Yeni Egea'yı beklemeli miyiz?

Atakan D.

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar en son 1.4 Fire HB Egea almaktan vazgeçip, 2. ele yönelmiştim. Açtığım konularda da arkadaşlar biliyordur. Fakat gelin görün ki 1.0 Turbo motor geleceği söylendi yeni Egea'lara. Ben de sıfır egea fikrinden sırf motor yüzünden vazgeçmiştim. Şimdi şöyle bir olay var:
Şuan 2019 sıfır Clio (0.9 TCe) Clio 128 binlira en uygun modeli. Yeni kasa 2020 modeli de 136 bin TL. Firmalar aynı Clio'da olduğu gibi bir önceki yıla ait modelleri bayilerinde hala satıyorlar. Ve genellikle çok satan (egea ve clio örnekleri gibi) modellerinde sürekli kampanya yapıyorlar. Acaba diyorum Yeni Egea için bekleyip (tahminimce) gelecek taksit kampanyasından mı yararlanmalıyım, yoksa yine bekleyip Clio'da olduğu gibi 2020 Egea'nın fiyatının düşmesini beklemeli miyim? Bu arada içimden bir ses fiyatların az da olsa düşeceğini söylüyor. Ya da ÖTV kampanyası olacak gibi. Çünkü farklı yerlerden de okuduğum kadarıyla üretim adedi / yetişme sorunları yavaş yavaş ortadan kalkacak gibi gözüküyor...

Hocam beklemeyin bence pahalı olcak gibi makyajlı kasalar.
Ben de bundan korkuyorum, bu arada yeni 1.0 motor aynı 1.4 Fire'daki gibi en düşük pakette sunulacak anladığım kadarıyla. O yüzden 1.4 Fire gibi sevilmeyen bir motor yerine 1.0 Turbolu ve iyileştirilmiş motorlu makyajlı egea için bir yandan da bekleyesim var.

Piyasanın durumu ortada, araba çıktığı anda alamama ihtimalin var çünkü millet ne kadar stok varsa saldırıyor. Üstüne sürekli değer kaybeden bir para birimimiz var, o zamana kadar bu arabaların %80'lik ÖTV dilimine girmeyeceğinden emin olamayız. Hadi %80'lik ÖTV dilimine girmedi diyelim, bu sefer döviz farkından fiyatını ön görmek imkansız. Bunların da üstüne devlet vergi oranlarında yeni bir bindirme yoluna giderse durum daha da kötü olabilir.

Şartlar bunlarken bir tavsiye vermek sağlıklı olmaz, büyük maddi zarara uğratma ihtimalimiz de var. Buradakilerin çoğu parayı kendi ceplerinden çıkarmadığı için bol keseden sallamayı sever bu yüzden burada denilenlere göre iş yapmak riskli.

Alırsan: Makyajlı versiyonlar çıktığı zaman arabandan soğuyabilirsin. Fiyatlar beklendiği kadar yükselmezse üzülebilirsin.

Beklersen: Geçen sürede alıp alamayacağın belli değil, riskli.

Karar senin.

Piyasanın durumu ortada, araba çıktığı anda alamama ihtimalin var çünkü millet ne kadar stok varsa saldırıyor. Üstüne sürekli değer kaybeden bir para birimimiz var, o zamana kadar bu arabaların %80'lik ÖTV dilimine girmeyeceğinden emin olamayız. Hadi %80'lik ÖTV dilimine girmedi diyelim, bu sefer döviz farkından fiyatını ön görmek imkansız. Bunların da üstüne devlet vergi oranlarında yeni bir bindirme yoluna giderse durum daha da kötü olabilir.

Şartlar bunlarken bir tavsiye vermek sağlıklı olmaz, büyük maddi zarara uğratma ihtimalimiz de var. Buradakilerin çoğu parayı kendi ceplerinden çıkarmadığı için bol keseden sallamayı sever bu yüzden burada denilenlere göre iş yapmak riskli.

Alırsan: Makyajlı versiyonlar çıktığı zaman arabandan soğuyabilirsin.
Beklersen: Geçen sürede alıp alamayacağın belli değil, riskli.

Karar senin.
Yorum için teşekkürler, bu arada demin habertürk'ün sitesinde yazıyordu birisi demiş %50 diliminde kalacak diye bakayım bulabilirsem atarım. O yazıyı bulamadım fakat şöyle bir yazı var:

Demin habertürk'ün sitesinde yazıyordu birisi demiş %50 diliminde kalacak diye bakayım bulabilirsem atarım.
Şu anda %50 vergi diliminde, satın alacağın zamana kadar bunun garantisini kimse veremez. Döviz kurlarının haline bak, son 2-3 ayda nereden geldiğini göz önünde bulundur. Bu yükselme bu şekilde devam ederse arabayı hiç alamama ihtimalin var.

Kısacası ben bir tavsiyede bulunamam. Bir tarafta arabayı alsan da yenisi çıktıktan sonra üzülme ihtimalin var, diğer tarafta şimdi almazsan hiç alamama ihtimalin var.

Son düzenleme:
Arkadaş şu arabayı alacak ve 10 15 yıl kullanacak vatandaştan ne istiyorlar anlamadım. Devletin olaya artık el atması lazım. Şurada mazlum Türk insanıyız ya, ne yapacağımı şaşırdım elim kolum bağlı.

1.4 Fire'dan daha pahalı olacaktır bence. Çünkü çok daha mantıklı bir motor. Ancak pratikte nasıl olacağını bilemiyoruz şimdilik. Örneğin Clio'larda 1.2 Turbo seçeneği de var ama yağ yaktığı sebebiyle 0.9 TCe kadar tutulmadı. Sonrasında 1.0 ve 1.3 TCe'ye geçildi zaten.

ÖTV indirimi yapacak adamlar neden ÖTV yi %80'e çeksin ki? Ayrıca dolar her gün 20-30krş artış yaşıyor. Hadi diyelim ki dolar düştü 7,5 liraya....Geçmişte 7.20 olduktan sonra tekrar 5.30'a kadar dolar indi peki araba fiyatları veya tüketim mallarının fiyatlarının indiğini hiç gördünüz mü? Geçmişe bakıp gelecekte neler olacağını görmek az çok mümkün oluyor.

Keşke eskisi gibi 40-50 bin lira gibi fiyatlara sıfır araba alabilsek ama maalesef durum ortada.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı