SSD markası farklı diyen de var, hızları düşük diyen de. FPS beklediğim seviyelerde değil diyenler de var sıcaklık beklediğimden yüksek diyenler de. Bunları hangi uygulamalar ile ölçüyoruz ve normal değerlerini nereden öğreniyoruz bunların da cevabını arıyorum aslında.

CrystalDiskInfo indir SSD markasını görebilirsin

HWMonitor indir tüm sıcaklıklara bakabilirsin
Onu indir o açıkken stres testi yap ve sıcaklığı kontrol et.
NVIDIA'dan indir sürücüyü.

CrystalDiskInfo indir SSD markasını görebilirsin
Teşekkür ederim bilgiler için.
@Radeon RX 5500M sizin bir çok buna benzer konuda bilgi sahibi olduğunuzu gördüm o yüzden sizin de görüşlerinizi almak isterim

Yeni konular

Geri
Yukarı